Reklam
Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki şiddet olayları

Ülkenin orta kesimindeki şiddet olaylarında, 5 ayda en az 58 çocuk yaşamını yitirdi

13 Ağustos 2017, Pazar günü, saat 04:00 'de eklendi. Font boyutu:

Notice: Undefined variable: ReklamHaberIci in /home/yenikonya/web/yenikonya.com.tr/public_html/pages/ajanshaberleridetay.php on line 131

KİNŞASA (AA) - Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki şiddet olaylarında yıl başından bu yana en az 58 çocuğun hayatını kaybettiği duyuruldu.

Ülkedeki BM İstikrar Misyonu'nun (MONUSCO) yazılı açıklamasında, ülkenin orta kesiminde yaşanan şiddet olaylarında 5 ayda en az 58 çocuğun yaşamını yitirdiği, 46'sının da yaralandığı ifade edildi.

Açıklamada BM'nin Kongo Demokratik Cumhuriyeti Temsilcisi Maman Sidiku'nun sözlerine de yer verildi. Sidiku, güvenlik güçleriyle çatışan silahlı kişilerin çocukları kalkan olarak kullandığını belirtti. Siduku çocuk haklarının ihlal edildiğini vurguladı.

Şiddet olaylarının devam etmesinden endişe duyduğunu kaydeden Sidiku ayrıca, silahlı kişileri etkisiz hale getirmeye çalışan güvenlik güçlerinin de orantısız güç kullandığını dile getirdi.

Öte yandan birçok sivil toplum kuruluşu, ülkenin orta kesiminde ağustos ayında patlak veren şiddet olaylarının incelenmesi için BM İnsan Hakları Konseyine başvurdu.

Kamuina Nsapu silahlı grubunun üyeleri, Ağustos 2016'ta polis tarafından öldürülen Kamuina adlı liderlerinin intikamını almak için ülkenin orta kesiminde saldırılar düzenliyor. BM verilerine göre, şu ana kadar meydana gelen şiddet olaylarında yüzlerce kişi öldü, 1 milyondan fazla kişi de göç etmek zorunda kaldı.

Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ