“2030’da enerjinin tümü yenilenebilirden karşılanabilir“

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'na göre, dünyanın sürdürebilir şekilde yenilenebilir enerjiye geçmesiyle 50 milyon yeni istihdam yaratılabilinecek Stanford Üniversitesi'ne göre, Türkiye 2050'de temiz enerji sayesinde sağlık harcamalarında yılda milli gelirin yüzde 4'ü kadar tasarruf edebilir

“2030’da enerjinin tümü yenilenebilirden karşılanabilir“
07 Aralık 2015, Pazertesi günü, saat 11:05 'de eklendi.
ANKARA (AA) - BAHATTİN GÖNÜLTAŞ -  Dünya enerji ihtiyacının tümüyle rüzgar, hidro ve güneş gibi yenilenebilir kaynaklardan karşılanmasının teknik ve ekonomik açıdan 2030 yılında gerçekleştirilebileceği belirtildi. 

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansınca (IRENA) hazırlanan "Teknik ve Ekonomik olarak Dünyanın Yüzde 100 Yenilebilir Enerjiye Geçmesi" raporuna göre, dünyanın sürdürebilir yenilenebilir enerjiye geçmesiyle toplamda 50,5 milyon iş imkanı yaratılacak.

İstihdam imkanının 26,5 milyonu, yenilebilir enerjiye geçiş ve sonrasındaki toplam 35 yıllık süreçte ortaya çıkacak. Geriye kalan 24 milyonuysa yenilebilir enerji tesislerindeki operasyonel istihdam imkanı şeklinde gerçekleşecek.

AA muhabirinin rapordan yaptığı derlemeye göre, dünyanın enerji ihtiyacının tamamının yenilenebilir enerjiden karşılanmasının önündeki engellerin başında sosyal ve politik sorunlar geliyor.

Raporda, 2030'da dünyanın tamamen yenilebilir enerjiye geçmesi için atılması gereken önemli adımlar şöyle sıralanıyor: 

- Yenilebilir enerji yatırımlarını harekete geçirmek,

- Sürdürülebilir kalkınma konusunda yenilenebilir enerjiden yararlanmak,

- Yenilenebilir enerji politikası taahhütlerinin güçlendirilmesi, 

- Yenilenebilir enerji kullanımını desteklemek için kurumsal, teknik ve insan kapasitesinin oluşturulması,

- Sektörde bölgesel ve uluslararası işbirliğini geliştirmek.

Raporda, dünyanın yenilebilir enerjiye geçmesi ile hava kirliliğinin sebep olduğu yıllık 4,6 milyon insan kaybının önüne geçilebileceği de ifade ediliyor. 

- Yenilenebilir enerjinin kazanımları

Stanford Üniversitesi tarafından Türkiye'nin de içinde bulunduğu 139 ülke için yapılan başka bir araştırmada da yenilenebilir enerjiye geçişin ekonomik kazanımları ortaya konuldu. 

Araştırmada, özellikle yenilenebilir enerjiye geçilmesi durumunda, 2050'de hava kirliliğinin sebep olacağı dünya genelindeki 25 trilyon dolarlık sağlık harcamasının önlenebileceği belirtildi. 

Türkiye'de yenilebilir enerji yatırımları ve teknolojiyle beraber 2050'de önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanacağı vurgulanan araştırmada, gelecek 35 yılda temiz enerji sayesinde hava kirliliğinden dolayı Türkiye'de her yıl hayatını kaybeden 19 bin 160 kişinin kurtarılabileceği öngörülürken, sağlık harcamalarında ise söz konusu dönemde her yıl milli gelirin yüzde 4'üne varan tasarruf sağlanabileceği hesaplandı.

Araştırmada, 2050 yılında fosil yakıt ve nükleer enerji kaynaklarının kilovatsaat başına birim kullanım ücretinin 30 liraya ulaşması beklentisine yer verilirken, yenilenebilir enerjide kilovatsaat başına birim kullanım ücretinin 21 lirada kalacağı tahmin edildi.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ