">
">
" />

Karbondioksit salımını azaltma hedefi

2020 yılına kadar kentteki karbondioksit salımını en az yüzde 20 azaltmayı taahhüt eden İzmir'in yerel yönetiminin, "Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı Çalıştayı"yla şekillenen eylem planını ocak içinde tamamlayacağı bildirildi

Karbondioksit salımını azaltma hedefi
07 Aralık 2015, Pazertesi günü, saat 10:27 'de eklendi.
İZMİR (AA) - "Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı" hazırlıklarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 26 kurumdan 70 uzmanı bir araya getirerek "2020 yılına kadar kentteki karbondioksit salımını yüzde 20 azaltma" hedefini masaya yatırdı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilir enerji politikalarının uygulanması için "Avrupa Birliği Belediye Başkanları Sözleşmesi"ne taraf olan ve 2020 yılına kadar kentteki karbondioksit salımını en az yüzde 20 azaltmayı taahhüt eden İzmir'in yerel yönetimi, "Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı” hazırlıkları çerçevesinde 26 kurumu temsil eden yönetici ve akademisyenlerden oluşan 70 kişilik topluluğu bir araya getirdi.

Tarihi Havagazı Fabrikası'ndaki çalıştayda bir araya gelen uzmanlar, "Kentsel Yapılı Çevre”, "Ulaşım”, "Sanayi ve Hizmetler”, "Yenilenebilir Enerji Üretimi ve Tüketimi”, "Atık ve Su Yönetimi”, "Tarım ve Orman” olmak üzere altı sektörü ele aldı.

Kentteki sera gazı etkisini azaltacak strateji ve politikaları ortaya koymak ve eylem planına katkı sağlamak için amacıyla gerçekleştirilen çalıştayda akademisyenlerin yanı sıra İzmir Kalkınma Ajansı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Orman, Çevre ve Şehircilik il müdürlükleri, EBSO, İTO, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği, Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu, Biyogaz Yatırımlarını Geliştirme Derneği, Ege Orman Vakfı, meslek odaları, üniversitelerin ilgili birimlerinden uzmanlar katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Yıldız Devran, iklim değişikliği ile mücadelede İzmir'in sürdürülebilir geleceğini planladıklarını söyledi.

Devran, "Önemli olan, çevre kirliliği oluşmadan kaynakları etkin şekilde kullanarak sürdürülebilir çevre yaratmak. Bu amaçla ‘Sağlıklı Kentler ve Temiz Enerji Müdürlüğümüzü' kurduk. Okullarda bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz. Belediyemizin birçok faaliyetinde yenilenebilir enerji kullanılması yönünde çalışmaları destekliyor ve bilgilendirme yapıyoruz” diye konuştu.

Sürdürülebilir enerji politikalarının uygulanmasında yerel yönetimlerin çabalarının desteklenmesi amacıyla başlatılan, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de taraf olduğu "Avrupa Birliği Belediye Başkanları Sözleşmesi” gereği "Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı” hazırlıklarına devam ettiklerine işaret eden Devran, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu sözleşme kapsamında kentte 2020 yılına kadar karbondioksit salımını yüzde 20 azaltma hedefiyle çalışmalar sürdüreceğiz. Rehberimiz de ‘Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı' olacak. Çalışmanın ilk adımı olan enerji sera gazı envanterlerini tamamlama aşamasına geldik. Eylem planını ocak ayında tamamlamayı hedefliyoruz. Plan onaylandığında belirlenen hedefler ve stratejiler doğrultusunda hemen çalışmalara başlayacağız.”

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ