Aladağ: Öğrenciler krizi fırsata çevirmeli

Anıt Özel Öğretim Kursu Rehber Öğretmeni Özcan Aladağ, koronavirüs nedeniyle okulların tatil olmasını öğrencilerin değerlendirebileceğini ifade ederek, "İşte bu süreçte öğrenciler krizi fırsata çevirerek eksik konularını tamamlamalı, tamamladıkları konulardan bol soru çözmeli, tarama ve deneme sınavları yaparak bilgilerini ölçmelidirler" dedi.

Aladağ:  Öğrenciler krizi fırsata çevirmeli
17 Mart 2020, Salı günü, saat 16:00 'de eklendi.
Anıt Özel Öğretim Kursu Rehber Öğretmeni Özcan Aladağ, koronavirüs nedeniyle okulların tatil olmasını öğrencilerin "layıkıyla" değerlendirmesi gerektiğini ifade etti. 

Aladağ şunları aktardı;

"Korona virüsünün ülkemizde de görülmesinin ardından Millî Eğitim Bakanlığı öğrenciler, öğretmenler ve velilerin sağlığı için ülke genelindeki bütün okulları 16 Mart Pazartesi'den itibaren 30 Mart Pazartesi'ne kadar 2 hafta süreyle tatil etti.  Özellikle üniversite ve lise sınavlarına hazırlanan öğrenciler için verilen bu ara, kesinlikle bir tatil olarak algılanmamalı ve bu süre, öğrenciler tarafından layıkıyla değerlendirilmelidir. 

Tüm dünyada ölümcül etkiler bırakan virüs sebebiyle verilen ara tatilde, öğrencilerin evlerinden ayrılmayarak sınavlarına çalışması hem sağlıkları hem de yaklaşan üniversite ve lise sınavlarındaki başarıları için oldukça önemlidir. Sınav hazırlıklarını yoğunlaştıran öğrencilerin öncelikle sağlıklarını göz önünde alarak kalabalıklardan uzak durması gerekmektedir. 

İşte bu süreçte öğrenciler krizi fırsata çevirerek eksik konularını tamamlamalı, tamamladıkları konulardan bol soru çözmeli, tarama ve deneme sınavları yaparak bilgilerini ölçmelidirler. Bu periyotta sınavlara hazırlanan öğrencilerin gün sekiz-on saatlik bir çalışma ve ortalama dört yüz soru çözümü yapması sınavlardaki başarıyı oldukça artıracaktır. Elbette verilen bu arada sürekli ders çalışmak da motivasyonumuzu düşürebilir. Birkaç gün dinlenme, hobilere vakit ayırma, spor yapma, dizi, film gibi sevdiğimiz yayınları takip etme gibi aktiviteler de sınav motivasyonu için gereklidirler. 

Özellikle kitap okumak sınavlarda bir adım önde olmanın ve verilen bu ara tatilde zamanı iyi değerlendirmenin en güzel yollarından biri. Hangi sınava girerseniz girin, kitap okumak size artı bir değer katarak başarınızı yükseltecektir. Kitap okumak muhakeme ve çözüm becerisini, doğru karar alma becerisini geliştirdiği için sınav sorularını daha iyi anlamanıza daha kısa sürede cevaplamanızı sağlayacaktır. Ayrıca kitap okuma alışkanlığını edinmek sadece sınavlarda değil, yaşam boyu insana sağlıklı düşünme noktasında yardım edecektir. 

Gündeme takılıp kalarak yaşadığımız pandemik durumu bir tramvaya dönüştürmeden bu süreci fiziksel ve psikolojik olarak en sağlıklı şekilde geçirmemiz gerekmektedir. Unutmayalım ki, şartlar ne olursa olsun hedefimize ulaşmak için çalışmayı bırakmamız gerekmektedir. Herkese sağlıklı ve başarı dolu günler dilerim."

 
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ