Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

Nijeryalıların yüzü Diyanet’in yardımlarıyla güldü

Diyanet İşleri Başkanlığının Nijerya'da yürüttüğü yardım faaliyetleri, binlerce kişinin yüzünü güldürdü.

 Nijeryalıların yüzü Diyanet’in yardımlarıyla güldü
17 Ekim 2017, Salı günü, saat 11:34 'de eklendi.

Abuja Din Ataşesi Ali Kaşıkırık, Diyanet İşleri Başkanlığının 2017'de Nijerya'da yaptığı faaliyetler ile ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Kaşıkırık, Kur'an-ı Kerim okuma yarışmalarından ramazan ayı yardımlarına, yetim çocuklarına yönelik çalışmalardan su kuyusu açma çalışmalarına kadar Nijerya'da farklı alanlarda birçok çalışma yürüttüklerini dile getirdi.

Kaşıkırık, "Diyanet İşleri Başkanlığı olarak ramazan ayı boyunca gıda yardımları yaptık ve Abuja'nın farklı bölgelerinde yaklaşık 500 aileye 20 bin dolar değerinde gıda desteğinde bulunduk.” dedi.

İhtiyaç sahiplerine adak eti dağıtımı da yaptıklarını aktaran Kaşıkırık, haziran ve temmuz aylarında yaklaşık 3 bin 500 dolar değerinde adak etinin ihtiyaç sahibi Nijeryalılara dağıtıldığını ifade etti.

"Önümüzdeki günlerde de adak kesim çalışmalarımız devam edecek. 70 adak kesip etlerini Nijeryalılara dağıtmayı planlıyoruz.” diye konuşan Kaşıkırık, Kurban Bayramı'nda da Nijeryalıları unutmadıklarını ve 6 bin 500 aileye 117 bin dolar değerinde kurban eti yardımı yaptıklarını dile getirdi.

Eğitim alanındaki çalışmalar

Nijerya'da eğitim alanında da yardım faaliyetlerinde bulunduklarına dikkati çeken Kaşıkırık, Nur'ul Beyan Uluslararası Okulundaki yetim çocukların ihtiyaçlarını tedarik ettiklerini ve 6 bin dolar değerinde yardım yapıldığını belirtti.

Kaşıkırık, "Diyanet Vakfı, 2017'de 3'ü yüksekokul ve 3'ü de üniversite olmak üzere toplam 6 öğrenciye eğitim bursu verildi.” dedi.

Nijerya'nın başkenti Abuja'da Kur'an-ı Kerim okuma yarışması düzenlediklerini aktaran Kaşıkırık, "Nijerya İslami Tanıtım Girişimi iş birliği ile mart ayında Kur'an-ı Kerim okuma yarışması düzenledik. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı olarak yarışmaya bin dolarlık bağışta bulunduk ve yarışmada başarılı olanlar mayıs ayında Ankara'da düzenlenen yarışmaya katılmaya hak kazandı.” diye konuştu.

Kaşıkırık, "Eğitim faaliyetleri kapsamında birçok okula kitap yardımı yaptık. Ayrıca başkent Abuja'nın Mmpape bölgesinde bir köy okulunun yıl içindeki tüm masrafları da müşavirliğimizce karşılanmaktadır.” ifadelerini kullandı. 

Bu haber 657 kez okundu.
Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ