Trafik sigortasındaki uygulama olumlu karşılandı

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, trafik sigortasında "tavan fiyat" kararı alınmasını olumlu karşıladıklarını bildirdi.

Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, trafik sigortasındaki fiyat artışı sebebiyle milyonlarca araç sahibinin şikayetçi olduğunu, sigorta firmaları arasındaki fiyat farklılığının adeta araç sahiplerini şaşkına çevirdiğini söyledi.

Trafik sigortasında serbest tarifeye geçilirken bunun tüketiciye yarayacağını düşündükleri ancak şirketlerin, "rekabet yerine kendi karlarını tercih ettikleri" aktaran Küçük, şöyle devam etti:

"Sigorta şirketleri poliçeden elde ettikleri kar ve zararı hesaba katarak, primleri ve fiyatları kendilerine göre belirledi. Fiyatlara üst sınır getirilmesini çok olumlu karşılıyoruz. Ancak birtakım endişelerimiz de yok değil. Bu üst sınır belirlenirken neler dikkate alınacak? Üst sınırın kesinlikle çok iyi belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bununla ilgili mutlaka bir çalışma yapılmıştır.

Sigorta şirketlerinin bundan önceki uygulamada tüketicinin yanında olmadığını zaten gördük. Fiyata bir üst sınır getirilmesi çok olumlu ve mutluluk verici. Bu fiyat verilirken, tüketicinin menfaatinin göz önüne alınmasını talep ediyoruz."

- "Kişiye göre sigorta poliçesi önemli"

Sigorta şirketlerinin, araç sahibini belirlenen üst sınır ücretinden sigortalandırmak isteyebileceğine dikkati çeken Küçük, şunları kaydetti:

"Eğer üst sınır yüksek olursa ve sigorta şirketleri de her araç sahibini aynı fiyattan sigortalandırır ise bu bizleri rahatsız edecektir. Bir önceki sistemde kazasızlık ve kurallara uyan bir araç sahibi, çok fazlaca kazaya karışmış, trafik kurallarına çok uymayan, ehliyetinin ceza puanı çok olanla aynı fiyatı ödemiyordu. Üst sınırla kurallara uyan iyi bir sürücü ile uymayan sürücü arasında bir fark oluşmayacak. Rekabet Kurulunun tam burada devreye girip, duruma el atması gerekiyor diye düşünüyorum. Fiyat uygulaması çok olumlu ama kişiye göre sigorta poliçesi önemli. Üst sınırla birlikte rekabetin de var olması olumlu etki yapacaktır."

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarlığınca, sigorta sektörü lehine atılan bütün iyi niyetli adımlara rağmen, zorunlu trafik sigortası primlerinin makul fiyatlara düşmemesi nedeniyle "tavan fiyat" uygulanması kararı aldıklarını açıklamıştı.

20 Mart 2017 - 16:39 Bu Haber 192 Kez Okundu...
Bu Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır...

Yorum Yap

*Lütfen Resimde Gördüğünüz Karakterleri Küçük Harflerle Yazınız...
Başbakan'ın Teşrifleriyle Kontv Açılışı
Whatshapp
YAZARLARIMIZ
Niyazi DÜNDAR
Kazım ÖZTÜRK
Fatih KÜT
Fahri ÖZPARLAK
Recep Öğütçü
Ömer Lütfi ERSÖZ
Mustafa SÜS
Fatma Tunçer Öncü
Alaettin EKİZER
İbrahim ARICI
Ali GÜNAYDIN
Mehmet Akif TEKİN
Yılmaz ALTUNSOY
Nurettin BAY
Mehmet Yıldırım
Volkan Erikçi
Kemal SOYLU
Ahmet ŞİMŞEK
Yaşar TOY
Ali Günaydın.
Şinasi Sefa TORUN
Oktay SINIĞ
Uzm Dr. Abdulcelil KALEM
Taha ÖZER
Dr. Rana ECEVİT
Yılmaz BiLGİ
Seyfullah Koyuncu
Cenap ŞİRİN
Uzm. Dr. HALİT KARACA
Halil USLU
Ahmet AKBIYIK
Uzm. Dr. Mehmet Portakal
Cemil PASLI
İlkay Özer
Yusuf KOÇ
Mehmet Sözer
MEHMET SAMİL SENALP
Merve ÖLMEZ
Hüseyin ALTUNBAŞ
Mehmet ÇOLAKOĞLU
MUSTAFA YALÇIN
Selahattin AKÇAKAYA
Yasin Paksoy
Prof Dr. Necdet Gök
Ahmet TAŞGETİREN
Yaşar GÜR
Ayşe Hümeyra BİÇER
Mehmet Halife Doğan
Gül ÇERAĞ
Ayşe Yaşar ÜMÜTLÜ
Belge.com.tr
BUGÜNKÜ GAZETE
25.03.2017
Kontv Milletin Kanalı
Anmeg Reklam
Kanalon
Tivibu
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin hakkı sakldır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
©2012-2014 Anadolu Medya Grubu (ANMEG)