KOSKİ’den su uyarısı: Gece saatlerinde kullanın

KOSKİ Genel Müdürlüğü, su tüketiminin artığı yaz aylarında bazı bölgelerde su yetersizliğine karşı "Park, bahçe, yeşil alan sulamasında su kullanımının yoğun olmadığı gece saatlerinin tercih edilmesi halkımıza kesintisiz su hizmeti verebilmemiz açısından büyük önem arz etmektedir. " açıklamasını yaptı.

KOSKİ’den su uyarısı: Gece saatlerinde kullanın
22 Mayıs 2020, Cuma günü, saat 16:29 'de eklendi.
Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, yaz döneminin gelmesi ile birlikte vatandaşların içme ve kullanma suyu tüketimlerinin arttığını bildirdi.

KOSKİ, bundan dolayı şehrin bazı bölgelerinde içme suyu yetersizliği, bazı bölgelerinde ise basınç düşüklüğü yaşandığını aktardı.
 
Yapılan açıklamada ise "Park, bahçe, yeşil alan sulamasında su kullanımının yoğun olmadığı gece saatlerinin tercih edilmesi halkımıza kesintisiz su hizmeti verebilmemiz açısından büyük önem arz etmektedir. Basınç düşüklüğü ve su akmaz şikâyetlerinin yaşandığı yaz aylarında vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Planlı İmar Yönetmeliği'nin aşağıdaki şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.
 
MADDE 36 
 
(1) Bu Yönetmelikte belirtilen,

a-)Çok yüksek yapılarda 30 metreküpten,

b-)Umumi binalar ve yüksek katlı yapılarda 15 metreküpten,

c)10 bağımsız bölüme kadar konut binalarında 3 metreküpten,
 
ç-)Diğer binalarda 5 metreküpten, az olmamak üzere yapının kullanma amacı, günlük su ihtiyacı, seçilen yangın söndürme sistemi  gibi kriterler  ile  ulusal  ve  uluslararası standartlara uyulmak ve gerekli drenaj ve yalıtım tedbirleri almak  şartı  ile  hacmi belirlenen su deposu bulundurulması zorunludur.
 
(2) Konut binalarında 10 bağımsız bölümden sonraki artan her bağımsız bölüm için su deposu hacmi 0.50 metreküp arttırılır.
 
(3) Tüm binalarda su deposunun bulunduğu kat itibariyle cazibeli akımın mümkün olmadığı durumlarda hidrofor konulması zorunludur.
 
(4) Su depoları ve hidrofor, gerekli drenaj ve yalıtım tedbirleri alınarak binanın bodrum yada çatı katında tertipleneceği gibi, aynı koşulları taşımak şartıyla, bina alanı dışında ön, yan ve arka bahçelerde toprağa gömülü şekilde de yerleştirilebilir.
 
(5) Su depoları, taşıyıcı sistemden bağımsız olarak betonarme, paslanmaz çelik veya sıhhi şartlara uygun benzeri malzemeden yapılır.        
 
Belirtilen şartların yerine getirilmesine rağmen içme suyu ile ilgili herhangi bir problem yaşanması halinde Genel Müdürlüğümüz tarafından ivedilikle müdahalede bulunulacağını önemle bilgilerinize rica ederiz." denildi.
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ