DÜNYADA DİKİLİ AĞACIN OLSUN O DA ‘’TURİZM ORMANI’’ OLSUN

Bu bağışlar Orman Genel Müdürlüğü'nün vakfına gitmektedir. Her fidan için 10 liralık bağış yapılabiliyor. Tüm operatörlerden 2026'ya ‘'TURİZMORMANI'' yazarak SMS ile yapılan bağışlarda iki fidan bedeli bağış alınıyor

DÜNYADA DİKİLİ AĞACIN OLSUN O DA ‘’TURİZM ORMANI’’ OLSUN
07 Nisan 2021, Çarşamba günü, saat 17:54 'de eklendi.

DÜNYADA DİKİLİ AĞACIN OLSUN

O DA ‘'TURİZM ORMANI'' OLSUN

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Akademisyenleri Derneği Başkanı  Prof. Dr. Muharrem Tuna KONTV'de yayınlanan "Neler Oluyor?” programında Ayşegül Şencan'ın sorularını yanıtladı. Tuna, ‘'Hatay'da çıkan yangınlarda çok üzüldük. Burada bazı yangınların kasıtlı olarak çıkarılmış olabileceği yönünde bulgular mevcuttu. Türkiye'nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek Orman Genel Müdürlüğü'ne başvurduk. Bu bağışlar Orman Genel Müdürlüğü'nün vakfına gitmektedir. Her fidan için 10 liralık bağış yapılabiliyor. Tüm operatörlerden 2026'ya ‘'TURİZMORMANI'' yazarak SMS ile yapılan bağışlarda iki fidan bedeli bağış alınıyor'' dedi.

Pandeminin turizm sektörüne olan etkilerinden söz eden Tuna, "Pandemi çok olumsuz sonuçları beraberinde getirdi ve her şeyi tamamen durdurdu. Turizm, sadece kendi sektörünü ilgilendirmekle kalmayıp 50'den fazla sektörü desteklemektedir. Turizmde bir gerileme yaşandığı zaman bu sektörü besleyen diğer sektörlerde de durulma yaşandığı için turizm sektörü, özellikle desteklenmesi gereken alanlardandır” dedi.

En Büyük Buhranlardan Bir Tanesi

Ayşegül ŞENCAN: Pandemi turizmi nasıl etkiledi?  

Prof. Dr. Muharrem TUNA: Pandemi çok olumsuz sonuçları beraberinde getirdi. Dünya genelinde vaka ve ölüm sayıları çok yüksek. Pandemi ile ilgili olarak geleceği tahmin etmek olası değildir. Geçmişte yaşanan salgınlara bakıldığında mutasyonla insana uyum sağlayarak yok olduklarını görüyoruz. Tarih boyunca görülen en büyük ekonomik buhranlardan bir tanesini yaşamaktayız. 2008-2009 yıllarında Dünya genelinde yaşanan krizden daha büyük bir krizle karşı karşıyayız. Turizm açısından incelediğimizde de ciddi etkilerini görüyoruz. 1950'li yıllarda ülkeler arası seyahat eden insan sayısı yaklaşık 25 milyonken 2019 yılında bu sayının 1,5 milyara kadar çıkması turizmi Dünya'nın en önemli üç sektöründen bir tanesi haline getirdi. Pandemi her şeyi tamamen durduruyor. Turizm, sadece kendi sektörünü ilgilendirmekle kalmayıp 50'den fazla sektörü desteklemektedir. Turizmde bir gerileme yaşandığı zaman turizmi besleyen diğer sektörlerde de durulma yaşandığı için turizm sektörü, özellikle desteklenmesi gereken alanlardandır.   


Seyahat Bir İhtiyaç

Kübra AKTAŞ: Turizmde pandeminin etkisini azaltmak için neler yapıldı?

Prof. Dr. Muharrem TUNA: Pandemi artık kabullenildi ve insanlar bu şartlarda yaşamak zorundalar. Turizm sektörüyle ilgili görüşlerden bir tanesi ciddi bir ekonomik gerileme olduğu ve bu gerilemenin pandeminin azalmasıyla birlikte etkilerini göstereceği yönündedir. Dünya'daki toplam istihdamın yüzde 10'unu turizm sektörü oluşturmaktadır. Yapılan tahminlere göre turizm sektöründe yüzde 30'luk bir gerileme ve yaklaşık 100 milyonu bulan bir istihdam kaybından bahsediliyor. İstihdamda yaşanan kayıp ekonomiye ve topluma yansıyor. Günümüzde gelinen noktada şehirleşmenin de etkisiyle insanlar seyahate çıkmayı bir zorunluluk olarak görmeye başladılar. Pandemi algısal olarak da bir değişikliğe neden oldu. İnsanlar kapalı ortamlardan çok doğa gibi açık ortamları tercih ediyorlar. Kısa mesafeler tercih edilmeye başlandı. Toplum her durumda bu seyahat ihtiyacını karşılamanın bir yolunu bulacaktır. Yaz aylarına doğru insanların seyahat ihtiyaçları da daha ön plana çıkacak ve bununla birlikte ekonomik canlılık, istihdam sağlanacaktır.    

Turizmde İstihdam

Ayşegül ŞENCAN: Turizm sektöründeki istihdam kaybına uğrayan insanlar hayatlarına nasıl devam ettiler?  

Prof. Dr. Muharrem TUNA: Türkiye'de dolaylı istihdam açısından bakıldığında turizm sektörünün yaklaşık 2,5 milyon istihdam kapasitesi mevcuttur. Kısa çalışma ödeneği adı altında bir destek yayınlandı ve bu turizm sektörü açısından çok önemliydi. Kapanan turizm sektörü kuruluşları çalışanlarını işten çıkarmadılar ve bu süre boyunca da maaşların belirli bir kısmını devlet işletme adına ödemiş oldu ve çalışanlar hayatlarını bu şekilde idame ettirdiler. Bu ödenek insanların aç kalmalarını ve işten çıkarılmaları engelledi. Turizm sektörü açısından bu ödeneğin devam etmesi çok önemli. Türkiye, turizmden çok büyük bir gelir elde ediyor. İstihdamda bir kayıp yaşanması yetişen nitelikli personel ile elde edilen başarının da kaybolması demektir. Tecrübeli ve nitelikli personelin korunması gerekiyor. Turizm canlandığında çalışacak personel bulunamazsa telafisi çok zor olacaktır.


Bağıştan Yeniden Yeşeren Ormanlara

Kübra AKTAŞ: "Turizm Ormanı” projesi nedir?

Prof. Dr. Muharrem TUNA: Ağaca beşikten mezara kadar muhtacız atasözü ile başlamak istiyorum. Ağaçsız hayat olmaz, onlar yaşamın kaynağıdır. Doğa olmazsa turizm de olmaz. İnsan, doğanın her bileşenini görmek ister. Tüm insanlığın, doğaya hak ettiği değeri vermesi gerekiyor. Hatay'da çıkan yangınlarda çok üzüldük. Burada bazı yangınların kasıtlı olarak çıkarılmış olabileceği yönünde bulgular mevcuttu. Bir ağacın kesilmesinin dahi insanlığa bir darbe olduğu düşüncesinden yola çıkarak bir şeyler yapmayı düşündük. Bu Dünya yeni nesillere bırakacağımız bir emanettir. Türkiye'nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek Orman Genel Müdürlüğü'ne başvurduk. Kurulan bir protokol ile gelen bağışlar toplanacak ve yanan ormanlarımız yeniden yeşertilecektir. Amaçlarımızdan birisi orman ve ağaç konusunda insanları bilinçlendirmektir. Bilinç düzeyini artırmaya yönelik çok sayıda program yapmaktayız. Bu zamana kadar 100 binden fazla insana ulaştık. Yanan ormanların yeniden yeşertilmesiyle ilgili olarak vatandaşlarımızdan bağış toplamaktayız. Bu bağışlar Orman Genel Müdürlüğü'nün vakfına gitmektedir. Her fidan için 10 liralık bağış yapılabiliyor. SMS ile yapılan bağışlarda iki fidan bedeli bağış alınıyor. Yanan ormanların büyük bir kısmı bu şekilde yeşertilecektir. Dünya'da dikili bir ağacın olsun o da Turizm Ormanı'nda olsun diyerek devam ediyoruz. 

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ