Özel Hukuk ve Avukat Seçimi

Özel Hukuk ve Avukat Seçimi

12 Mart 2017, Pazar günü, saat 08:32 'de eklendi. Font boyutu:

Özel Hukuk ve Avukat Seçimi

Hukukun alt dallarından biri olan özel hukuk, kendi içinde belli dallara ayrılır. Zaman içerisinde, insanların kendi aralarında olan diyalogları, yaşamları ilişkiler arttıkça ve ilerledikçe sorunlara neden olmuştur. Genelde hukukla alakalı her şey bir ihtiyaç halinden ortaya çıkar. Özel hukuk da kişilerin arasında olan bazı durumları kapsar.

Herhangi bir özel durumdan dolayı avukata ihtiyaç duymanız halinde, bu dallarda hizmet veren avukatları seçmeniz gerekir.

Özel Hukukun Dalları ve Medeni Hukuk

Kişiler, ya da kendi şahsi durumunuzla alakalı sorununuz varsa bunu, Avukata soru sormak istiyorum diyebilirsiniz. Elbette gidip kamu davalarıyla ilgilenen bir avukata bunu sormanız mantıklı olmaz. Bu nedenle danışma sürecinden, daha sonraki süreçlere kadar her konuda doğru uzmanı seçmeniz zamandan kazanmanızı sağlayacaktır. Özel hukukun dalları arasında;

 

•         Medeni Hukuk

•         Borçlar Hukuku

•         Ticaret Hukuku

•         Devletler Özel Hukuku bulunur.

 

Medeni Hukuk içerisinde;

 

•         Eşya Hukuku

•         Mirar Hukuku

•         Aile Hukuku

•         Kişiler Hukuku vardır.

 

Kişilerin birbirleriyle olan ilişkilerinin büyük bir kısmını Medeni Hukuk düzenler. Kendi içinde kısımlarının olması, bu kısımların daha sağlıklı ilerlemesini sağlar.

 

Medeni Hukuk ve Avukat Seçimi

 

Avukata soru sormanız durumunda, nasıl bir sürece girebileceğiniz konusunda aklınızdaki soru işaretlerini gidermiş olursunuz. Medeni hukuk içinde yer alan kişiler hukuku, ikametgah, evli – bekar, ölüm – doğum gibi kişilerin durumlarını barındırır. Aile Hukuku içinde nişanlanma, boşanma, evlenme, akrabalı, velayet gibi konular ele alınır.

 

Miras Hukuku; vasiyetname, mirasın kimden kime kaldığı ve sorun varsa bölüşme süreci gibi konularla ilgilenir. Eşya Hukuku ise; kişilerin eşyalar üzerindeki hak ve yükümlülükleri düzenler.

 

Avukata sor ile yürümek ve profesyonel yöntemleri takip etmek gerekir. seçiminizi yaparken, en azından bu tür genel bilgilere sahip olmanız gerekir. Kimi avukatlar, her konunun uzmanı gibi davranır. Bu gibi avukatlardan uzak durmanız lazım. Konusunda uzmanlaşmış olan ve her şeye profesyonel yaklaşan, sizin sorularınızı yanıtlayabilen, süreci verimli şekilde idare edebilen avukatları seçmelisiniz. Aksi takdirde dava süreciniz de sancılı geçebilir. Yani sorununuzla alakalı dava sürecinden, o an ve sonrasına kadar olan bölüm bir hayli önem teşkil eder.

Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ