Beyşehir OSB’ye yatırımcı ilgisi

Konya'nın Beyşehir ilçesindeki organize sanayi bölgesine son yıllarda artan ilgi nedeniyle tüm parsellerin yatırımcılara tahsis edildiği bildirildi.

Beyşehir OSB’ye yatırımcı ilgisi
26 Ekim 2020, Pazertesi günü, saat 12:55 'de eklendi.
Beyşehir Organize Sanayi Bölge Yönetim Kurulu Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 2001'de Bayavşar Mahallesi sınırları içerisinde kurulan organize sanayi bölgesinde artan yatırımcı ilgisi nedeniyle başvuruda bulunan yeni yatırımcılara tahsis edilecek yer kalmadığı belirtilirken, ilçeye ikinci bir sanayi bölgesi kazandırılması için çalışmalara başlandığı bildirildi.

Kurulduğunda mermer sektöründe faaliyet gösteren üç firmanın yer aldığı organize sanayi bölgesinde bacası tüten fabrika sayısının 2020 yılı itibariyle 21'e yükselmesinin mutluluğu yaşandığı belirtilen açıklamada, "Toplam alanı 616 bin metrekare sanayi parselinden oluşan ve 54 parselin yer aldığı organize sanayi bölgemizdeki parsellerin tamamı da yatırımcılarımıza tahsis edilmiştir. Bunun sonucunda bu yıl itibariyle sanayi bölgemizde üretime geçen firma sayımız 21'e ulaşırken, bunlardan 21 firmamızın tahsis edilen parsellerdeki fabrika inşaat çalışmaları devam etmekte olup, 18 firma da yapacakları yatırıma ilişkin proje çalışmalarını sürdürmektedir." ifadeleri yer aldı. 

Organize sanayisinde halen mermer, silah, tekstil, organik gübre, otomotiv, plastik üretimi gibi farklı sektörlerde faaliyet yürüten firmaların 1000 kişiye iş istihdamı sağladığı, diğer fabrikalarda bacaların tütmeye başlamasıyla organize sanayi bölgesinin yaklaşık 4 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacağı kaydedildi.

Sanayi bölgesinde üretim yapmakta olan 21 firmanın 19'unun yurt dışına ihracat yaptığı, bunların geçen yıl yapmış oldukları ihracat rakamlarının ise 21 milyon 500 dolar olduğu belirtilen açıklamada, "Ayrıca, sanayi bölgemiz içerisinde yapılan ihracatlar, ithalata dayalı olmayıp üretim girdilerinin yüzde 80'i milli kaynaklardan sağlanmaktadır. Bu da organize sanayi bölgemiz için ayrı bir gurur kaynağı olmuştur." denildi. 
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ