Etyemez: Kovid-19’u millet olarak kenetlenerek yeneceğiz

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, "Kovid-19 nedeniyle yaşanılan süreçte tüm alanlarda olduğu gibi çalışma hayatında da önemli tedbirler alarak işverenlerimizin ve işçilerimizin sağlığını korumaya çalışıyoruz. Fedakarca gayret gösteren esnafımıza, üretimi devam ettiren sanayicimize ve işçilerimize teşekkür ediyorum. Sinsi düşman Kovid-19'u, millet olarak kenetlenerek yeneceğiz” dedi.

Etyemez: Kovid-19’u millet olarak kenetlenerek yeneceğiz
08 Nisan 2020, Çarşamba günü, saat 11:55 'de eklendi.
AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, TBMM Genel Kurulu'nda konuşma yaptı. Milletvekili Halil Etyemez, konuşmasına Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Allah'tan rahmet, tedavi altındakilere acil şifalar dileyerek başladı. Çin'de ortaya çıkan Kovid-19'a karşı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde gerekli tedbirlerin ilk andan itibaren alınmaya başlandığını belirten Milletvekili Etyemez, Sağlık Bakanlığı tarafından 10 Ocak'ta oluşturulan Bilim Kurulu'nun aldığı tavsiye niteliğindeki kararların süratle uygulamaya konulduğunu vurguladı.

İŞÇİ SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI
Tüm alanlarda olduğu gibi çalışma hayatında da önemli tedbirlerin alınarak işverenlerin ve işçilerin sağlığının korunmaya çalışıldığını kaydeden Halil Etyemez, Bilim Kurulu'nun ortaya koyduğu tavsiyelere uyularak iş ve işçi sağlığı için önemli adımlar atıldığını söyledi. Etyemez, "Öncelikle alanında uzman sağlıkçıların ve akademisyenlerin yer aldığı 14 kişilik istişare kurulu oluşturulmuştur. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızca çalışanların ateşi ölçülmesi, hassas risk gruplarında yer alanların evden çalıştırılması, işyerlerine ziyaretlerin kısıtlanması, ekipmanların ortak kullanılmaması gibi 16 maddenin yer aldığı bir çalışma yönergesi hazırlanmış ve uyulması gereken kurallarla ilgili paydaşlar bilgilendirilmiştir. Sahada görev yapan toplam 45.000 iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve işyeri hemşireleri seferber edilmiştir. Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Manisa, Adana, Tekirdağ ve Kayseri illerinde salgın kapsamında kullanılan kişisel koruyucu donanımların imalatının, ithalatının ve satışının yapıldığı yerlerde denetimler  gerçekleştirilmiştir.” dedi.

 SİNSİ DÜŞMANI KENETLENEREK YENECEĞİZ
Virüs nedeniyle yaşanılan süreçte işveren ve işçilerin yanında yer aldıklarının altını çizen Etyemez, üretimin devam emesi için alınan tedbirler çerçevesinde yapılan çalışmalardan bahsetti. Etyemez, "Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanmaya başladık. İşletmelerimize kısa çalışma ödeneği veriyoruz. İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkardık. Asgari ücretlilerimize 7 milyar TL'lik ücret desteği sağlıyoruz. Salgından etkilenen tüm firmalara işe devam kredi desteği veriyoruz. Firmaların kredi ödemelerini asgari 3 ay erteliyoruz. Nakit akışı bozulan firmalara gerektiğinde ilave finansman desteğinin sağlıyoruz. İşçilerimize ve vatandaşlarımıza ücretsiz maske dağıtılması gibi uygulamaları devreye soktuk. İnsanlığın karşı karşıya kaldığı bu krizin üstesinden gelebilmek için devletimiz ve  aziz milletimizin her bir ferdi fedakarlık yapmaktadır. Bu süreçte fedakarca gayret gösteren esnafımıza, üretimi devam ettiren sanayicimize ve işçilerimize teşekkür ediyor ve hepsini alkışlıyorum. İnsanlığı tehdit eden sinsi düşman Kovid-19'u, millet olarak kenetlenerek yeneceğiz. Vatandaşlarımızın 'evde kal' çağrılarımıza uymaları ile nice mücadeleyi birlikte yürüttüğümüz gibi bu musibetin de üstesinden geleceğiz.” diye konuştu.
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ