Kaptan Kirk’ün gerçek uzay yolculuğu başladı

Star Trek'te Kaptan Kirk'ü canlandıran aktör William Shatner, uzay şirketi Blue Origin'in New Shepard uzay aracı ile yola çıktı.

Kaptan Kirk’ün gerçek uzay yolculuğu başladı
13 Ekim 2021, Çarşamba günü, saat 17:57 'de eklendi.
ABD'li milyarder Jeff Bezos'un sahibi olduğu havacılık ve uzay şirketi Blue Origin'in geliştirdiği New Shepard uzay aracı, "Star Trek" filminde Kaptan Kirk'ü canlandıran ünlü aktör William Shatner ile yapacağı uzay yolculuğuna başladı.

New Shepard roketi, Teksas'ın Van Horn bölgesinden fırlatıldı.

Uçuşta mürettebat, dünyanın 100 kilometre üzerinde bulunan ve en yaygınca bilinen uzay sınırı olan Karman Hattı'nın hemen ötesine çıkacak. 

12 Ekim'de yapılması planlanan uçuş, kuvvetli rüzgarlar nedeniyle 13 Ekim'e ertelenmişti.

Kaptan Kirk'ün uzay heyecanı

Film stüdyolarında uzaydaki düşmanları alt eden Shatner heyecanını "Uzun zamandır uzay hakkında bir şeylerden haberdarım. Şimdi kendi gözlerimle şahit olma fırsatı buluyorum. Ne harika bir şey" sözleriyle dile getirdi.

Blue Origin, misyon ve uçuş operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Audrey Powers ve eski bir NASA mühendisi ve bir yazılım şirketinin kurucu ortağının da uçuşta yer alacağını duyurdu.

Shatner 2013'te Richard Branson'ın Virgin Galactic şirketiyle uzaya çıkma teklifini kendisinden para istemesi nedeniyle geri çevirmişti.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ