Kırklareli’de darbe girişimi davası

FETÖ"nün 15 Temmuz"daki darbe girişimi sırasında Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı kışladan, zırhlı askeri araçlarla İstanbul"a gitmek üzere yola çıkan ve vatandaşlar tarafından otoyol girişinde durdurulan 81 sanığın yargılanmasına devam ediliyor Sanık eski Tuğgeneral Doğan: 'Alnım açık, yüzüm aktır'

Kırklareli’de darbe girişimi davası
19 Şubat 2018, Pazertesi günü, saat 18:00 'de eklendi.
KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli'nde Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında, Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı kışladan, zırhlı askeri araçlarla İstanbul'a gitmek üzere yola çıkan ve vatandaşlar tarafından otoban girişinde durdurulan 81 sanığın yargılaması sürüyor.

Kırklareli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Halk Eğitim Merkezi'ndeki salonda yapılan üçüncü duruşmaya, eski Tuğgeneral Cemalettin Doğan ve eski Yarbay Latif Çiçek'in de aralarında bulunduğu 33 tutuklu sanık geniş güvenlik önemleri ile ring aracından indirilerek salona alındı.

Sanık yakınları ise salon dışında oluşturulan polis noktasında üst aramasının ardından içeri alındı.

Duruşmada, eski Tuğgeneral Doğan savunma yapmaya devam etti.

Hakkında haber yaptırarak parlatıldığı iddialarını kabul etmediğini dile getiren Doğan, görev yaptığı dönemde Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde şehitler nedeniyle 1,5 yıl düğün yapılmadığını anlattı. Doğan, ilk gerçekleştirilen düğün törenine Yüksekova ilçesinin kanaat önderi Latifhan Katırcı ve üst amirleri ile birlikte katıldıklarını söyledi.

Düğün töreninde Türk bayrağını öperek geline teslim ettiğini belirten Doğan, bu yapılan davranışın törene katılan haber ajansları tarafından haber yapıldığını kaydetti.

Davada düğüne katılması ve haber yapılması konusunun aleyhine delil olarak kullanılacak nitelikte olmadığını ifade eden Doğan, ''Bu haber 2 milyon tıklanma, 200 bin beğeni ve 60 bin yorum almıştı. Bu haberi gören ülkemizin birçok yetkili kademesi beni arayarak tebrik etti. Düğün töreninde yaşananlardan herkes memnuniyet duyarken, terör örgütleri rahatsızlık duymuştur. Bunun davada aleyhe kullanılacak bir yanı yoktur.'' diye konuştu.

Haberin Cihan Haber Ajansı tarafından yapıldığını sonradan öğrendiğini ileri süren Doğan, şöyle devam etti:

''Bunun benim hatıram olarak kalmasını çok isterdim. Bazı kişilerin teşvik ve yönlendirmesiyle iddia makamının aleyhimde kullanmak istemesiyle ben de büyük bir mahcubiyet ile açıklama gereği duydum. Bu konunun davada lehime bile kullanılacak bir durum olmadığını düşünüyorum. Davayı sanal alemde uzatmaya çalışan iddia makamına düğün konusunu ayrıntısıyla izah ettim. Bu benim hatıram ve mahremimdir. Bu haberin Cihan Haber Ajansı tarafından yapıldığını sonradan öğrendim. İddia makamı daha ciddi deliller ortaya koyduğunda cevap vermeye hazırım. Alnım açık yüzüm aktır.''

Doğan, mahkemenin daha somut ve hukuka uygun deliller ile sonuca ulaşıp adaletin tecellisini sağlayacak kararlar vermesini istedi.

Yüksekova ilçesindeki düğünün 17-25 Aralık'tan önce yaşandığını ifade eden Doğan, FETÖ'nün 17-25 Aralık'tan sonra terör örgütü ilan edildiğini kaydetti.

Sanık Doğan, 17-25 Aralık öncesinde yapılan haberin delil niteliğinde olmayacağını savunarak, "17-25 Aralık tarihini, FETÖ'nün terör örgütü ilan edilmesinde kriter olarak kabul etmemekle beraber, eğer bu kriter olarak alınacaksa o tarihten önce Cihan Haber Ajansı tarafından parlatılan herkesle aynı muameleyi görmem gerekiyor. Onlar baş tacı ediliyorsa ben de edilmeliyim." dedi.

Doğan'ın savunmasının ardından duruşmaya öğle arası verildi.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ