Türkiye’de Fen Fakülteleri arasında bir ilk

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Fen Fakültesi bünyesindeki İstatistik, Biyoloji, Matematik, Fizik ve Kimya Bölüm Başkanlıklarına; Fen, Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneğince (FEDEK) verilen "Akreditasyon Belgesi”, törenle takdim edildi. SÜ Fen Fakültesi, Türkiye'de Fen Fakülteleri arasında tüm bölümleriyle akreditasyon belgesine sahip tek fakülte oldu.

Türkiye’de Fen Fakülteleri arasında bir ilk
13 Ağustos 2020, Perşembe günü, saat 11:58 'de eklendi.
Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Küçüködük, fakülte toplantı salonunda düzenlenen törenin açılışında, fakültenin köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, "Fen Fakültesi olarak 2018 yılında akreditasyon için FEDEK'e başvuruda bulunduk. Akreditasyon belgeleri bir nevi kalite belgesidir. Fakültemiz gerek eğitim öğretim kalitesi gerek fiziki şartlar, öğretim üyesi kalitesi gerekse bilimsel proje ve çalışmalar, laboratuvar altyapı imkânları bakımından tüm bölümleriyle akredite edildi. Fakültemiz, Türkiye'deki Fen fakülteleri içinde tüm bölümleriyle akredite edilen tek fakültedir. Öğrencilerimiz bu yönden son derece şanslıdır. Bu anlamda, başta Rektörümüze, Rektör Yardımcılarımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Akredite belgesini alabilmek için büyük emekler verdik. Almış olduğumuz akredite, kurul kararıyla 2023 yılının sonuna kadar sürecektir. Kalitenin devam ettirilmesi ve artarak daha iyi veriler elde edilmesi üzerine çalışıyoruz. Fakültemiz, özellikle proje ve yurtdışı makale üretilmesi noktasında da şu anda Selçuk Üniversitesi Fakülteleri arasında ilk sıradadır.” diye konuştu.

"BERABER GÜZEL İŞLER YAPACAĞIMIZA İNANIYORUM”
Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Ersöz ise tüm bölümleriyle akredite edilen Fen Fakültesini tebrik etti. Selçuk Üniversitesinin araştırmacı aday üniversiteler arasında yer aldığını ifade eden Rektör Yardımcısı Ersöz, üniversite olarak kaliteli proje ve çalışmaların içinde yer almak istediklerini aktardı. Bu anlamda, TÜBİTAK Projeleri, AB Çerçeve Programları başta olmak üzere çeşitli alanlarda etkin çalışmanın önemini anlatan Prof. Dr. Ersöz, "Bu kapsamda, yeni bir çalışma sistemi oluşturacağız. Üniversite olarak araştırmacı üniversiteler listesinde devamlılığı sağlama adına özellikle uluslararası projelere yönelmemiz, uluslararası proje havuzundan yararlanmamız gerekiyor. Bu kapsamda, Eylül ayı itibarıyla belirli periyotlarda eğitim, bilgilendirme, proje çalışmalarına yönelik yapılan çağrılarla ilgili çalışmalar yapacağız. Desteklerinizi bekliyor, hep beraber güzel işler yapacağımıza inanıyorum.” dedi.

Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hanifi Soylu da kalite anlamında uluslararası standartları yakalamanın emek gerektiren bir durum olduğunu belirterek, akredite sürecinin Eczacılık Fakültesi adına da başarılı geçmesini diledi.

Konuşmaların ardından, ilgili Bölüm Başkanlarına "Akreditasyon Belgesi” verildi.
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ