İstiklal Marşı okuduğu için 14 yıl Ulucanlar Cezaevinde yattı

12 Eylül döneminde mahkûm olarak kaldığı ve türlü işkencelere şahit olduğu Ulucanlar Cezaevi'ni 41 sene sonra ziyaret eden MHP Eski MYK Üyesi Hakverdi Satılmış, yaşadığı o zor günleri anlattı.

İstiklal Marşı okuduğu için 14 yıl Ulucanlar Cezaevinde yattı
13 Eylül 2021, Pazartesi günü, saat 15:27 'de eklendi.
12 Eylül 1980 darbesinin üzerinden tam 41 sene geçti. Darbe sonrası cezaevlerinde işkence sonucu 171 kişi olmak üzere yaklaşık 300 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi ise idam edildi.

KONTV'de yayınlanan Anadolu Soruyor programı bu kez Ulucanlar Cezaevi Müzesinde yayınlandı. Programın konuğu ise Adalet Bakanı Abdülhamit Gül oldu. 

12 Eylül Askeri darbesinin 41. yıl dönümünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Gül, programın ardından müzeyi ziyarete gelen mahkûmlarla sohbet etti. 

O dönem Ülkücülerin önde gelen isimlerinden Hakverdi Satılmış, yıllar önce mahkûm olarak kaldığı ve türlü işkencelere tanık olduğu Ulucanlar Cezaevi'ni ziyaret etti.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül sordu, 15 yaşında cezaevine giren Hakverdi Satılmış, cezaevinde mahkûm olarak kaldığı ve türlü işkencelere şahit olduğu anları anlattı.

İstiklal Marşı'nı okuduğu için 14 yıl yattı
Mamak'ta İstiklal Marşı okumaktan yargılandığını anlatan Hakverdi Satılmış, "19 Temmuz 1981 yılında MHP kuruluşlarının ilk mahkemesinde İstiklal marşı okumaktan 90 santim genişliğinde ve 90 santim boyunda bir hücrede yattım. Demokrasiyi silah zoruyla gasp ettiler. Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasasını silah zoruyla askeri elbise giymiş Amerikan uşakları gasp etti. Burada hücreler vardı, işkenceler vardı. Tabii CHP iktidarı döneminde sol kulislerin işkencesine de maruz kaldım. Hatta anneme ve kız kardeşime dahi işkence yaptılar. Yani biz bunları unutamadık, zalimlerin yaptığı bu zulmü hiçbir zaman da asla unutmayacağız” dedi.

"15 Temmuz'da aynı cuntacı zihniyet ülkemizi işgal etmek istedi”
15 Temmuz'da yine ülkemizi aynı Amerikan uşakları gasp etmeye kalkıştı ama çıplak elle Türk milleti olarak bunlara yol vermedik. 15 Temmuz'da 15 tane cezaevinde yatan ülkücü kardeşlerimle birlikte Ankara Emniyeti önünde cuntacıların karşısında canımızı ortaya koyduk.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de yaptığı açıklamada "Allah'ın izniyle bunlara yol vermeyeceğiz. Zulme maruz kalmış Mamak ve Ulucanlar cezaevinde vefat eden tüm ülkücü kardeşlerimize ve şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Sizlere de tekrardan geçmiş olsun. Bir daha böyle Rabbim zulümler yaşatmasın. Hep birlikte Allah'ın izniyle bu memleketi yalnız bırakmayacağız". şeklinde konuştu. (Konhaber - Kemal Sayın)
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ