Meram yeni bir kütüphaneye kavuşuyor

Meram Belediyesi Havzan Sosyal Tesisi, kütüphane olarak hizmet vermeye hazırlanıyor. Tesisin kütüphane olması için İl Kültür Müdürlüğüne tahsis edilmesi adına hazırlanan protokolün imza töreninde konuşan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, bölgesinde önemli bir açığı kapatacak ve hemen yanıbaşındaki ‘Çocuk Sokağıyla' eşine az rastlanır özel bir konsept oluşturacak Havzan Kütüphanesinin, mahalleye ve Meram'a hayırlı olmasını temenni etti.

Meram yeni bir kütüphaneye kavuşuyor
14 Kasım 2019, Perşembe günü, saat 15:16 'de eklendi.
Meram Belediyesi ile Konya İl Kültür Müdürlüğü arasında imzaları atılan protokolle Meram yeni bir kütüphaneye kavuşuyor. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ile Konya İl Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar tarafından imzalanan protokol çerçevesinde Meram Belediyesinin Havzan Sosyal Tesisi ilçe kütüphanesi olması için İl Kültür Müdürlüğüne tahsis edildi.  
 
"BÖYLESİ BİR İHTİYAÇ İÇİN YER TAHSİS EDEN MERAM BELEDİYESİNE VE BAŞKAN KAVUŞ'A TEŞEKKÜR EDİYORUM” 
Konya İl Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar, Meram'a kazandırılacak olan yeni kütüphane ile ilgili yaptığı açıklamada, Kültür Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğü ile Meram Belediyesi'nin ortaklaşa Havzan Mahallesinde kurulacak kütüphanenin protokolünü imzaladıklarını hatırlatarak, "Havzan Mahallesi nüfusun yoğun olduğu mahallelerimizden birisi. Bu sebeple o bölgeye böyle bir hizmet gerekliydi. Böylesi güzel bir hizmete vesile olan Meram Belediye Başkanımız Mustafa Kavuş'a gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür ediyorum. Çocuklarımız artık İl Halk Kütüphanesine kadar gitmek zorunda kalmayacak. En önemlisi zamandan tasarruf edecekler. Havzan Kütüphanemizin tefrişi ve tanzimi tamamlandıktan sonra en kısa zamanda hizmete sunulacaktır” diye konuştu. 
 
 "ŞEHRİMİZ OKUYOR. BUNUNLA NE KADAR GURUR DUYSAK AZDIR”
Kütüphanenin ilçedeki önemli bir açığı kapatacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren  Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ise Havzan Mahallesinin sadece nüfus yoğunluğu ile birlikte öğrenci sayısı bakımından da oldukça yüksek bir rakama sahip olduğunu belirtti. Kurulacak kütüphanenin sadece Havzan'a değil, Melikşah, Armağan, Yaka ve Alavardı Mahallelerine de hizmet götüreceğine vurgu yapan Başkan Kavuş, sözlerini şöyle sürdürdü; "Konya İl Halk Kütüphanesi ziyaretçi sayısı bakımından Türkiye'de lider durumda. Başta İl Halk Kütüphanesi olmak üzere şehrimizdeki kütüphaneler daha açılmadan önünde kuyruk oluşan yerler. Şehrimiz okuyor. Bununla ne kadar gurur duysak azdır. Bu yoğunluk bu alandaki ihtiyacın hala ne denli fazla olduğunu gözler önüne seriyor. İhtiyacı bir nebze olsun azaltacak kütüphanemiz ayrıca, hemen yanındaki ‘Çocuk Sokağı' ile birlikte eşine az rastlanır özel bir konsept oluşturacak. Çocuklarımız bir yandan kitap okurken diğer yandan oyun oynayıp eğlenebilecekler.”  
HAVZAN KÜTÜPHANESİ BİR BAŞLANGIÇ. DEVAMININ GELMESİNİ ÜMİT EDİYORUM”  
Mahallelerde İl Halk Kütüphanesi tarzınının yayılabilmesi durumunda bu yoğunluğun azaltılabileceğini ve daha nitelikli hizmet götürülebileceğini kaydeden Başkan Kavuş, "Bu hizmetlerin sayısını artırdıkça diğerlerinde yaşanan yoğunluğun önüne geçilmiş, kaliteli ve nitelikli bir hizmet vermiş olacağız. Kitapseverlere hem ulaşım kolaylığı hem de yer bulma kolaylığı sağlamış olacağız. Böylece mahallelerde bulunan tesislerin çok daha rantabl kullanılmasını da sağlayabilir, çok daha fazla kişiye hizmet götürmeyi başarabiliriz. Havzan Kütüphanemiz bizim içinde bir başlangıç olacak, devamının gelmesi için çaba sarfedeceğiz.  Müdürlüğümüz destek verdiği sürece bunların sayısını işbirliği içinde artırmayı amaçlıyoruz. Böylesi önemli bir çalışma için gösterdikleri ilgi ve verdikleri destekten dolayı Kültür Bakanlığına ve İl Kültür Müdürümüz Abdüssettar Yarar'a şükranlarımı sunuyorum” dedi.  
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ