Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

Meram, geri dönüşümle geleceğe daha güvenli bakıyor!

Meram Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerinin, çevre kirliliğini önlemek, atıkları dönüştürerek ekonomiye yeniden kazandırmak ve enerji israfına dur demek amacıyla yürüttüğü ‘Kaynağında Ayrıştırma Projesi(MERKAP)'ile Meram geleceğe çok daha güvenli bakıyor. Bugüne kadar yaklaşık 18 bin ton atığın ekonomimize yeniden kazandırıldığını ifade eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, "Ekonomiye ve çevreye katkısı düşünüldüğünde ‘Geri Dönüşüm' çalışmalarının önemi daha iyi anlaşılı

Meram, geri dönüşümle geleceğe daha güvenli bakıyor!
19 Mayıs 2019, Pazar günü, saat 12:57 'de eklendi.

Meram Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, çevre kirliliğini önlemek, atıkları dönüştürerek ekonomiye yeniden kazandırmak ve enerji israfına dur demek amacıyla başlattığı ‘Kaynağında Ayrıştırma Projesi' kapsamında ki çalışmalarına çok yönlü ve hız kesmeden devam ediyor.

Bir yandan kağıt, cam, plastik ve metal gibi ambalaj atıklarının kaynağında toplanarak ekonomiye tekrar kazandırılması için ilçe genelinde çalışan ekipler, diğer taraftan da başta gençler ve çocuklar olmak üzere tüm vatandaşları geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmek amacıyla eğitimler veriyor. 
 
"BAŞTA GENÇLERİMİZ OLMAK ÜZERE TÜM KESİMLERE GERİ DÖNÜŞÜM İÇİN EĞİTİM VERİLİYOR” 
 
Meram Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından uygulanan ‘Meram Kaynağında Ayrıştırma Projesi(MERKAP)' kapsamında bugüne kadar 11 okulda eğitim programı gerçekleştirildiğini belirten Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, bu eğitimlerin dışında bazı okulların öğrencileriiçin de teknik gezi düzenlenerek geri dönüşüm sisteminin kazandırdıklarının yerinde gösterildiğini kaydetti. Eğitimler çerçevesinde ayrıca yaklaşık 5 bin konutta da çalışma yürüttüklerini ifade eden Başkan Kavuş, "Projemiz, ilçemizdeki tüm eğitim kurumları, hastaneler ve resmi kurumlarla birlikte yaklaşık 50 bin konutta uygulanmaktadır.Aylık ortalama 450 ton atık toplanmaktadır. 2014 yılından bu yana yaklaşık 18 bin ton atık dönüştürülmüştür. Bu rakamın artırılması, başta çocuklar ve gençlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızın bu noktada bilinçlendirilmesi amacıyla başlatılan eğitimlerimiz ara vermeden devam ediyor. Geri dönüşüm alanında yaptığımız çalışmalarıher geçen yıl daha da artırarak devam ettireceğiz” diye konuştu. 
"KAZANIMLAR DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE NE DENLİ ÖNEMLİ BİR PROJE OLDUĞU ORTAYA ÇIKIYOR” 
 
Bugüne kadar yapılan çalışmalar ve bu çalışmalar sonucunda elde edilen kazanımlar düşünüldüğünde geri dönüşümün ne denli önemli bir çalışma olduğunun ortaya çıktığını söyleyen Başkan Kavuş, sözlerini şöyle sürdürdü; "Sadece bu eğitim yılı içinde toplam  7  okulda  yaklaşık 1520 Öğrenciye  " Ağaç  Yaşken Eğilir, İnsan Çocukken Eğitilir" prensibiyle  geri dönüşüm  ve çevre  bilinci aşılanmaya çalışıldı. Selçuk Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünde eğitim gören öğrencilerle 4.640  konutta  yapmış olduğumuz eğitimlerde  ev hanımlarımız geri dönüşüm konusunda bilgilendirildi. Binalara afiş, broşür ve geri dönüşüm poşetleri bırakılıp periyodik olarak geri dönüşümler toplanmaya başlandı.  2018 yılında  başlatılan sıfır atık projesi kapsamında ilçemiz sınırlarında bulunan kurum/kuruluşlara  762 adet sıfır atık geri dönüşüm kutuları teslim edildi. Bu kapsamda büyük işletmeler, alışveriş merkezleri, kafelerde eğitim çalışmaları yapılmış olup, uygun yerlere modern geri dönüşüm için  çim kafesler bırakıldı.”
BAŞKAN KAVUŞ; "EKONOMİYE VE ÇEVREYE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR” 
 
‘Meram Kaynağında Ayrıştırma Projesi (MERKAP)' kapsamında 2014-2018 Yılları arasında okullarda, konutlar da, işyerlerin de yaptıkları çalışmalar sonucu elde edilen kazanımların rakamları hakkında da bilgi veren Başkan Kavuş, "Toplanan 12 bin 500 ton ambalaj atıklarından ülke ekonomisine, 6.251.000 TL kazandırıldı. 3 bin 771 ton plastik atıktan da 65.534 varil gibi önemli ölçüde petrol, 23 bin 200 kwhelektrik enerji tasarrufu sağlandı. 1250 ton atık cam ile de ülke ekonomimize sağlanan 125 bin lt petrol tasarrufunun yanında 394 bin kg'den fazla co2 sera gazı salınımı önlendi. Geri dönüşüm sisteminin ilk basamağı geri dönüşebilir malzemelerin kaynağında ayrı toplanıp çöp ile karıştırılmaması. Biz çalışmamızı bu noktada yoğunlaştırıyoruz. Bu rakamların önümüzdeki süreçte artırılarak sunulan katkının artırılmasına büyük özen göstereceğiz” dedi. 
 
"BU YÖNDEKİ ÇALIŞMALAR VE EĞİTİMLER ARTIRILARAK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ” 
 
Gelişmişlik ve vatandaşlarımızın daha müreffeh bir hayat yaşamaları adına kaynakların daha özenli ve daha dikkatli kullanılmasının bir zorunluluk olduğunu hatırlatan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş,"Atıkların geri kazımı ile hem doğal kaynaklar korunuyor hem de enerji tasarrufu sağlanıyor. Bu hem çevreyi koruma hem de ekonomimiz adına büyük kazanç anlamı taşıyor. ‘Geri dönüşüm' tüm bu yönlerden gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir çevre sunulması adına atılmış önemli bir adım. Sadece kesilmekten kurtardığımız ağaç sayısı bile düşünüldüğünde projenin ne denli önemli olduğu ortaya çıkıyor. ‘Her Atık Çöp Değildir, Yarınlar Çöpe Gitmesin' sloganıyla hareket ederek ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanarak ekonomiye yeniden kazandırılması için eğitim ve uygulamalarımızı önümüzdesi süreçte daha da sıklaştıracağız” şeklinde konuştu. 

Bu haber 1569 kez okundu.
Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ