Karatay Belediyesinden ağaç dikme seferberliği

Karatay'ın görsel zenginliğini ve estetiğini arttırmak için çalışmalarını aralıksız yürüten Karatay Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri ağaç dikim seferberliği başlattı

Karatay Belediyesinden ağaç dikme seferberliği
14 Kasım 2018, Çarşamba günü, saat 12:35 'de eklendi.
Sahip olduğu araç, ekipman, uzman ve personelle ilçenin tüm noktalarında fiziksel belediyeciliği eksiksiz yerine getiren Karatay Belediyesi bu kapsamda ağaçlandırma faaliyetlerine de aralıksız devam ediyor.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Karatay'ın muhtelif yerlerinde fidanlar dikti. Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli yaptığı açıklamada, ilçenin daha yeşil bir görünüme kavuşturulması için belediye olarak bir dizi çalışma yaptıklarını belirterek, bu kapsamda ağaç dikim seferberliğini başlattıklarını kaydetti.

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli göreve geldiği 2004 yılı öncesinde Karatay'da toplam 652 Bin m² yeşil alan bulunduğunu belirterek; bu rakamın 2018 yılında 4,5 Milyon m² ye yükseldiğine dikkat çekti.

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile Karatay'da modern binaların yeşil dokuyla iç içe yükselmesi için çalıştıklarını belirtti. Başkan Hançerli Karatay'ın konut alanlarının yanı sıra sanayi sahalarının da merkezi olduğuna dikkat çekerek; ağaçlandırma ve yeşil alanların Karatay'ın akciğeri olduğunu söyledi. Başkan Hançerli, Karatay Belediyesi Aslım Ormanı'nda 2 milyon 472 bin m2'lik alanda, 22 bin 500 iğde olmak üzere 84 bin 834 ağaç bulunduğunu söyledi. Başkan Hançerli yeşil dokunun korunması ve sağlıklı bir şekilde gelişerek gelecek nesillere miras bırakılması için özellikle düzenli yapılan bakımların büyük önem arz ettiğini belirtti. 

Bugüne kadar bütün hizmet alanlarında kaynakları en verimli ve adil şekilde kullanan bir belediye olduklarını bundan sonra da bu ilkeden taviz vermeyeceklerini belirten Başkan Hançerli, "dikim yapılacak alanın toprak yapısı, konumu gibi faktörleri analiz edip buna en uygun ağaç türlerini seçiyoruz. Ekiplerimiz; sofora, dişbudak, akasya, iğde, badem, karaçam, sedir gibi türlerden oluşan ağaçları toprakla buluşturdu. Can suyu olarak adlandırılan ilk sulamanın ardından parklarda ve diğer noktalardaki ağaçların sulama, ilaçlama, gübreleme, budama işlemlerini belli aralıklarla düzenli olarak gerçekleştiriyoruz" dedi.

Daha yeşil bir Karatay için herkese büyük görev düştüğünü dile getiren Başkan Hançerli, teknoloji, şehirleşme ve iklim değişiklikleri gibi faktörlerin yeşil alanları ve ağaçlandırmayı belediye hizmetlerinde ilk sıralara getirdiğini belirtti. Doğal çevre ve insan yaşamı için vazgeçilmez olan yeşil alanların, özellikle şehirlerde; temiz hava, estetik görünüm ve insan sağlığı açısından önemli olduğunu söyleyen Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, önümüzdeki yıllarda bu konunun daha da önemli hale geleceğinin altını çizdi.
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ