Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Reklam

Murat Çiçek'ten 10 Ocak mesajı

Milliyetçi Hareket Partisi Konya İl Başkanı Av.Murat Çiçek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Murat Çiçek’ten 10 Ocak mesajı
10 Ocak 2017, Salı günü, saat 10:48 'de eklendi.

Murat Çiçek mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Bir ülkede gelişmişliğin en önemli göstergelerinden biri ; herkesin düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilme ve haber alma özgürlüğünün olmasıdır. Basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasanın kabul tarihi olan 10 Ocak'ın sektörde yaşanan sıkıntılar sebebiyle gerçekten '' bayram '' olarak kutlanamadığını görüyoruz.

10 Ocak 1961, basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başladığı gündür. Bu yasa, basın sektörüne emek verenlerin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, haftalık ve yıllık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve belki en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamakta idi.

Ancak günümüzde gazeteciler çalışma ve yaşama koşulları ile mesleklerini özgürce yapma imkanları bakımından maalesef 10 Ocak 1961'den daha iyi haklara sahip değildirler. Özgür ve siyasi baskılardan uzak tarafsız basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan müesseselerin başında gelmektedir. Halkın sesi olma görevini üstlenen bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün de en etkili aracıdır. Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alabilmesi basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür.

Gazetecilik mesleğinin itibarını yükseltecek, gelişmiş ülkelerin basın çalışanlarına tanıdığı tüm hakları meslektaşlarımıza tanıyacak ve basın özgürlüğünün önündeki yasal engelleri ortadan kaldıracak düzenlemelerin yapılmasını umut etmekteyiz.

Milli hassasiyetlerimize duyarlı gazetecilerimiz; yerel ve genel olarak gündemi oluşturan tüm haberleri olduğu gibi aktarma ve halkın sesi olması nedeniyle toplumun vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Toplumda her kesimin aynası olması gereken basınımız ve sektörün temel taşı olan gazetecilerimiz , hep  özgür kalmalı ve  tarafsızlığını hiç bir değer uğruna kaybetmemelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle en zor şartlarda bile ,sorumluluk bilinci ile halkın haber alma özgürlüğü adına görevlerini yetire getirip kamuoyunu aydınlatmaya çalışan tüm gazetecilerimizin '' 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı '' nı kutluyor, çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum"

Bu haber 454 kez okundu.
Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ