Çıkan ekin yangınında mahsuller zarar gördü

Konya'nın Hüyük ilçesinde, ürün hasadı sırasında çıktığı öne sürülen yangında ekili alandaki mahsuller yanarak kül oldu.

Çıkan ekin yangınında mahsuller zarar gördü
05 Temmuz 2020, Pazar günü, saat 16:51 'de eklendi.
Hüyük ilçesine bağlı İmrenler Mahallesi'nde, iddiaya göre,  bir ekin tarlasında biçerdöverle hasat esnasında yangın çıktı. Yangın, kısa sürede çevresindeki ekili alanlara da sıçradı.

Yangına bölgedeki mahalle sakini çiftçilerin yanısıra itfaiye ve Hüyük Belediyesi ekipleri de müdahalede bulundu. Çiftçiler, yangının daha da geniş alanlara sirayet etmemesi için traktörlerine taktıkları pulluklarla  mesai yaparak önlem almaya çalışırken, yangın mahalline gelen Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem'in nezaretinde çalışma yürüten iş makineleri de itfaiye ekipleri ile birlikte yangını söndürebilmek için seferber oldu. Yangında ekili alanlardaki mahsuller tamamen yandı, tablası yanan biçerdöverde de maddi zarar oluştu.
Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem, yangının yaklaşık bir saatlik bir zaman dilimi içerisinde yürütülen çalışmalarla, çevresindeki daha da geniş alanlara sıçramadan kontrol altına alınarak söndürüldüğünü belirterek, yaklaşık 172 bin metrekarelik bir ekili alanın yangında zarar gördüğünü söyledi. Başkan Çiğdem, çok sayıda kişiye ait ekili alanda çıkan yangından dolayı bölgedeki çiftçilere geçmiş olsun dileğinde bulundu.
İmrenler Mahallesi Muhtarı Fadime Açıkbaş, yerleşim merkezi olarak büyük bir yangın atlattıklarını belirterek, "Çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimizi ifade etmek istiyorum. Allah'ım bir daha göstermesin. Yangının söndürülmesinde seferber olan köylülerimize, çiftçilerimize, Hüyük Belediye Başkanımız ve beraberindeki ekibine, itfaiye yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Eğer bu yangın çok daha geniş alanlara sıçramadıysa bunda Hüyük Belediyemizin de çok büyük katkı ve destekleri var. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun."ifadelerini kullandı.
Bu arada, yangın sonucu oluşan hasarın tesbit  edilebilmesine yönelik çalışmalarının da devam ettiği öğrenildi. 
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ