Libya Ordusu, Sirte’nin batısındaki Vişke beldesinde kontrolü sağladı

Libya ordusu, Sirte'nin batısındaki Vişke beldesini Hafter milislerinden kurtararak bölgede kontrolü sağladığını duyurdu.

Libya Ordusu, Sirte’nin batısındaki Vişke beldesinde kontrolü sağladı
06 Haziran 2020, C.tesi günü, saat 15:53 'de eklendi.
Libya Ordusu'ndan yapılan açıklamaya göre, Sirte kentinin batısında yer alan ve uzun süredir Hafter milisleriyle çatışmaların yaşandığı Vişke bölgesi geri alındı.

Zafer Yolları Harekatı başlatılmıştı

Libya Ordusu'ndan yapılan açıklamada, Sirte, Cufra Askeri Hava Üssü ve çevresindeki bölgeleri için yeni bir operasyonun başlatıldığı duyurulmuştu.

Ordu Sözcüsü Muhammed Kanunu, Sirte ve Cufra Hava Üssü bölgesinde bulunan milislerden silahlarını bırakarak teslim olmaları için çağrı yapmıştı.

Paralı askerlerin Sirte'den "kaçtığı" belirtilmişti

Libya Ordusu dün yaptığı yazılı açıklamada, Sirte'deki "milis ve paralı askerlerin büyük bir panik içinde kentten kaçışının gözlendiğini" paylaşarak, kentin ileri gelenlerinin "Sirte'yi barışçıl yollarla Libya hükümetine teslim etmeyi önerdiğini" aktarmıştı.

Tarhune ve Urban kentleri geri alınmıştı

Darbeci Hafter milisleri, bu sabah erken saatlerde Tarhune kentinde Libya Ordusu karşısında yenilgi yaşamış ve Beni Velid'e doğru çekilmişti.

Libya ordusu, daha sonra ise, başkent Trablus'un 100 kilometre güneyindeki Giryan kentine bağlı Urban beldesinde kontrolü sağlamıştı.

Urban beldesi, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter milislerinin en önemli merkezlerinden biri olarak biliniyor.

Öte yandan Beni Velid şehri Belediye Başkanı, Hafter milislerinin kenti terk ettiğini duyurmuştu.

UMH üst üste başarılar elde etti

Libya ordusu, son dönemde Hafter milislerine karşı üst üste başarılar elde etti.

Son üç gün içinde, başkentin güneyindeki Trablus Uluslararası Havaalanı'nın ardından Ayn Zara, Vadi er-Rebi, Tarhune ve Urban gibi yerleşim bölgelerinden milisleri çıkartarak kontrolü sağlayan Libya ordusu, başkent Trablus il sınırının tamamında da hakimiyet kurduğunu duyurmuştu.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ