Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

Suriyeli Kevser şifa eli bekliyor

Suriye"nin İdlib kentinde derme çatma çadırda ailesiyle yaşam mücadelesi veren 9 yaşındaki çocuk, sırtında doğuştan bulunan ve zamanla kafası büyüklüğüne ulaşan kitleden kurtulmak için kendisine uzanacak yardımı bekliyor Yatağa mahkum hayat süren kız çocuğunu, imkansızlıklar nedeniyle sadece bir kez doktora götürebilen ailesi büyük üzüntü yaşıyor Anne Sevim: 'Suriye"deki savaş nedeniyle hastaneler harabeye döndüğü için kızımı bir daha doktora götüremedik. Zaman içerisinde Kevser"in sırtındaki

13 Mart 2018, Salı günü, saat 19:51 'de eklendi. Font boyutu:

İDLİB (AA) - İSMİHAN ÖZGÜVEN - Suriye'nin İdlib kentinde derme çatma çadırda ailesiyle yaşam mücadelesi veren 9 yaşındaki çocuk, sırtında doğuştan bulunan ve zamanla kafası büyüklüğüne ulaşan kitleden kurtulmak için umutla tedavi olabilmeyi bekliyor.

İç savaşın çok sayıda kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olduğu Suriye'de, çatışmalarda harabeye dönen hastanelerin hizmet verememesi de rahatsızlığı olanları yatağa mahkum edebiliyor.

İdlib'in Sarmada bölgesinde 7 çocuklu ailenin 5 kızından biri olan 9 yaşındaki Kevser Sevim de ülkedeki savaş nedeniyle tedavisi yapılamayan çocuklardan sadece biri.

Zehra ve Muhammed Sevim çifti, sırtında küçük bir kitleyle doğan Kevser adını verdikleri kızlarını ülkede yaşanan çatışmalar nedeniyle sadece bir kez doktora götürebildi.

Çatışmalar nedeniyle Halep'teki evlerini terk ederek Türkiye sınırına yakın Sarmada kasabasına gelen ve burada derme çatma çadırda hayata tutunmaya çalışan aile, kızlarını tedavi ettirme imkanı bulamayınca Kevser'in sırtındaki kitle her geçen gün büyüdü.

Kafası büyüklüğüne ulaşan kitle nedeniyle bacakları gelişmeyen Kevser, ayağa kalkabilme umuduyla kendisine uzanacak yardımı elini bekliyor.

- "Tek dileği kızının iyileşmesi"

Anne Zehra Sevim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 çocuğunun olduğunu, ilk göz ağrısı olan kızı Kevser'in rahatsızlığı nedeniyle yatağa mahkum yaşamasından büyük üzüntü duyduklarını söyledi.

Halep'te yaşadıklarını ancak savaş başlayınca İdlib bölgesine kaçmak zorunda kaldıklarını ifade eden Sevim, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kızım dünyaya gelince çok mutlu olduk. Çünkü o bizim ilk göz ağrımızdı. Ancak, Kevser'in sırtında küçük bir kitle vardı. Doktora götürdük. Ameliyat olması gerektiğini söylediler. Ancak savaş nedeniyle çatışmalardan kaçmak zorunda kaldık. Suriye'deki savaş nedeniyle hastaneler harabeye döndüğü için kızımı bir daha doktora götüremedik. Zaman içerisinde Kevser'in sırtındaki kitle giderek büyüdü ve kendisini ayağa kalkamaz duruma getirdi. Kızım doğduğundan bu yana yatıyor. Çünkü sırtındaki kitle neredeyse kafası kadar. Tek dileğim kızımın bir önce tedavi olup ayağa kalkması. Onun bu hali beni perişan ediyor. Kızımın da arkadaşları ve kardeşleri gibi çıkıp oynamasını, koşmasını istiyorum."

Kevser'in gün boyu çadırda sıkıldığını belirten anne Sevim, onun biraz olsun mutlu olması ve dışarıyı izleyebilmesi için çadırın hemen girişine yatağını açtıklarını ve buradan etrafı izlediğini dile getirdi.

Konuşma güçlüğü çeken Kevser Sevim de sağlığına kavuşmak için yardım beklediğini kaydetti.
Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ