">
">
" />

ANALİZ - İngiltere “DAEŞ“ demeye ikna oldu

İngiliz hükümetini IŞİD yerine DAEŞ kullanmaya ikna eden Muhafazar Parti milletvekili Chishti: "Hükümet çağrılarımıza kulak kabartmıştır ve Türkiye gibi uluslararası müttefiklere katılmıştır" "DAEŞ, grubun Arapça adıdır ve olumsuz anlam içermektedir. İngiliz basın kuruluşları da DAEŞ demeli"

ANALİZ - İngiltere “DAEŞ“ demeye ikna oldu
07 Aralık 2015, Pazertesi günü, saat 11:15 'de eklendi.
LONDRA (AA) - ASLI ARAL/İNCİ GÜNDAĞ - İngiliz hükümeti geçen hafta Suriye'deki DAEŞ hedeflerine yönelik hava operasyonu başlatma kararıyla beraber, terör örgütünü "İslam Devleti" veya "IŞİD" olarak adlandırmaktan vazgeçti. Hükümetin kararında etkili olan ve aylardır IŞİD yerine DAEŞ ifadesinin kullanılması için kampanyalar yürüten Muhafazakar Parti milletvekili Rehman Chishti, "Hükümet çağrılarımıza kulak kabartmıştır ve Türkiye gibi uluslararası müttefiklere katılmıştır" dedi. 

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda Suriye'ye hava operasyonlarına onay veren tezkerenin geçen hafta oylanması öncesi yaptığı konuşmada, "Fransa, Arap Ligi ve uluslararası toplumdaki diğer müttefiklerimize katılarak, IŞİD yerine daha sık DAEŞ kullanmaya başlamamızın zamanının geldiğini düşünüyorum. Çünkü bu şeytani ölüm tarikatı ne İslamiyetin gerçek temsilcisi ne de devlettir" demişti. 

Pakistan asıllı olan ve suikast sonucu 2007 yılında hayatını kaybeden Pakistan'ın ilk kadın Başbakanı Benazir Butto'nun siyasi danışmanlığını da yapan Chishti, AA'ya yaptığı açıklamada, "Türkiye, Avustralya ve Arap Ligi gibi dünyadaki birçok ülke ve örgüt, IŞİD yerine DAEŞ ifadesini kullanıyor. Fransız hükümeti de geçen yıl DAEŞ terimini kullanmayı kabul ederek, basın organlarından bu terimi kullanmalarını istedi. DAEŞ, grubun Arapça adıdır ve olumsuz anlam içermektedir. Sorun çıkaran anlamına gelmektedir" diye konuştu. 

- "Basın kuruluşları da bu yolu takip etmeli"

Chishti, hükümetin artık DAEŞ diyecek olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Hükümetin, Türkiye gibi uluslararası müttefiklerine katılarak bu şeytani örgütün propagandasını ve meşruiyetini ortadan kaldırmak için DAEŞ ifadesini kullanma kararı memnuniyet vericidir. Umarım basın kuruluşları da bu yolu takip eder" dedi. 

 37 yaşındaki Gillingham ve Rainham bölgesi milletvekili Rehman Chishti'nin başlattığı kampanya sadece İngiliz hükümetinin değil, basın ve yayın kuruluşlarının da DAEŞ ifadesini kullanmasını içeriyordu. Chishti, 350 sandalyeli İngiliz Parlamentosunda 170 milletvekillinden kampanyasına destek buldu. 

Chishti'nin çabaları İngiliz hükümetinde terminoloji değişikliğine neden olsa da, İngiliz basınında henüz aynı çizgide değil.

- BBC ne yapacak?

İngiliz yayın kurumu BBC, Başbakan Cameron'ın çağrılarına uymayarak, "İslam Devleti" ifadesini kullanmaya devam ediyor.

Cameron geçtiğimiz yazdan bu yana BBC'ye çağrıda bulunarak, "İslam devleti" ifadesinin kullanılmamasını istiyor. BBC ise yapılan çağrılara karşılık, bazı haberlerinde "sözde İslam Devleti" tanımlamasını tercih ediyor.

BBC'den yapılan açıklamada, "İnsanlar terminolojiyi tartışa dursun, İngiliz halkının bu örgütün nasıl bir örgüt olduğuna dair şüphesi olmadığından eminiz. BBC, bu örgütün kendine atfettiği ismi kullanmaktadır" ifadesi yer aldı.

- "Kitle psikolojisinde farklılık artık yaratmaz"

Öte yandan, DAEŞ ile IŞİD kelimesinin aynı olduğunu savunanlar da bulunuyor. AA'ya konuşan İngiliz düşünce kuruluşu Quilliam Foundation'ın Genel Müdürü Haras Rafiq, DAEŞ'de de İslam kelimesinin yer aldığını belirtti.

Rafiq, "DAEŞ, IŞİD'den farklı değil. Örgütün adını IŞİD'den DAEŞ'e değiştirmek bu grubun İslam'ı kullanmamasını ve imajını değiştirmeyecektir. Örgütün adını IŞİD'den DAEŞ'e şimdi değiştirmenin İngiliz halkı üzerinde herhangi bir etkisi olmayacak. Bu konu bir yıl önce gündeme gelseydi, durum farklı olabilirdi. Ancak şu anda DAEŞ ya da IŞİD arasında bir fark yok" diye konuştu.

Örgütün, İslam'ı propagandasına alet ettiğine dile getiren Rafiq, "İster DAEŞ, ister IŞİD deyin, bunlar yine Müslüman olduklarını iddia ederek insanları öldürmeye devam ediyor. Örgüt, yürüttüğü başarılı propaganda sayesinde, Müslüman olan veya olmayan bazı grupları, kendilerinin İslam diniyle ilgili olduğuna ikna etti. DAEŞ ifadesini kullanmak için artık çok geç. Örgüt için farklı bir terminoloji kullanmak, kitle psikolojisinde farklılık yaratmayacaktır" ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ