">
">
" />

54 ülkede yetimlerin imdadına yetişiyorlar

İHH Yetimhaneler Sorumlusu Başer: "Türkiye'de 10 bini aşkın, dünya genelinde 54 ülkede yaklaşık 70 bin yetime İHH olarak sahip çıkıyoruz" "Sömürü yapan ülkeler işgal ettikleri yerlerde önce aileleri katlediyor, ardından çocukların geleceğini ipotek altına alarak, ülkenin kaynaklarını daha rahat sömürebiliyor"

54 ülkede yetimlerin imdadına yetişiyorlar
07 Aralık 2015, Pazertesi günü, saat 11:05 'de eklendi.
NEVŞEHİR (AA) - BEHÇET ALKAN - İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Yetimhaneler Sorumlusu Reşat Başer, savaş ve afetlerin yaşandığı mazlum coğrafyalarda yaşam mücadelesi veren yetim çocukların eğitim, sağlık ve barınma ihtiyaçlarını karşıladıklarını, 54 ülkede 70 bin yetime sahip çıktıklarını belirtti. 

Başer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaş ve afetlerin yaşandığı mazlum coğrafyalarda misyoner örgütlerin yetim çocukların hayatlarını ipotek altına almak amacıyla yoğun çalışmalar yürüttüklerine dikkati çekti.

Dünya genelindeki yetim çocukların tehdit altında olduğunu dile getiren Başer, "Sömürü yapan ülkeler işgal ettikleri yerlerde önce aileleri katlediyor, ardından çocukların geleceğini ipotek altına alarak, ülkenin kaynaklarını daha rahat sömürebiliyor. Dünya genelindeki yetim çocuklara bizler sahip çıkmazsak tehdit altındalar" dedi.

Başer, sahip çıkılmazsa bu çocukların organ mafyaları, fuhuş çeteleri ve misyoner örgütlerin istismarına maruz kaldığını belirterek, şunları söyledi:

"Türkiye'de 10 bini aşkın, dünya genelinde 54 ülkede yaklaşık 70 bin yetime İHH olarak sahip çıkıyoruz. Afet ve savaşların yoğun olduğu bir dönemden geçiliyor. Biz sivil toplum örgütleri olarak bu süreçte ailelerini kaybeden çocukları hayata tutundurmak için çalışıyoruz. Bizler sahip çıkmadığımız takdirde organ mafyaları, fuhuş çeteleri ve misyoner örgütler tarafından istismar ediliyorlar. Biz İnsani Yardım Vakfı olarak mazlum ve mağdur coğrafyalarda bu faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bazen çok üzücü durumlarla karşılaşıyoruz. Çünkü biz ulaşamadığımızda misyoner örgütler bu çocuklara ulaşıyor."

Uganda'da küçük çocukların kaldığı bir yetimhanede yapılan çalışmayı öğrendiklerinde tüylerinin ürperdiğini aktaran Başer, "Çocuklar arasında zeka testi yapılıyordu, test sonucu üst seviyede çıkan çocuklar Batı'daki ailelere evlatlık olarak gönderiliyor. Diğer kalan çocuklar ise yine misyonerlere ait yetimhanelerde hayata hazırlanıp istismar ediliyorlar" diye konuştu. 

- "Mazlum coğrafyalardaki yetimlere sahip çıkmalıyız"

Başer, yetim çocukların İslam alemi için hassas bir konu olduğunu dile getirerek, "Müslüman toplumlar bu çocuklara yardım eli uzatmadığı takdirde bizlere ait olan coğrafyalar elimizden kayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Dünya genelindeki 400 milyon yetim çocuktan çok azına yardım elini uzatabildiklerini ancak misyoner kuruluşlardan sadece birinin 4 milyondan fazla yetimi kendi kirli emellerini gerçekleştirmek için hayata hazırladığını iddia eden Başer, "İHH'nın sahiplendiği 70 bin çocuk sayısı, yeni ulaştığımız rakamlar. Bu sayıyı artırmak zorundayız, toplumun her kesiminin bu çalışmalara katılım sağlanması gerekiyor" sözlerine yer verdi. 

Başer, İHH olarak, hayırseverlere istediği ülkeden, istediği herhangi bir yetim çocuğa sponsor olabilme imkanı sağladıklarını sözlerine ekledi.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ