Bakan Pakdemirli: Kurbanlık hayvan varlığında sıkıntı yok

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Kurbanlık olarak ülkemizde bu yıl 1 milyon 350 bin büyükbaş, 3 milyon 700 bin ise küçükbaş hayvan var" dedi.

Bakan Pakdemirli: Kurbanlık hayvan varlığında sıkıntı yok
19 Haziran 2021, C.tesi günü, saat 13:07 'de eklendi.
KONTV'de yayınlanan 'Anadolu Soruyor' programının canlı yayın konuğu olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gündeme ilişkin soruları cevapladı. Özellikle yaklaşan kurban bayramı öncesi hayvan varlığına değinen Pakdemirli, bayramda herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağını ifade etti.

Bakan Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada, Türkiye'de geçen yıl Kurban Bayramı'nda 960 bin büyükbaş, 2 milyon 800 bin küçükbaş hayvan satışının gerçekleştiğini kaydetti.
Bu yıl 1 milyon 350 bin büyükbaş, 3 milyon 700 bin küçükbaş kurbanlık hayvan olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, toplamda 5 milyon hayvanın kesime hazır olduğunu belirterek "Bu yıl sahip olduğumuz kurbanlık hayvan varlığı, bayramda herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağını gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.
Pakdemirli, kurbanlık olarak sevk edilecek hayvanların resmi veteriner hekimler tarafından muayene ve gerekli kontrollerinin yapılacağına işaret ederek, "Sağlıklı bulunan hayvanlar için veteriner sağlık raporu düzenlenerek iller arası nakline müsaade edilecek. Salgın veya bulaşıcı hayvan hastalığı bulunan, kayıt altına alınmamış, kulak küpesiz ve sığır cinsi hayvanlar için pasaport, koyun keçi türü hayvanlar için ise nakil belgesi bulunmayan hayvanların sevklerine, alınıp satılmalarına, kesilmelerine hiçbir surette izin verilmeyecektir." ifadelerini kullandı. (Kemal Sayın)

 
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ