Konya Şehir Hastanesi ilk hasta kabulünü yaptı

5 Ağustos 2020… Bu tarih, Konya'da sağlık sektörü için tarihe not düşülecek bir gün olarak kayıtlara geçti. Evet, kentin ve bölgenin bir süredir beklediği Konya Şehir Hastanesi, hasta kabulüne başladı.

Konya Şehir Hastanesi ilk hasta kabulünü yaptı
05 Ağustos 2020, Çarşamba günü, saat 12:37 'de eklendi.
Konya Şehir Hastanesi, hasta kabulüne başladı. Devasa büyüklükteki yatırım ilk etapta 838 yatak kapasitesiyle hizmete açıldı.

Hem Konya hem de bölge adına büyük öneme sahip Konya Şehir Hastanesi, diğer hastanelerin yükünü de büyük ölçüde hafifletecek… 

Konya'yı sağlık alanında bölgede bir üs haline getirecek Konya Şehir Hastanesi için artık gün sayılıyordu. Tam donanımlı Konya Şehir Hastanesi ilk hasta kabulünü yaptı…

Hastane hakkında bilgi veren Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, yatırım sayesinde Kovid-19'la mücadele eden sağlık personelinin yükünün hafifleyeceğine vurgu yaptı. 

İl Sağlık Müdürü Koç, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin taşınma sürecine de değindi…

Ve en çok merak edilen konu… Şehir Hastanesine Kovid-19'lu hasta kabul edilecek mi?

Koç, son olarak Konya genelinde ki vaka artış oranlarına da değindi, "Hastaneler doldu ideaları doğru değil” dedi. 

Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç'un satır başları şu şekilde: 
"5 Ağustos itibariyle Konya Şehir Hastanemizde acil ve polikliniklerimizde hasta kabulüne başlamış bulunuyoruz. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Uzun süredir beklediğimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın hayali olan hastanemizi Konya'da da açmaktan çok mutluyuz. İnşallah 838 yataklı ilk etabıyla hizmete başlıyoruz. Yılsonuna kadar da ikinci etabı olan 1250 yatağı tamamlanan kısmıyla hizmet vermeye devam edeceğiz. 

YATAKLI SERVİSLER DE AÇILDI MI?
Yoğun bir süreçten geçiyoruz. Bugün poliklinik ve acil servislerimiz hizmete başladı. En kısa sürede bu hafta itibariyle de yataklı servislerimiz yoğum bakımlarımız da taşıma işlemlerini tamamlayacağız.  Kademeli olarak hastalarımızı mağdur etmeden konforlu bir şekilde taşıma işlemini bu hafta sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. 

TÜM POLİKİNLİKLER HİZMET VERİYOR MU?
Bütün polikliniklerimiz hizmete başlamıştır. Bu hafta randevu ile değil hastanemize gelen hastalarımızı kabul edeceğiz. Pazartesiden itibaren MHRS sistemi ile randevu sistemimiz başlayacaktır. Yani vatandaşlarımız bugünden itibaren randevularını alabilirler. 

KONYA'NIN PANDEMİ SÜRECİ
Pandemide yoğun bir süreç yaşıyoruz Konya olarak. Bu nedenle de Konya Eğitim ve Araştırma Hastanemiz tamamen pandemi hastanesi olarak hizmet devam edecek. Yine orada acil hizmetleri ve yatak yoğunluğu açısından ve elektif dediğimiz KOVİD dışı hastalarımızın tedavilerinin yapılması açısından Şehir Hastanemiz büyük bir yükü kaldıracaktır. Burada bu hafta itibariyle inşallah ameliyatlarımız da başlayacak. O nedenle Konya KOVİD ile yoğun bir dönem yaşıyor ancak diğer acil durumlarda vatandaşlarımız hiçbir mağduriyet yaşamayacaktır. Sadece KOVİD dışı hastaların tedavi edildiği tek merkez Konya Şehir Hastanesi olacaktır. 

ŞEHİR HASTANESİ KOVİD – 19 HASTASI KABUL EDECEK Mİ?
Şu anda ihtiyaç yok. Konya Şehir Hastanesi temiz hastane olarak devam edecek. Yani KOVİD hastalarımız diğer hastanelerimizde tedavi görecek. 
KOVİD NEDENİYLE HASTANELER DOLDU MU?
Yatak ve yoğum bakım yoğunluğumuz var ama yer yok diye bir şey yok. Şu anda bayram itibariyle de ekiplerimizle devamlı olarak irtibat halindeyim. Hiçbir hasta hiçbir hastanede mağdur oldu yatırılamadı diye bir durum olmadı. Pandemiyi güzel bir şekilde yönetiyoruz ancak vatandaşlarımızdan ricamız maske, sosyal mesafe ve temizlik dikkat edelim. Eğer bu hızda gider ise bir Şehir Hastanesi daha olsa yetmez. O nedenle dikkatli olmalıyız. Biz süreci iyi yönetiyoruz ama vatandaşlarımız dikkat etmezse yurt dışında gördüğümüz manzaraları inşallah yaşamayız. Biz şuanda yatak sorunumuz yoğum bakım sorunumuz yok. Bu süreci gayet iyi bir şekilde götürüyoruz. Şehir Hastanemizi bu nedenle temiz hastane olarak devam ettirmek istiyoruz. İnşallah vatandaşlarımız daha çok dikkat ederse diğer hastanelerimiz de en kısa sürede normale dönecektir. 

ANTALYA'DAN KONYA'YA KOVİD HASTALARI GELİYOR MU?
Kesinlikle başka bir ilden otobüslerle, özel araçlarla hasta transferi yoktur. Bu tamamen sosyal medyada sağlık sistemimizi veya sağlık yönetimlerimizi zora sokmaya çalışanların uydurduğu bir şehir efsanesidir. Kesinlikle böyle bir şey yoktur. Bütün hastalarımız maalesef Konya'dandır. Bunu da üzülerek belirtiyorum. Sadece Konya'dan hasta sayımız yüksektir ama inşallah Konyalılarımızın duyarlılığıyla sayın valimizin başkanlığındaki kriz yönetimi gayet güzel bir şekilde işi götürüyor ve şuan hiçbir mağduriyet yaşanmıyor. Umarız ne kısa sürede bu pandemi sürecini Konya'da en diplere indiririz. Bunun için vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız var."  
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ