Reklam

Seyfullah Koyuncu

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Konya’da, CHP-MHP-HDP Gizli İttifakı Kuruluyor?

7 Haziran Seçimleri’nde Konya’da, Ak Parti ;798 bin 526 seçmenin oyunu alarak %65,45 ‘lik oy oranıyla 11 Milletvekili çıkarırken, MHP; 200 bin 395 seçmenin oyunu alarak %16,42 ‘lik oy oranıyla 2 Milletvekili çıkardı. CHP ise 118 bin 822 seçmenden oy alarak %9,74 ‘lük oy oranıyla 1 Milletvekili çıkarmaya hak kazandı. 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde Konya’daki oy dağılımı gerçekten çok kritik bir tablo oluşturdu. Konya’dan bir vekil, standart sapmalar ve genel oy dağılımı göz önüne alınmadan normal şartlarda yaklaşık 77 bin oyla seçiliyor. 
       Siyasi kulislerden gelen haberlere göre CHP seçmeni, Konya’daki bazı seçim bölgelerinde MHP ve HDP’ye yönlendirilecek. Böylece AK Parti’nin 7 Haziran seçiminde kazandığı 11 vekil sayısının 1 Kasım seçiminde dokuza inmesi sağlanacak. Yani AK Parti iki vekil daha kaybedecek. Plan bu. Ama nasıl olacak, nasıl uygulanacak?
       MHP özellikle Ereğli bölgesi seçmeni için Konya 3. sıra adayı Hüseyin Oprukçu ismini öne çıkaracak. Hüseyin Oprukçu iki dönem MHP’den Ereğli Belediye Başkanlığı yapmış bir kişi. Hüseyin Oprukçu, Ereğli’de seçmene: “Vekil olmak için beş bin oya ihtiyacım var. Benden bunu esirgemeyin.” mesajı verecek. MHP’nin Konya hedefi üç vekil çıkararak AK Parti’den bir vekil eksiltmek. Bunun içinde CHP seçmeninin oyuna ihtiyacı var.
        İşte tam bu noktada CHP, MHP’nin imdadına yetişerek MHP’nin üç vekil çıkarmasını sağlamak için çalışacak. Peki bu nasıl gerçekleşecek? Kritik soru, ancak cevabı basit. 
       CHP 118 bin oy almış. İkinci vekili çıkarması imkansız görünüyor. Oylar boşa gitmesin!.. AK Parti vekil kaybetsin. Ereğli bölgesinde CHP seçmeni MHP’ye yönelsin.
        CHP’nin ikinci sıra adayı ise; Ereğli’de yaşayan, besicilikle uğraşan, Konya doğumlu fakat Doğu kökenli bir veteriner. Ereğli CHP seçmeni Doğu kökenli bir vekil adayına oy verir mi? Bu konuda şüpheliyim. İşte CHP-MHP iş birliği burada sırıtıyor. MHP Konya 3. sırada belediye başkanlığı yapmış birini, CHP ise Doğu kökenli, besicilikle uğraşan bir veterineri aday gösteriyor. Siz Ereğli’de CHP seçmeni olsanız hangi adaya oy verirsiniz? Cevabı net. 
        CHP ikinci planını; Kulu, Cihanbeyli, Yunak, Kadınhanı gibi ilçelerdeki Kürt kökenli seçmenlerine yönelik uygulayacak. Bu bölgelerdeki CHP seçmenleri HDP’ye yönlendirilecek. 55 bin seçmenin oyunu alan HDP’nin vekil çıkarması sağlanacak. 
     CHP, Konya’dan aldığı oyların bir kısmını MHP ve HDP’ye bağışlayacak. Mümkün mü? Neden olmasın? CHP-MHP-HDP ortaklığı. Oldukça stratejik bir plan.
         Haluk Koç’un. “CHP’nin kimseye verilecek oyu yok.” ifadesi bütün Türkiye sathındaki benzer planları ve bu iş birliğini gizlemek için söylenmiş boş sözlerdir.
        Son 5 yıl içinde gerçekleştirilen; Cumhurbaşkanlığı Seçimleri, Genel Seçimler ve Yerel Seçimler’de, CHP-MHP ittifakı hep kendini hissettirdi. MHP’ye gönül vermiş vatan sevdalısı gerçek MHP’liler bu durumdan hoşnut olmasa da partilerine oy vermekten çekinmedi. Fakat işler bu defa çoğu seçmen için gerçekten içinden çıkılmaz bir hal aldı. MHP seçmeni, özellikle son 5 yıldır CHP’nin dümen suyuna giren partileri için elbette çok üzgündürler.
        CHP-MHP ittifakı anadan doğma MHP’li ve CHP’liler için olağan görülebilir. Dini duyarlığı olan MHP’liler tarafından hoş karşılanmaz. Ancak MHP-HDP ittifakını hiçbir MHP’li içine sindiremez. Bu ittifak akıllara zarar bir düşünce olarak değerlendirilebilir. Lakin, Recep Tayyip ERDOĞAN ve AK Parti düşmanlığından gözleri kararanlar her türlü ittifakı deneyebilirler.
         Çatı aday, MHP milletvekili adayı Ekmeleddin İHSANOĞLU ile Selahattin Demirtaş’ın samimi pozları, kucaklaşmaları yukarıda söylenenlerin ispatıdır. Siyasette olmaz diye bir şey yoktur. Konuştuğum bazı MHP’li dostlarıma bu kucaklaşma oldukça dokunmuş vaziyette.
       MHP’li bakan Enis ÖKSÜZ ile 1980 öncesinin hızlı MHP’lisi, ülkücüsü, ANAP’lı bakan Yaşar OKUYAN Vatan Partisi’nden 7 Haziranda milletvekili adayı olduktan sonra. 
    Vatan Partisi aslında Doğu Perinçek’in adını değiştirdiği İşçi Partisi’dir. Yani Perinçek’in öz, hakiki partisidir.
       CHP-HDP ittifakı çok önceleri kurulmuştu zaten. Selahattin Demirtaş ile CHP’li Şafak Pavey beraberce sallamışlardı.
       Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU’nun 1. sıradan aday olduğu AK Parti’nin Konya’da vekil kaybetmesi müthiş bir prestij kaybına yol açar. AK Parti genel merkezi ve Konya teşkilatı CHP-MHP-HDP gizli ittifakının yaptığı bu stratejik ve -kendileri açısından- iyi düşünülmüş, uygulamaya konulmuş hastalıklı planı boşa çıkaracak hamleler yapmalıdır. Burada özellikle bölge vekil adaylarına büyük iş düşmektedir. 
       AK Parti seçmenleri ve teşkilatları uyanık olmalıdır. CHP ve MHP’nin Konya gibi kritik illerde benzer planları vardır. Her iki parti için ideoloji ve düşünce önemli değildir. Onlar için önemli olan ne pahasına olursa olsun AK Parti’nin oy ve toplumsal karşılığını kaybetmesidir.
 

20 Ekim 2015 Bu Haber 8050 Kez Okundu...
Bu Habere Ait 2 Yorum Bulunmaktadır...
mehmet karaman - 20.10.2015
ekmeleddin ihsanoğlu ile selahattin demirtaş ın öyle resim çektirmeleri cumhurbaşkanlığı seçimlerinde birbirlerine şans dilemek ortamı germemek için topluma verilen bir mesaj sen herhalde hdp milletvekilleri ile hükümet yetkililerinin dolmabahçe de çektirdiği rasimleri görmedin galiba sırrı süreyya yalçın akdoğan falan çözüm süreci dedikleri ortamda abdullah öcalanla bile görüşüldü bunları görmüyormusun düşünemiyormusunda bu yazıları yazıyorsun dostum..
mehmet karaman - 20.10.2015
bundan böyle ölülerin arkasından yapılan saygı duruşlarında yapılan ıslıklamaları durdurmak için gereken ne ise yapacacağız..

Yorum Yap

Başbakan'ın Teşrifleriyle Kontv Açılışı
Whatshapp
YAZARLARIMIZ
Kazım ÖZTÜRK
Recep Öğütçü
İbrahim ARICI
Alaettin EKİZER
Fahri ÖZPARLAK
Niyazi DÜNDAR
Fatih KÜT
Ömer Lütfi ERSÖZ
Mustafa SÜS
Fatma Tunçer Öncü
Ali GÜNAYDIN
Mehmet Akif TEKİN
Yılmaz ALTUNSOY
Nurettin BAY
Mehmet Yıldırım
Volkan Erikçi
Kemal SOYLU
Ahmet ŞİMŞEK
Yaşar TOY
Ali Günaydın.
Şinasi Sefa TORUN
Oktay SINIĞ
Uzm Dr. Abdulcelil KALEM
Taha ÖZER
Dr. Rana ECEVİT
Yılmaz BiLGİ
Seyfullah Koyuncu
Cenap ŞİRİN
Uzm. Dr. HALİT KARACA
Halil USLU
Ahmet AKBIYIK
Uzm. Dr. Mehmet Portakal
Cemil PASLI
İlkay Özer
Yusuf KOÇ
Mehmet Sözer
MEHMET SAMİL SENALP
Merve ÖLMEZ
Hüseyin ALTUNBAŞ
Mehmet ÇOLAKOĞLU
MUSTAFA YALÇIN
Selahattin AKÇAKAYA
Yasin Paksoy
Prof Dr. Necdet Gök
Ahmet TAŞGETİREN
Yaşar GÜR
Ayşe Hümeyra BİÇER
Mehmet Halife Doğan
Gül ÇERAĞ
Ayşe Yaşar ÜMÜTLÜ
Belge.com.tr
BUGÜNKÜ GAZETE
28.03.2017
Kontv Milletin Kanalı
Anmeg Reklam
Kanalon
Tivibu
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin hakkı sakldır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
©2012-2014 Anadolu Medya Grubu (ANMEG)