VİRÜS DİŞ SAĞLIĞINI HATIRLATTI

Korona virüsün nefes yoluyla bulaşması ağız ve diş temizliği önemine dikkat çekti.

VİRÜS DİŞ SAĞLIĞINI HATIRLATTI
08 Nisan 2021, Perşembe günü, saat 15:54 'de eklendi.

VİRÜS DİŞ SAĞLIĞINI HATIRLATTI

Diş sağlığı konusunda toplum olarak ihmalkâr bir tavır takınıldığını belirten Dr. Mücahit Fatih Metin, 6 ayda bir diş bakımlarının gerçekleştirilmesi gerekliliğini vurguladı.

Korona virüsün ağız ve burun yoluyla bulaştığını hatırlatan Metin, "Bu bölgelerin temizliğine dikkat edilmesinin ve bu alışkanlıkların kazanılmasının tam zamanıdır” dedi.

İbrahim ARICI: İnsanlarda en çok görülen diş hastalıkları nelerdir?

M. Fatih METİN: En çok görülen diş hastalıkları ve başvuru sebepleri diş eti enfeksiyonları, çürük enfeksiyonu, çürük enfeksiyonuna bağlı sinir hasarı, 20'lik dişlere bağlı enfeksiyonlar, diş kayıpları, estetik problemler ve diş dizilimi bozuklukları diyebiliriz.

İbrahim ARICI: Peki bu hastalıkların temel sebebi ne?

M. Fatih METİN: Spesifik ağız hijyeninin iyi sağlamaması, rutin diş hekimi kontrollerinin aksatılması, yetersiz fırçalama, sistemik hastalıklar diyabet gibi kötü alışkanlıklar sigara gibi genetik ve gelişimsel bozukluklar bu hastalıkların sebepleri arasındadır.

İbrahim ARICI: Birçok hastalığın genetik olduğu söylenir. Diş hastalıklarında da genetiklik bir durum söz konusu mu?

M. Fatih METİN: Kesinlikle genetik ağız ve diş sağlığı problemlerinin hemen hemen bütününün altında yatan en majör etkenlerden biri genetik geçişle ağız ve diş hastalıklarının geçişi büyük önem arz etmekte.


 

DİŞ ESTETİĞİ POPÜLERLEŞTİ

İbrahim ARICI: Şu anda en sık uygulanan diş tedavileri nelerdir?

M. Fatih METİN: Diş estetiği son zamanlarda diş hekimliğinin en popüler alanlarından biri. Bununla birlikte diş dizisi bozuklukları, eskimiş ve uyumsuz tedaviler, kaybedilmiş dişler, şekil, renk ve boyut olarak insanları rahatsız eden dişlere porselen lamineler, zirkonyumlar, tam seramik restorasyonlar yahut estetik dolgularla mevcut problemin düzeltilmesini sağlamaya ve hastanın görselini düzeltmeye çalıştığımız tedaviler arasındadır.

İbrahim ARICI: Diş yapısı ya da görünümü insan psikolojisini nasıl etkiliyor? Hayat kalitesini etkiliyor mu?

M. Fatih METİN: Diş yapısı konforu sağlığı ve estetiği insanların hayatını direkt olarak etkiliyor. Yemek yemek hem hayati bir ihtiyaç hem de büyük bir keyif. İnsanlar bunun sorunsuz bir şekilde tadını çıkarmak istiyorlar. İşin estetik kısmı da insanların özgüveni ve mutluluğuyla ilintili. Özgüveni artan insanların psikolojileri de düzeliyor hayata daha pozitif bakmaya başlıyorlar çok mutlu oluyorlar. Kliniğimize insanların mevcut diş bozuklukları sebebiyle ağlayarak gelip gülerek çıktığını görünce dişlerin, ağzı ve diş sağlığının hayat kalitesi üzerinde ne derece etkili olduğunu daha iyi anlıyoruz.


 

"DİŞ SAĞLIĞINDA İHMALKÂRIZ”

İbrahim ARICI: Diş bakımında ve diş sağlığında doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir?

M. Fatih METİN: Bence toplum olarak en önemli eksiklerimiz birincisi etkin ve doğru fırçalamaya günde iki kez dikkat etmememiz bir diğeri de sorun çıkmadan 6 ayda bir rutin diş kontrollerini aksatmamız. Basit bir örnekle arabamız bozulmadan rutin bakımlarını yaptırıyoruz ancak konu ağız ve diş sağlığına gelince biraz ihmalkârız.

İbrahim ARICI: İnsanlık olarak büyük bir imtihandan geçiyoruz. Bu zorlu süreçte temizliğin önemi çok daha önemli hale geldi. Diş sağlığı da bu anlamda büyük önem taşıyor. Siz bir diş hekimi olarak okurlarımıza neler tavsiye edersiniz?

M. Fatih METİN: Temizlik hem yüce dinimiz İslam'ın emri hem de insanlar olarak üzerimize düşen hasletlerden bir tanesi. Ağız ve diş temizliği ise temizliğin önemli kısımlarından birisi. Ağzı ve diş sağlığı önemli hastalıkların habercisi de olabiliyor. Sağlıklı bir nefes, sıhhatli bir ağız ve diş yapısı bütünsel vücut sağlığı için oldukça önemli. Bunun için fırçalama ve ağız hijyenine dikkat edilmeli yine vurguladığımız gibi 6 ayda bir rutin diş hekimi kontrolleri ihmal edilmemeli. Şu an korona virüsün ağız ve burundan vücuda giriş yaptığını biliyoruz bunun için bu bölgelerin temizliğine dikkat edilmesinin ve bu alışkanlıkların kazanılmasının da tam zamanı diye düşünüyorum. Bu vesileyle son olarak unutulmamalı ki sağlık ağızda başlar.


 

VİRÜS DİŞ KAYBINA SEBEP OLABİLİYOR

İbrahim ARICI: Korona virüsün diş sağlığını olumsuz etkileri var mı?

M. Fatih METİN: Virüs geçirmiş bireylerde ani diş kayıpları Amerika'da, Avrupa ve ülkemizde çeşitli vakalarda meslektaşlarımız tarafından bildirilmiş. Ancak bununla ilgili kesin bir şey demek şu an için erken. Bu hastalığın sonradan ortaya çıkan semptomlarının neler olabileceğini zaman gösterecek.

İbrahim ARICI: Ülkemiz sağlık alanında ciddi anlamda büyük gelişim sağladı ve bu gelişme devam ediyor. Diş sağlığı anlamında kabiliyetimiz ve yeterliliğimiz ne durumda?

M. Fatih METİN: Ülkemiz sağlıkta diğer tüm alanlarda olduğu gibi diş alanında da ciddi gelişme sağladı. Yeni diş hastaneleri, yine özel diş klinikleri Avrupa'dan bile iyi seviyelerde.

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ