Balık fiyatları ateş pahası!

Tezgâhlardaki balık fiyatlarında yaşanan artış hakkında bilgi veren ve ‘Neden balık yiyemiyoruz' sorusunu cevaplandıran Balıkçı Ekrem Şimşek, fiyatlarda ne zaman düşüş beklediklerini de açıkladı.

Balık fiyatları ateş pahası!
28 Eylül 2021, Salı günü, saat 17:32 'de eklendi.
Balık fiyatlarındaki artış sebebini hava sıcaklıkları ile açıklayan Şimşek, havaların serinlemesiyle birlikte bu etkinin tezgâhlara da yansıyacağını aktararak, "20 gün sonra havalar ister istemez serinler, o zaman düşüş yaşanacaktır” dedi. 
Balık sezonunun açılmasından itibaren balık fiyatlarında gözlemlenen artış hakkında konuşan Balıkçı Ekrem Şimşek, öncelikli olarak tezgâhlarda yer alan bazı balıkların fiyatlarını belirterek, "İstavrit 25 lira, alabalık 35 lira, 37 lira çupra, 50 lira çupra. Fiyatların artışına yönelik şunu söyleyebilirim, bu sene Karadeniz'de balık pek çıkmıyor. Marmara'da da bu sene deniz hastalığı nedeniyle balık olmadı. Çinekop 70-60 arası levrek 65 lira bunlar bugünün balıkları. Geçen seneye kıyasladığımız zaman bu sene pahalı olmasının sebebi bu sene havaların sıcak gitmesidir. Balık soğuğu seven bir hayvandır. Sıcaklık olduğundan dolayı balıklar derine iniyor o yüzden avlamak güç oluyor. Havalardaki ısınmanın düşmesiyle balık fiyatlarında azalma görüleceğine inanıyorum. Bu durum da 20 gün kadar daha sürebilir. Havalar ister istemez 20 gün sonra serinleyecektir. 20 gün sonra bu saydıklarım 5 er lira 10 ar lira geri çekecektir. Biz tarlada tarladan çıkan sebzeyi meyveyi pahalı yediğimiz gibi deniz ürünlerini de pahalı yiyeceğiz” şeklinde konuştu. 

"Avlanma ekim ayında başlamalı”
Avlanma zamanının dokuzuncu ay değil de onuncu ayda başlaması gerekliliğine değinen Şimşek, "Vatandaşın yaşadığı bu soruna cevap nedir ve devletin bu konuda yapabileceği bir şey var mıdır diye soracak olursanız eğer,  devletten balıkçılar olarak elbette ki bizim de beklentilerimiz var. Mesela, avcılık dokuzuncu ayda değil de onuncu ayda başlarsa eğer bu daha güzel olacaktır. Sıcaklıklar artık eskisi gibi seyretmiyor ve dokuzuncu ayda havadaki ısınmada düşüş yaşanmıyor. Bu sebeple onuncu ayda avlanmanın serbest olması bizim için daha yararlı olacaktır” ifadelerini kullandı. (Eylül Aşkın Akçay-Ayşegül Şencan)
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ