Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı: Çalışanın hakkı gecikemez

Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Metin Töke, sağlık çalışanlarına salgın nedeniyle ilave ek ödeme yerine maaşa zam şeklinde tek ödeme yapılması taleplerinin uzun zamandır sürdüğünü söyledi.

Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı: Çalışanın hakkı gecikemez
14 Ocak 2021, Perşembe günü, saat 12:05 'de eklendi.
Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Metin Töke, Covid-19 salgını kapsamında ortaya çıkarılan ama sağlık çalışanlarının beklentilerini karşılamaktan çok uzak olan ‘Adı tavandan kendi yavandan' ilave ek ödemelerdeki sorunların bir türlü bitmediğini belirtti.

Üniversite hastanelerinde 6 aydır, Sağlık Bakanlığı'nda ise Kasım ayından bu yana bu ilave ek ödemelerin ödenmediğini savunan Töke, "Süreye, idarecinin inisiyatifine çeşitli şartlara ve onaylara bağlı olan ilave ek ödemeler çalışanı bezdirmiştir. Her ne kadar üniversite hastaneleri için kısa bir süre sonra ödemelerin yapılacağı ifade edilmişse de, Sağlık Bakanlığı ile ilgili yönetmelik ve dağıtımı ile ilgili düzenlemede yeni yayınlanmış olsa da bu gecikmenin bize göre bir izahı yoktur. Adı bürokrasi, gecikme veya onay bekleme her ne olursa olsun salgınla kahramanca mücadele eden ve bu uğurda hayatını ortaya koyan sağlık çalışanlarına yapılan bu muamele izandan da uzaktır. Salgın sürecinde sağlık çalışanlarının memnun olmadığı bir ödemede bile böylesine gecikme yaşanıyorsa söylenecek daha fazla sözde kalmamıştır. Sağlık çalışanları için esnek mesaiyi uygulamamada, izinleri iptal etmede çok hızlı davranan bürokrasi ve karar vericilerin çalışanların hakları içinde aynı hız seviyesine ulaşmalarını bekliyoruz. İlave ek ödemelerin bir an önce ödenmesini ve sağlık çalışanları için maaşlara tek ödeme şeklinde bir zammın hayata geçirilmesi için acil düzenleme yapılması talebimizi bir kez daha yineliyoruz. 2021 yılı Sağlık Çalışanları Yılı olduğuna göre, bunun gereğini yapmalarını karar vericilerden bekliyoruz.”
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ