Reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk elektrikli ekskavatörü denedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gebze'de TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezleri Açılış Töreni'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK'ın desteğiyle geliştirilen yerli ve milli ilk elektrikli ekskavatörün sürüşünü gerçekleştirdi.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk elektrikli ekskavatörü denedi
09 Ağustos 2020, Pazar günü, saat 17:25 'de eklendi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2016 yılında proje çalışmalarına başlanan yerli üretim elektrikli aracın denemelerini yaptı.

İlk sürüşü gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli ve milli üretim ekskavatörün sürüşünün ardından açıklamalarda bulunacak.

Son yıllarda teknoloji ve savunma sanayinde yerli üretim araçlarına bugün bir yenisi daha ekleniyor.

2021 sonunda seri üretime geçmesi planlanıyor

TÜBİTAK'ın desteğiyle gerçekleştirilen elektrikli ekskavatör, 2021 sonunda seri üretime geçecek. Tamamen sessiz olarak üretilen elektrikli araç, özellikle şehir içinde rahat ve konforlu bir deneyim sunuyor.

Şarj süresinin ardından 8 saat kesintisiz sürüş gerçekleştiren ekskavatör 3,5 saatte şarj oluyor.

"2023'e giden bu süreçte kendimize somut hedefler belirledik"

Törende açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "2023'e giden bu süreçte kendimize somut hedefler belirledik. Milli gelirde imalat sanayinin payını yüzde 21'e, Ar-Ge harcamalarının payını yüzde 1,8'e, bu alanlarda çalışan araştırmacı sayımızı da 200 bin kişiye çıkaracağız" dedi.

Bakan Varank'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

Katma değerli üretim, inovasyon ve girişimcilik alanındaki her bir adım, pandemi öncesi döneme göre çok daha fazla etkiye sahip. Dolayısıyla bu günlerin, ülkemizin sürdürülebilir ekonomik kalkınması ve toplumsal refah artışı için tarihi fırsatlar sunduğunu görebiliyoruz. Yol haritamızı 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimiz belirliyor.

TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi, ülkemizin Ar-Ge ve inovasyon üssü olma görevini üstleniyor. Tabii burada şunun altını çizmemiz gerek; Enstitülerde yürüttüğümüz yenilikçi işlerle özel sektöre rakip değiliz. Bilakis özel sektörün, kamunun ve üniversitelerin katma değer üretmesine katkı sağlıyoruz
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ