Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Yusuf KOÇ
Yusuf KOÇ
yusufkoctr@hotmail.com

GÖRÜNÜŞE ALDANMA!

13 Şubat 2015, Cuma günü eklendi. Font boyutu:

Efendim! 

 

“Sözünü bil, pişir; 

Ağzını der, devşir…” Denir. 

 

Niye mi? 

 

Ağzına gelen her sözü söyleme diye! Bir sözün nereye varacağını iyi düşün, ondan sonra söyle diye! İnsan aklına gelen her sözü söylerse ve buna da bir kılıf uydurursa, küçük büyük her mahkeme karşına çıkabilir diye…

 

Sakın görünüşe aldanma! Bırakın su aktığı yere aksın, sen istesen de istemesen de zaten akacaktır da… Su, başından yani bendinden bağlanmaz mı? O halde öğrenmek ya da çözmek istiyorsan kaynağına in... Durgun suyu bulandırırsan, su nasıl durulacak? 

 

Bir de söz tutana öğüt ver. Ver ki, öğütlerin boşa gitmesin! Söylediklerin bir kulağından girip öbür kulağından çıkan kimseye nefesini tüketmiş olursun. Uyarı amacıyla bir şeyler söyleniyorsa, mutlaka önemlidir ve dikkatle dinlenmelidir. 

 

Görünüşe aldanma!

Kandırana kanma!

Silkin, kendine gel!

Sonunda yanma!

 

Mesele hala anlaşılmadı mı? Onbirinci yüzyıldan beri senin dinin, namusun, bayrağın, ülkenle uğraşıyorlar. Suyu buldunuz artık bozun teyemmümlerinizi… Defaten bu köşeden hatırlatmaya çalıştığım özel durumlar vardır. Onları tekrar tekrar kaleme alıp yazmaya görev addederim.

 

Bu ülkeyi, bayrağını, toprağını, insanını seven biri olarak görev addederim.

 

“Su uyur, düşman uyumaz” Demişler. Durmadan akan bir ırmağın, ya da derenin suyu uyur mu? Uyumak suya özgü bir davranış mıdır? Aslında uyumak, insana özgüdür; akan bir su uyumaz. Burada suyun sessiz akışı, uykuya benzetilmiştir.

 

Düşman da akan suya benzer. Durmadan hazırlık yapar: Askerini eğitir; silahlandırır. Ama bunu elden geldiğince sessizlik içinde yapar, bize göstermemeye çalışır. Sürekli fırsat bekler, bizi en zayıf zamanımızda yakalamaya dikkat eder. 

 

Böyle bir zamanı ele geçirince savaş açar. Toptan yok etmeye bakar. Suyun uyuyabileceğini düşünebiliriz. Ama düşmanın uyuyacağını sanmak aşırı bir saflık olur. Sonra da suçlu aramak delilik olur.

 

 “Suçu gelin etmişler, kimse güvey girmemiş” derler ya, onun gibi bir şey… Sessiz sakin görünen insanların dış görünüşüne aldanma! 

 

Suyun yavaş akanından, insanın yere bakanından kork!” Demişler. 

 

Selam ve dua ile…

Bu yazı 13771 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ