Kısıtlamaya uymayan 9 bin 877 kişiye işlem uygulandı

İçişleri Bakanlığı, 15 ilde başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının bu gece 24.00'te sona ereceğini açıkladı. Kısıtlama kararına büyük oranda uyulduğu belirtildi, kısıtlamaya uymayan 9 bin 877 kişiye adli ya da idari işlem yapıldı.

Kısıtlamaya uymayan 9 bin 877 kişiye işlem uygulandı
31 Mayıs 2020, Pazar günü, saat 21:06 'de eklendi.
İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yeni tip koronavirüs (COVID-19) tedbirleri kapsamında, 29 Mayıs cuma günü saat 24.00 itibarıyla 15 ilde başlayan sokağa çıkma kısıtlaması bu gece saat 24.00'te sona erecek.

Kısıtlama kararına vatandaşların büyük oranda uyum sağladığı belirtildi, az sayıda da olsa kısıtlama kararına uymayan vatandaşlara ise idari ya da adli işlem uygulandığı bildirildi. 9 bin 877 kişiye adli ya da idari işlem yapılmıştır.

Açıklamada şöyle denildi: 

"428 yerleşim yerinde karantina kararı kaldırıldı"

"Bugün saat 20.00 itibarıyla 24 ilimizdeki, 2 belde, 20 köy, 34 mahalle ve 2 mezra olmak üzere toplam 58 yerleşim yerinde karantina tedbirleri uygulanmaktadır. Karantina tedbiri uygulanan yerleşim yerindeki toplam nüfus 51.669' dur. Öte yandan 64 ildeki, 428 yerleşim yerinde ise karantina kararı kaldırılmıştır.

"Normalleşme sürecine geçilmiştir"

Gelinen nokta itibarıyla, bir süredir büyük bir toplumsal başarıyla uyguladığımız tedbirlerin salgının yayılmasını önleme noktasında olumlu netice vermesi, vaka artış hızındaki düşüşle birlikte kontrollü normalleşme sürecine geçilmiştir.

Bugüne kadar yapılan fedakârlıkları düşünerek adım atmak, "kontrollü sosyal hayat”ı öncelemek, bireysel korunma tedbirlerimizi, maske kullanımı – sosyal mesafeye riayet ve el hijyeni gibi bireysel önlemlerimizi hassasiyetle uygulamaya devam etmek, başarımızı kalıcı hale getirmek için şarttır.

"Maske ve mesafe kurallarından vazgeçmeyeceğiz"

Kontröllü sosyal hayatımızda market, alışveriş merkezi, restoran, lokanta, park/ piknik alanları, mesire yerleri, berber, kuaför, pazar yeri, cadde ve sokak gibi dış mekanlarda maske kullanma ve mesafe kurallarını uygulamaktan asla vazgeçmemeliyiz.

Unutmamalıyız ki tedbirlere güçlü şekilde uyduğumuz sürece salgını kontrol altında tutabiliriz.

Aziz Milletimize, bu zorlu süreçte gösterdikleri sabır, fedakarlık ve özveriden dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz. Milletimizin desteği ile her zorluğun üstesinden geldiğimiz gibi COVID-19 salgının da üstesinden geleceğiz."
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ