">
">
" />

Mısır’daki parlamento seçimleri

Selefi Nur Partisi Genel Başkanı Mahyun: "Nur partisinin siyasi hayattan dışlanması, İslamcı gençliğin önündeki barış yolunu kapatıp, başka yollara temayül etmelerine neden olabilir"

Mısır’daki parlamento seçimleri
07 Aralık 2015, Pazertesi günü, saat 11:06 'de eklendi.
KAHİRE (AA) - Mısır'daki Selefi Nur Partisi Genel Başkanı Yunus Mahyun, genel seçim sonuçlarını, partisinin siyasi hayattan dışlanması şeklinde nitelendirerek, bu durumu, "İslamcı gençliğin önündeki barış yolunu kapatıp, başka yollara temayül etmelerine neden olabileceğini" ifade etti. 

Mahyun, Mısır'daki özel bir televizyon kanalına verdiği mülakatta, ülkede gerçekleştirilen genel seçimlerde meclisteki sandalyelerinin çoğunu kaybeden partisinin, istikrar ve devlet yanlısı bir politika izlemesine rağmen devlet birimleri önünde çetin bir mücadele verdiğini ifade ederek, baskı ve dışlanmalar karşısında izledikleri stratejik yoldan ödün vermeyeceklerini belirtti.  

Nur Partisi'ne "Mısır'ın DAEŞ'i" olduğuna ilişkin iddiaların yöneltildiğine dikkati çeken Mahyun, "DAEŞ'le en çok mücadele edenlerden biriyiz. Bir yandan her gün ölüm tehditleri alırken diğer yandan da DAEŞ'e bağlı olmakla itham ediliyoruz. Tuhaf bir durum ve böylesi bir kampanyayı kimin yürüttüğünü de bilmiyorum. Nur Partisi'nin bu resimden çıkarılması ülkenin faydasına mı?" dedi. 

Mahyun, Mısır yararına olacaksa bir an bile düşünmeden partiyi feshetmeye hazır olduklarını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Seçim sürecinde hiç bir parti ya da koalisyon üyesinin maruz kalmadığı bir tutumla, adalet ve şeffaflığın kaybolmaya başladığı bir ortamda Nur Partisi üyeleri komitelerin önünde tutuklandı. Partinin siyasi hayattan dışlanması, İslamcı gençliğin barış yolunun kapatıp, başka yollara temayül etmelerine yol açabilir." 

"Abdulfettah es-Sisi'yi başarısızlığa uğratma politikası" karşısında uyarıda bulanan Mahyun, emniyet birimlerini, vatandaşların onurunu kırmak ve aşağılamakla itham etti. Mahyun, "Muhammed Mursi'ye yapıldığı gibi Sisi'nin de başarısız olmasını hedeflendiğinden kuşkulanıyorum" ifadelerini kullandı. 

Ocak 2011 Mısır devriminden sonra kurulan Selefi Nur Partisi, Müslüman Kardeşler'in siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet partisinin boykot ederek katılmadığı parlamento seçimlerinde 596 sandalyeden 12'sini alabilmişti.  

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ