Halil USLU

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hayvanların Yaratılışına Bakan Ayetler

(Yazarımızın vefatından önce kaleme aldığı son yazı)

Kainatın sırrı insanların sırrı hayvanların sırrı kitaplarda bahsedilen 18 bin alemin birer parçası. Fatihadaki birinci ayette “Rabbimiz bütün alemlerin Rabbi” Bu itibarla kainatta cereyan eden zerreden galaksilere kadar mevcudatta ne varsa görünen veya görünmeyen bütün varlıkların sahibi Rabbimiz. Hepsi bir nizam ve bir intizam içinde yürüyor konuşuyor faaliyetine ve ilahi kudret tarafından verilen yüklenen bütün vazifeleri harfiyen yerine getiriyor. Bizler ülfetimizden bu muhteşem icraatın temaşasından bazen derinliklerine giremiyor ve tefekkür edemiyoruz. Kur’an-ı Kerim en son ve en büyük Allah kelamı. Kainatta tasavvur ettiğimiz her şey içinde mündemiç yani vardır. İnsanlara bakan kanunları hayvanlara bakan kanunları vardır.Ayetler bunun habercisi ve Peygamberimiz “asm” bu ayetlerin en büyük muallimidir.Gönül sultanı üstatlarımızda Efendimizin “asm” çağlara serpilmiş veya yayılmış şakirt tüllab ve talebeleridir.
Yalnız geçtiğimiz yıl 57 İslam ülkesinden 77 milyonluk Türkiye’mizde 3 milyon hayvan Kur’ban edilmiştir. Bunların içinde 750 bini büyük baş hayvandır.Kurbanın dışında ve 57 İslam ülkesindeki Kurban vesair için kesilen ve istifade edilen ,bunun dışında beslenen ve dağlarda çeşitli isimler altında öldürülen hayvanlar ,sulardaki güzel simalı kuşlar vesaireler hakkında elbette ayetler olacaktır ve onların hak ve hukukları ruz-i mahşerde cereyan edecektir.Hem insanlar arasında ve hem de kendi aralarında olacaktır..
Ayetlere döndüğümüzde karşımızda 6666 ayetin ve 114 surenin içinde hem sure adları var ve hem de ayetlerde var.İşte onlardan birkaç tanesi; Kitapları içine  alacak ve sığmayacak kadar mana yüklü hakikatler manzumesi.. “Hayatı olan/canlı olan her şeyi sudan yarattık, görmediler mi? Hâlâ inanmayacaklar mı?”(Enbiya, suresi 30.ayet.)
“Hem yerde hareket eden hiç bir canlı, kanatlarıyla uçan hiç bir kuş türü yoktur ki sizin gibi birer ümmet (toplum) teşkil etmesinler. Biz o kitapta hiçbir şeyi ihmal etmedik. Sonra hepsi Rab’lerinin huzuruna sevk edilip toplanacaklardır.” (En’âm sûresi 38.ayet)
 “Allah” hayvanları da yarattı. Bunlarda sizi koruyan (deri, yün, kıl gibi) maddeler ve birçok faydalar vardır. Hem onların etlerini ve ürünlerini de yersiniz.. Onları akşamleyin ağıllarına getirir, sabahleyin otlaklara götürürken bambaşka bir zevk alırsınız! Bunlar yüklerinizi taşırlar; öyle uzak diyarlara kadar götürürler ki, onlar olmaksızın, son derece zahmet ve meşakkat çekmeden varamazdınız oralara. Gerçekten, bunları size âmade kılan Rabbiniz pek şefkatli ve çok merhametlidir..” (Nahl sûresi. 5 ve 7.ayetler)
“Allah her canlıyı sudan yarattı. Kimi karnı üstünde sürünür, kimi iki ayağı üstünde yürür, kimi dört ayağı üstünde yürür. Allah dilediğini yaratır. Çünkü Allah her şeye kadirdir.” Nur sûresi, ayet 45) Ayrıca Kur’ân-ı Kerimde bazı sûrelere mübarek hayvan isimleri verilmiştir. Mesela Bakara (inek) sûresi,Nahl (arı) sûresi, Ankebût (örümcek) sûresi, Neml (karınca) sûresi.Yine buna ilaveten Kur’ân’da, çeşitli hayvanlardan bahsedilmektedir: Koyun, Deve, Öküz, İnek, At, Katır, Eşek, Köpek, Maymun, Domuz, Yılan, Kurt, Arı, Karınca, Örümcek, Sivrisinek,Sinek..
Çağımızda Kur’anın bir mucize-i manevisi olan Risale-i Nur külliyatında da zikredilen hayvan isimlerinin bazıları şunlardır."Arı, akrep, aslan, at, atmaca, balık, böcek, bülbül, camus, ceylan, çekirge, deve, devekuşu, fil, gergedan, güvercin, horoz, hüdhüd, ipekböceği, kaplan, karınca, kartal, keçi, kedi, keler, köpek, koyun, kuddüs kuşu, kurt, kuş, maymun, öküz, örümcek, papağan, pire, serçe, sinek, sivrisinek, sığırcık, tavuk,
tavus, tilki, yarasa, yılan, yıldızböceği..."Ayetlerdeki manalar ve hayvanlardaki istihdam sırları hakkında çok yazılmış ve yazılacaktır

23 Temmuz 2015 Bu Haber 9463 Kez Okundu...
Bu Habere Ait 3 Yorum Bulunmaktadır...
Ali - 24.08.2015
Allâh (CC) rahmet eykesin. Mekanı cennet olsun.
İsmail ÖNGEL - 25.07.2015
Allah gani gani rahmet eylesin, mekanı Cennet olsun İnşaallah.
Osman - 23.07.2015
Allah rahmet eylesin. Mekani cennet olsun

Yorum Yap

Başbakan'ın Teşrifleriyle Kontv Açılışı
Whatshapp
YAZARLARIMIZ
Fahri ÖZPARLAK
Kazım ÖZTÜRK
Niyazi DÜNDAR
Fatih KÜT
Recep Öğütçü
Ömer Lütfi ERSÖZ
Mustafa SÜS
Fatma Tunçer Öncü
Alaettin EKİZER
İbrahim ARICI
Ali GÜNAYDIN
Mehmet Akif TEKİN
Yılmaz ALTUNSOY
Nurettin BAY
Mehmet Yıldırım
Volkan Erikçi
Kemal SOYLU
Ahmet ŞİMŞEK
Yaşar TOY
Ali Günaydın.
Şinasi Sefa TORUN
Oktay SINIĞ
Uzm Dr. Abdulcelil KALEM
Taha ÖZER
Dr. Rana ECEVİT
Yılmaz BiLGİ
Seyfullah Koyuncu
Cenap ŞİRİN
Uzm. Dr. HALİT KARACA
Halil USLU
Ahmet AKBIYIK
Uzm. Dr. Mehmet Portakal
Cemil PASLI
İlkay Özer
Yusuf KOÇ
Mehmet Sözer
MEHMET SAMİL SENALP
Merve ÖLMEZ
Hüseyin ALTUNBAŞ
Mehmet ÇOLAKOĞLU
MUSTAFA YALÇIN
Selahattin AKÇAKAYA
Yasin Paksoy
Prof Dr. Necdet Gök
Ahmet TAŞGETİREN
Yaşar GÜR
Ayşe Hümeyra BİÇER
Mehmet Halife Doğan
Gül ÇERAĞ
Ayşe Yaşar ÜMÜTLÜ
Belge.com.tr
BUGÜNKÜ GAZETE
26.03.2017
Kontv Milletin Kanalı
Anmeg Reklam
Kanalon
Tivibu
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin hakkı sakldır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
©2012-2014 Anadolu Medya Grubu (ANMEG)