">
">
" />

Konya’daki otellerde Mevlana törenleri yoğunluğu

Konya'da 7-17 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek Mevlana'nın 742. Vuslat Yıldönümü etkinliklerine yurt içi ve yurt dışından gösterilen yoğun ilgi nedeniyle otellerin doluluk oranı yüzde 85'e ulaştı TÜRSAB Konya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Yanar: "Bu yıl da yurtdışından önemli sanatçı, siyasetçi ve din adamları geliyor. Rezervasyonlara baktığımızda özellikle İran'dan yüksek katılım bekleniyor"

Konya’daki otellerde Mevlana törenleri yoğunluğu
07 Aralık 2015, Pazertesi günü, saat 11:10 'de eklendi.
KONYA (AA) - AYŞE ŞENSOY - Konya'da 7-17 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek Mevlana'nın 742. Vuslat Yıldönümü etkinliklerine yurt içi ve yurt dışından gösterilen ilgi nedeniyle otellerin yüzde 85 doluluk oranına ulaştığı bildirildi.

Her yıl sema törenleri, Mesnevi sohbetleri ve tasavvuf konserlerine katılmak için aralık ayında on binlerce yerli ve yabancı turist Konya'ya geliyor. Yoğun ziyaretçi trafiğinden en çok payını alanlar konaklama sektörü ve turizm şirketleri oluyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Konya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kazım Yanar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mevlana'yı anma törenlerinin bu yıl da dolu dolu geçeceğini söyledi.

- "Şu anda otellerde yatak sorunumuz yok"

Her yıl "Hazreti Pir"i anmak için dünyanın dört bir yanından ziyaretçinin Konya'ya geldiğini belirten Yanar, online bilet satışı ile törenlere ilginin daha da arttığını ifade etti.

Yanar, ziyaretçi sayısının son üç yılda farklı sebeplerden dolayı değişkenlik gösterdiğini belirterek, şunları ifade etti:

"2013 yılında otellerde doluluk oranı yüzde 100'e ulaşmıştı. Bu yıl ülkemizdeki seçim süreci ve dünyada yaşanan terör olayları dolayısıyla yüzde 85'lerde. Tören haftası boyunca özellikle de hafta sonları beklenen doluluk oranına ulaşacağımıza inanıyoruz. Bu çok düşük bir oran değil ama yine de geçtiğimiz yıllara oranla yurt içi ve yurt dışından ziyaretçi sayısının azaldığını görüyoruz. Farklı illerde anma programları düzenlense de törenlerin başkenti Konya olduğu için, o günlerde herkes adeta Konya'ya akın ediyor. Şu anda otellerde yatak sorunumuz yok. Önceki yıllarda yetersizlikten ilçelerin otellerini kullanıyorduk. Artık gerek kalmadı, kentteki otellerimiz konaklama ihtiyacını karşılayacak kapasitede."

- Konya-İstanbul YHT seferleri ziyaretçi sayısını artıracak

Yanar, törenler boyunca yerli ve yabancı turistlerin kente gelmesinde hızlı tren seferlerinin büyük katkısının olacağına inandığını, özellikle Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Tren seferlerinin başlamasının, bu yıl ziyaretçi sayısını artıracağını dile getirdi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün hayata geçirdiği e-bilet sisteminin sağladığı kolaylıklara da değinen Yanar, şöyle dedi:

"Bu sisteme herkes yeni adapte oluyor. Yurt içi ve yurt dışından törenlere katılmak isteyen ziyaretçiler bu sistem sayesinde internet üzerinden kolayca rezervasyon yapıp bilet satın alabiliyor. Kente gelen ziyaretçi sayısında artış sağladı. Bazı tur operatörleri için de çok iyi oldu. Tur operatörleri ve acenteler de adapte olmaya başladı. Getirecekleri turist sayısına göre rezervasyonları kolayca yapıp, biletleri alıyorlar. Önümüzdeki yıl bunun etkilerini daha iyi göreceğiz. Bu yıl da yurt dışından önemli sanatçı, siyasetçi ve din adamları geliyor. Rezervasyonlara baktığımızda özellikle İran'dan yüksek katılım bekleniyor."

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ