Koronavirüs sebebiyle 1,5 milyar öğrenci okula gidemiyor

BM Genel Sekreteri Guterres, COVID-19 nedeniyle, 166 ülkede okulların kapandığını ve 1,52 milyar öğrenci ile 60,2 milyon öğretmenin eğitime ara verdiğini açıkladı.

Koronavirüs sebebiyle 1,5 milyar öğrenci okula gidemiyor
01 Nisan 2020, Çarşamba günü, saat 09:18 'de eklendi.
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının sosyo-ekonomik etkilerine ilişkin bir rapor açıkladı.

Salgının tüm dünyayı tehdit ettiğini ve daha öncekilere benzemeyen bir ekonomik krize neden olacağını belirten Guterres, "Bu, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra karşı karşıya kaldığımız en zorlu kriz." dedi.

BM'den çok ortaklı yeni fon
Guterres, bu krizin ancak ''siyasi oyunların'' bir kenara bırakılıp dayanışma içinde üstesinden gelinebileceğine dikkati çekerek ''Birleşmiş Milletler, düşük ve orta gelirli ülkelerin salgınla ve neden olduğu sosyo-ekonomik şoklarla mücadelesine destek için çok ortaklı yeni bir fon kuruyor." ifadesini kullandı.

G20 ülkelerine Afrika çağrısı
Genel Sekreter Guterres, salgının özellikle Afrika kıtası üzerindeki etkilerinden endişe duyduğunu belirterek G20 ülkelerine Afrika'ya yönelik bir girişimde bulunmaları çağrısı yaptı.

Sağlığa ayrılan ortalama küresel bütçe yüzde 4,7
Raporda ayrıca dünyadaki kırsal nüfusun yüzde 50'sinin, kentsel nüfusun ise yüzde 20'sinin sağlık sigortası olmadığına, gelişmekte olan ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 2'sini sağlığa ayırdığına, küresel ortalamanın ise 4,7 olduğuna dikkat çekiliyor.

1,5 milyar öğrenci, 60 milyon öğretmen eğitime ara verdi
Eğitim sektöründe ise salgın yüzünden 166 ülkede okulların kapandığı ve 1,52 milyar öğrenci ile 60,2 milyon öğretmenin eğitime ara verdiği kaydediliyor.
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ