Reklam
Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

Irak’taki olaylar

Uluslararası Af Örgütü, İran destekli Şii milislerce bir yıl önce Enbar"da kaçırılan 643 sivilden hala haber alınamadığını belirtti

07 Aralık 2017, Perşembe günü, saat 08:51 'de eklendi. Font boyutu:

Notice: Undefined variable: ReklamHaberIci in /home/yenikonya/web/yenikonya.com.tr/public_html/pages/ajanshaberleridetay.php on line 131

BAĞDAT (AA) - Irak'ın Enbar kentinde, İran destekli Haşdi Şabi tarafından bir yıl önce kaçırılan 643 sivilden hala haber alınamadığı bildirildi.

Uluslararası Af Örgütünce yayımlanan raporda, "Kaçırma olayları, Felluce ve çevresindeki bölgeleri terör örgütü DEAŞ'tan geri alma operasyonu sırasında yaşandı. Kaçırılanların aileleri, sevdiklerinin hayatta olup olmadığından emin değil." ifadesine yer verildi.

Enbar'a bağlı Saklaviyye'de 3 Haziran 2016 sabahı evlerini terk etmek zorunda kalan binlerce sivilin makineli tüfekler taşıyan silahlı gruplarca alıkonulduğu hatırlatılan raporda, görgü tanıklarının, silahlı grupları, üniformalarındaki yazılar ve taşıdıkları bayraklardan hareketle Haşdi Şabi'ye bağlı olarak tarif ettiği belirtildi.

Kadın ve küçük yaştaki çocukların erkeklerden ayırıldığı, erkeklerin elleri arkadan kelepçeli olarak, boş binalarla terk edilen iş yerlerine götürüldüğü anlatılan raporda, nüfus cüzdanı, telefon ve değerli eşyalarına el konulduğu, gün ağardığında otobüslerle bilinmeyen bir yere götürüldükleri kaydedildi.

Raporda, buradan kaçmayı başaran erkeklerin "Sarı ev diye tabir edilen bir yere götürüldük, işkence ve kötü muameleye maruz bırakıldık. Kaçmaya çalışanlara elektrikli teller, metal boru ve ahşap sopalarla işkence yapılıyordu, işkenceden hayatını kaybedenlere de tanıklık ettik." yönündeki ifadelerine de yer verildi.

Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ