Afrika zirvesinde terörle mücadele vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika'daki görüşmesi sonrası dört liderin imzasıyla bildiri yayımlandı. FETÖ'nün adının ilk kez geçtiği uluslararası bildiride terörle mücadele vurgusu yapıldı.

Afrika zirvesinde terörle mücadele vurgusu
19 Ekim 2021, Salı günü, saat 23:36 'de eklendi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika temasları sürüyor. Erdoğan, Burkina Faso, Liberya ve Togo liderlerleriyle bir araya geldi.

FETÖ'nün adı ilk kez uluslararası bildiride
Dörtlü zirve sonrası liderlerin imzasıyla bildiri yayımlandı. FETÖ'nün ismi ilk kez uluslararası bir bildiride geçti.

Bildiride, DEAŞ, FETÖ, El Kaide ve Boko Haram dahil olmak üzere terör örgütleri arasında hiçbir ayrım gözetmeden, terörle mücadelede iş birliği vurgusu yapıldı. 

Afrika için uluslararası topluma salgınla mücadelede yardım çağrısı 
Liderler, uluslararası topluma, Afrika ülkelerinin Covid-19'la mücadele çabalarının yoğunlaşmasına ve aynı zamanda yeni varyantların ortaya çıkması riskinden kaçınılmasına olanak sağlamak için daha fazla dayanışma, taahhüt ve destek çağrısında bulundu.

Buna yönelik olarak, bilhassa aşıya erişim konusunda olmak üzere, gelişmiş devletleri söz ve vaatlerini yerine getirmeye davet etti.

Liderler, güvenlik, sağlık, iklim ve kalkınma ortamından kaynaklanan sınamalarla ilgili ortak menfaat meseleleri ile Türkiye ve Afrika ülkeleri arasında işbirliğine ilişkin fikir alışverişinde bulundu. 

İstanbul'da Türkiye-Afrika Zirvesi yapılacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "daha adil bir dünya mümkün" mesajı da ilk kez uluslararası bir bildiride yer aldı: 

"Devlet Başkanları, birlikte daha adil bir dünya için İstanbul'da sırasıyla 21-22 Ekim ve 17-18 Aralık tarihlerinde yapılacak olan Üçüncü Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Birliği Forumu'nu ve Üçüncü Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'ni memnuniyetle karşıladı.

 
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ