Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

Karapınar YEKA ihalesini kazanan şirket: Türkiye'nin geleceğine olan güven

Kalyon Holding Enerji Grubu Başkanı Murtaza Ata, Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesinin Türk ekonomisi açısından oldukça önemli olduğunu belirterek, "Hanwha Q Cells şirketinin Türkiye'de bu yatırıma giriyor olmasını Türkiye'nin geleceğine olan güvenini göstermesi açısından çok önemsiyoruz." dedi.

Karapınar YEKA ihalesini kazanan şirket:  Türkiye’nin geleceğine olan güven
20 Mart 2017, Pazertesi günü, saat 16:12 'de eklendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında gerçekleştirilen Karapınar YEKA ihalesinde en düşük teklifi veren Kalyon- Hanwha Grubu adına açıklama yapan Kalyon Holding Enerji Grubu Başkanı Murtaza Ata, ihalenin, Bakanlığın özellikle son 1 yıldır üzerinde durduğu enerjide dışa bağımlılığın azaltılması yönünde çok önemli bir adımı olduğunu söyledi.

Ata, enerjide dışa bağımlığının daha da azalacağını umut ettiklerini ve pazar açısından Türkiye'nin pozisyonunun oldukça ideal olduğunu anlattı.

İhalenin sadece bin megavatlık bir santral ihalesi olmadığını ve şirket olarak üretecekleri güneş modüllerini de geniş bir pazarda satabilme fırsatını bulacaklarını ifade eden Ata, "Biz bu stratejinin çok önemli olduğunu düşündüğümüz için yabancı ortağımızla birlikte burada çok önemli bir yatırım fırsatı olduğunu değerlendirdik. Hanwha Q Cells şirketinin Türkiye'de bu yatırıma giriyor olmasını Türkiye'nin geleceğine olan güvenini göstermesi açısından çok önemsiyoruz." diye konuştu.

Ata, bu projeyle yeni üretim teknolojilerinin de ülkeye kazandırılmasının yolunun açıldığına işaret ederek,"Bir yandan yurt dışı enerji kaynaklarına bağımlık azalırken, yerli üretim de yapılacak. Özel sektör olarak bu trendin devam edeceğini düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Hanwha Q Cells Türkiye Genel Müdürü Ho woo Shin da Türkiye ekonomisi ve güneş enerjisinin gelişimine inandıklarını belirtti.

Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesinde kilovatsaat başına en düşük teklifi 6,99 dolar/cent ile Kalyon - Hanwha Grubu verdi.

İhaleyi kazanan firmanın kuracağı bin megavatlık santralden üretilen elektrik enerjisi 15 yıl boyunca teklif verilen alım garantisi fiyatı üzerinden karşılanacak.

Bu haber 2120 kez okundu.
Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ