Reklam

Uzm. Dr. HALİT KARACA

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tıbb-ı Nebevi

 
 
Tıbb-ı Nebevi,  peygamber tıbbı olarak tanımlanır. Hz. Peygamber (sav)’in bizzat uyguladığı ve çevresinde bulunanlara öğrettiği  tavsiyelerden oluşmaktadır. Bu tavsiyelerle insanların hem bedensel, hem de ruhsal olarak sağlıklı yaşamaları amaçlanmıştır. 
Peygamber (sav), insanın bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı olmasına çok önem vermiştir. Bununla ilgili olarak ; “İki nimet vardır ki insanlardan pek çoğu bunların kıymetini bilmeyerek zarar etmiştir. Biri sağlık, diğeri ise boş vakittir.” (Buhari , İbn-i Mace)buyurmaktadır. Başka bir hadis-i şeriflerinde Peygamberimiz (sav): “Sizlerden her kim vücut bakımından sağlıklı, nefsinden, malından korkusuz ve huzurlu, günlük yiyeceği de yanında olarak sabahlarsa sanki dünyanın bütün nimetleri kendisinde toplanmış gibi olur.” (Tirmizi)  buyurarak sağlığın önemini vurgulamıştır.
Hz. Peygamber (sav)'in tıbba dair hadisleri tabib gözü ile ele alınırsa,  pek çoğunun koruyucu hekimliğe ait olduğu görülmektedir. Ancak,  genel tıp konularına ve tedavi edici hekimliğe ait tıbbî tavsiye, öğüt ve reçeteler de mevcuttur.  Hz. Peygamber (sav)’den önce  Araplar, tababet konusunda pekçok yanlış adet ve uygulamalara sahip bulunuyorlardı. Tıbb-ı Nebevi ile Hz. Peygamber (sav) batıl ve ilmi değeri olmayan bu uygulamaları kaldırmış, tababete yeni bir anlayış getirmiştir.
Hz. Peygamber (sav)’in asırlar önce yapmış olduğu tıbbi tavsiyeler bugün uygulamakta olduğumuz modern  tıpla uygunluk göstermektedir. Modern tıbbın koruyucu hekimlik ve tedavi edici hekimlikle ilgili yeni keşfettiği yöntemlerin, asırlar önce buyurulan, tıpla ilgili hadis-i şeriflerde bahsedilmesi,  tıbbi bir hikmet, hatta tıbbi bir mucizedir.
Tıbb-ı Nebevi, daha çok koruyucu hekimliğe, hastalanmadan önce hastalıklardan korunma yöntemleri üzerine yoğunlaşmıştır. Tıbb-ı Nebevi, bedensel ve ruhsal sağlığın korunması için adeta bir klavuz niteliğindedir ve tıpla hadisleri ihtiva eder.
Peygamber (sav)’in sağlıkla ilgili hadis-i şerifleri,  Arap Yarımadası’ndaki yanlış tıbbi uygulamaları düzelttiği gibi, Ortaçağa hakim olan bir islam tababetinin doğmasına vesile olmuştur. Tıbb-ı Nebevi binlerce yıldır insanların birbirleri vasıtasıyla gelecek kuşaklara naklettikleri tecrübe edilmiş bir bilgi hazinesidir.
Tıbb-ı Nebevi,  sosyal bir varlık olan insanın toplum içindeki davranışları, aile içindeki sorumlulukları, kendine ve yakın akrabalarına karşı sorumlulukları, yiyip içmesi,  uyuması, düşünmesi, giyinmesi,evlenmesi  ve iş hayatı gibi hemen her şeyi  ile ilgilenir.
Hadis-i Şeriflerde geçen bilgilerin , bilimsel gerçeklerle uyum içinde olması, bu bilgilerin vahiy kaynaklı olmasından kaynaklanmaktadır: Peygamber size neyi verdiyse onu alın, size neyi yasak ettiyse ondan da vazgeçin.( 59/7) 
O (Peygamber), onlara iyiliği emreder, onları kötülükten meneder. Onlara temiz/hoş şeyleri helal, (kendilerince helal saydıkları veya amel olarak) pis ve murdar şeyleri de haram kılar.(7/157)
Bütün bu nedenlerle sağlığımızı korumak ve hastaysak sağlığımıza yeniden kavuşmak için Tıbb-ı Nebeviyi bilmek ve uygulamakta sayısız faydalar vardır.

18 Ağustos 2015 Bu Haber 13229 Kez Okundu...
Bu Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır...

Yorum Yap

Başbakan'ın Teşrifleriyle Kontv Açılışı
Whatshapp
YAZARLARIMIZ
Kazım ÖZTÜRK
Recep Öğütçü
İbrahim ARICI
Alaettin EKİZER
Fahri ÖZPARLAK
Niyazi DÜNDAR
Fatih KÜT
Ömer Lütfi ERSÖZ
Mustafa SÜS
Fatma Tunçer Öncü
Ali GÜNAYDIN
Mehmet Akif TEKİN
Yılmaz ALTUNSOY
Nurettin BAY
Mehmet Yıldırım
Volkan Erikçi
Kemal SOYLU
Ahmet ŞİMŞEK
Yaşar TOY
Ali Günaydın.
Şinasi Sefa TORUN
Oktay SINIĞ
Uzm Dr. Abdulcelil KALEM
Taha ÖZER
Dr. Rana ECEVİT
Yılmaz BiLGİ
Seyfullah Koyuncu
Cenap ŞİRİN
Uzm. Dr. HALİT KARACA
Halil USLU
Ahmet AKBIYIK
Uzm. Dr. Mehmet Portakal
Cemil PASLI
İlkay Özer
Yusuf KOÇ
Mehmet Sözer
MEHMET SAMİL SENALP
Merve ÖLMEZ
Hüseyin ALTUNBAŞ
Mehmet ÇOLAKOĞLU
MUSTAFA YALÇIN
Selahattin AKÇAKAYA
Yasin Paksoy
Prof Dr. Necdet Gök
Ahmet TAŞGETİREN
Yaşar GÜR
Ayşe Hümeyra BİÇER
Mehmet Halife Doğan
Gül ÇERAĞ
Ayşe Yaşar ÜMÜTLÜ
Belge.com.tr
BUGÜNKÜ GAZETE
28.03.2017
Kontv Milletin Kanalı
Anmeg Reklam
Kanalon
Tivibu
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin hakkı sakldır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
©2012-2014 Anadolu Medya Grubu (ANMEG)