Mersin’e yapılacak yer altı doğalgaz depolama tesisleri

Tarsus ilçesinde gerçekleştirilecek yatırım için gerekli 1/5000 ölçekli nazım imar planı Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisinde kabul edildi

Mersin’e yapılacak yer altı doğalgaz depolama tesisleri
23 Şubat 2018, Cuma günü, saat 09:51 'de eklendi.
MERSİN (AA) - Mersin'in Tarsus ilçesinde gerçekleştirilecek yer altı doğalgaz depolama tesisleri için gerekli 1/5000 ölçekli nazım imar planı Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisinde kabul edildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi haziran ayı toplantısının ikinci birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında yapıldı.

Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen toplantıda, idare tekliflerine ait 14, komisyon raporlarına ait 26 olmak üzere toplamda 40 madde görüşüldü.

Tarsus ilçesi sınırlarında doğalgaz depolama tesisleri yapılmasına yönelik İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonuna havale edilen 1/5000 ölçekli nazım imar planı teklifi oy birliği ile kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, konuyla ilgili yaptığı konuşmada, yapılacak depolama tesisinin bölgeye ekonomik olarak katkı sağlayacağını vurgulayarak, şunları ifade etti:

"Bunlar Tarsus bölgesinde soda sanayinin yer altı kaynakları. Daha evvel soda yapılmak üzere kullanılmış. Bunların boşalan yerleri doğalgaz deposu olarak kullanılacak. Yerin bin 400 metre altındaki bu depolar değerlendirilecek. Buna benzer bir proje Tuz Gölü'nün bulunduğu bölgede de yapılıyor. Mersin'de açıkta bulunan akaryakıt depolarının da böyle düzenlenmesi gerekiyor. Çalışmalar ve araştırmalar gösteriyor ki çok büyük tehlike arz ediyor. Burada özel bir firma bununla ilgili fizibilite çalışmaları yaptı, projeler hazırladı. Şimdi biz bunları imar planlarına ekliyoruz. Üzerindeki araziler yine tarım alanı olarak kullanılacak. O bölgenin bu şekilde değerlendirilmesi de o bölgeye ekonomik olarak katkı sağlayacak."

Tarsus'ta planlanan doğalgaz depolama tesisleri, ilk defa 2015 yılı ekim ayında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından duyurulmuştu. Tekfen Holding'e bağlı Tekfen İnşaat ve Tesisat ile Alman HMB'nin yer aldığı konsorsiyum, geçen yıl eylül ayında Mersin'in Tarsus ilçesinde yapılacak yer altı doğalgaz depolama tesisleri için 2,4 milyar avro tutarında 2 sözleşme imzalamıştı.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ