AFAD’ın deprem tatbikatı gerçeği aratmadı

AFAD'ın öncülüğünde Konya'da deprem tatbikatı yapıldı. Senaryo o kadar gerçekçiydi ki kentin tüm ekipleri adeta seferber oldu. KONTV'de tatbikatın çözüm ortakları arasında yer aldı.

AFAD’ın deprem tatbikatı gerçeği aratmadı
12 Aralık 2019, Perşembe günü, saat 16:41 'de eklendi.
Konya'nın Ilgın ilçesi sabaha karşı 5.5 şiddetinde sallandı. Yerin 12 km altında meydana gelen depremde birçok mahallede evler yıkıldı. Depremde ilk belirlemelere göre 1 kişi hayatını kaybetti, 4'ü ağır 21 kişide yaralandı.

Depremin ardından hemen Konya Valiliğinin öncülüğünde Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet, AFAD, UMKE, Yardım Kuruluşları ve tüm yerel yönetim amirlerinin katılımıyla acil kriz masası oluşturuldu.

Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yıldız Tosun, depremle ilgili son gelişmeleri masabaşı toplantısında anlattı.

KONTV'de vatandaşlara doğru bilgi ulaştırmak için AFAD'ın destek çözüm ortaklarından biri olarak yerini aldı.

Masabaşı toplantısında depremde iletişimin kesilmesi sonucu Jandarma Genel Komutanlığına ait ASELSAN tarafından üretilen yerli ve milli "JEMUS” isimli telsiz ile İstanbul-Konya arası görüşmede sağlandı.
 
Evet, tüm bunlar birer senaryoydu… AFAD'ın öncülüğünde Konya'da deprem tatbikatı icra edildi. Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ve protokol üyeleri tatbikatı masada ve sahada an ve an takip etti.

Tatbikatta ilk olarak bir binanın enkazına ulaşıldı. Depremzedelerin yardımına ilk olarak yakınları ve çevredeki vatandaşlar yetişti.

Olay yerine hemen polis, itfaiye, sağlık görevlileri ve arama- kurtarma ekibi sevk edildi. Ekipler hemen çevrede güvenlik önlemi alıp bir taraftan vatandaşları bölgeden uzaklaştırıp diğer taraftan da enkaz altında kalanları çıkardı. 

Enkaz altında kalanlardan birinin durumu çok ağırdı. 112'den hemen ambulans istendi. Ambulans geldi ve yaralı sedyeyle en yakın hastaneye kaldırıldı.

Gerçeği aratmayan tatbikat sonrası Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ