Reklam

Yılmaz BiLGİ
yilmazbilgi@yenikonya.com.tr
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Paralı Yaşam Kış-Diyecektim ki Yeniden Seçim

Bu başlık ne alaka, ne ilgisi var birbiriyle diyeceksiniz, doğru birbiriyle çok ilgisi olmasa da yine de farklı sorunları dile getirmek, biraz olsun siyasetten uzak olabilmek, ufak da olsa bazı ilginç icraatları veya ortak sorunları siz değerli okuyucular ile paylaşmak istemiştim. Geçen sene Ekim ayının onunda havaların soğuması nedeniyle sobaları kurduk, kaloriferleri yaktık, yazın bedava yaşamından, kışın paralı yaşamına hazırlanmaya başladık diyerek yazıma aynı konuda devam edeyim demiştim ki.
Birde baktık ki seçim ve seçim sonuçları, ekrana gelmeye başladı, tabi ki yazı, kışı, ağacı, taşı şimdilik bırakalım gelelim seçime dedim, seçimin ilk sonuçları dahi doğruyu söylemek lazımsa benim beklediğim sonuçlar veya tahminlerim böyle değildi. Aslında ben siyasette son haftanın, hatta son saatin çok, çok önemli olduğunu, son günde, son saatler de her şeyin değişebileceğini ve tahminleri alt üst edeceğini söyleyen, buna inananlardan biriyim.             
Bu duyguma, hislerime güvenmeme rağmen her nedense bu seçimde azda olsa değil bas, baya yanıldığımı ve hatta yanıltıldığımı itiraf etmem gerekiyor. Güya Şunu çok, çok iyi biliyordum ki insanların bir ay önceden, on beş gün, bir hafta önceden ne söylerlerse söylesinler. Ben şu partiye vereceğim, ben bu partiye vereceğim veya ben filana kızgınım, filanın yanlışları var, şuna vereceğim, buna asla ve asla vermeyeceğim dese de önemli olan eline pusulayı ve mührü aldıktan sonra kulübedeki ruh halinin gerçek düşüncesi olduğunu. Kulübede aklı, fikri, gerçek aşkıyla baş başa kaldığında vereceği kararın çok önemli olduğunu daima söyleyen ve buna inananlardanım.
Buraya kadar yazdıklarım ve bundan sonra yazacaklarımı bir partiye bağlıymış gibi algılamayın hiç ama hiçbir partiyle ne maddi, ne manevi bir bağım var. Bir kaydımın olduğu bir parti dahi yok, bunun en büyük delili televizyonlarda yaptığım programlarda böyle bir partiye karşı duygu bile asla hissedilmemiştir ve benim programcılık da en büyük kazancım ve iftiharımda budur diye düşünürüm. 
Gelelim esas konuya, yıllardır iktidarda olan AKP tekrar halkın yaklaşık olarak yüzde 50 sinin oyunu alarak tekrar büyük çoğunlukla ülkenin idaresine talip olduğunu gösterdi ve seçmenlerin yeniden desteğini aldı. Pekiyi bu parti 7 Haziranda neden düşük bir oy aldı bunu hepimiz çok iyi biliyoruz, halkımız bir mesaj vermek ve bazı partileri denemek istedi ve bunların yanına bazı nedenleri de ekleyebilirsiniz,
Bu parti mesajı çok iyi bir şekilde aldı ve siyasi mantığı bir hayli değiştirerek bugünkü çok büyük başarıyı gösterdi, tabi başarı sadece AKP’nin kendi kurgusu değildi, buna muhalefetin çok aciz tutumu da etken oldu. Muhalefet için neden aciz diyorum, hazırlanmış bir senaryonun acemi oyucuları olarak seçime hazırlandılar neden böyle söylüyorum, iktidar seçime çok kritik noktaları tespit ederek ve yanlışları bilerek hazırlandı.
Her şeyden önce iktidar, dolayısıyla cumhurbaşkanı 7 Haziran akşamı seçiminin ilk neticeleri gelir gelmez tecrübelerini ortaya koyarak olmadı TEKRAR SEÇİM düşüncelerini net olarak kamuoyuna duyurdular, şartlar ne olursa olsun seçim yenilenecekti ve bunun için her çareye başvurulacaktı. Nitekim de yasal çerçeve içinde senaryonun mağlubiyetle netilenecek oyunun baş aktörleri olarak muhalefeti seçtiler, muhalefetse bir koalisyonun mümkün olmayacağını bilerek koalisyon görüşmeleri turları atmaya başladılar.                
Netice itibariyle vatandaş şunu net bir tavırla ortaya koydu ki ülkedeki muhalefet bu ülkemizi idare etmeye tam olarak hazır değildi ancak bu düşünce doğrumuydu yanlış’ mıydı işte burası tartışmaya açık diyenlerin olduğunu da biliyoruz. Halkımızı ikilem içinde koyan muhalefetin bazı tutumları da halkımızı etkilemiş, muhalefete bilerek veya bilmeyerek olumsuz puanda vermiştir.
Mesela CHP’nin yapamazlar diye nitelenen vaatleri, vatandaş tarafından olumsuz karşılanmış CHP’nin notunu kırmıştır, sadece bu değil CHP’ye isnat edilen ve üzerine yapışıp kalan bazı kabul edilemez görülen isnatlarda vatandaşın eskiden beri bu partiye oy vermemesine sebep olmuştur. MHP derseniz bu partiyi bu gün batıran söylem HER ŞEYE HAYIR olmuştur ama bunun nedeni, niçin’ i tam anlatılamamıştır, neye neden hayır dedi, gerçekten milletin itekleri doğrultusunda olan her şeye hayır mı dedi. 
CHP ve MHP halkın çok, çok tepkisini çekti neden derseniz sanki bu partilere koalisyon teklifi ısrarla yapıldı, bunlarda kırmızıçizgileri kabul görmediği için hayır dediler iddiası var, halbuki kendileri koalisyon değil birkaç aylık geçici seçim hükümeti teklifi yapıldı savunması yaptılar ancak ne olursa olsun, hangi sebebi ortaya koyarsak koyalım halkımız ortamı iyi gözlemledi ve bu siyasi, sosyal ve ekonomik iç ve dış şartlarda İSTİKRAR demiş ve benim tahminlerimin çok üzerinde oy vererek Adalet ve Kalkınma partisini kavgadan uzak, gerçek ve halkını koruyan kollayan siyaset yapmak üzere ezici diyebileceğimiz bir sonuçla dördüncü kez iktidar yapmıştır ülkemize ve milletimize hayırlar getirir inşallah sağlıklı ve hoşça kalın.  

18 Kasım 2015 Bu Haber 8330 Kez Okundu...
Bu Habere Ait 3 Yorum Bulunmaktadır...
YILMAZ BİLGİ - 02.05.2016
AYLARDIR KÖŞEMİ YAZMIYORUM,ADINI YAZMIŞ, SOYADINI YAZMAMIŞSIN, KÜÇÜK VE ZAVALLI DÜŞÜNCELERE CEVAP VERMEK PRENSİBİM DEĞİL, (Hakki)
Hakki - 07.02.2016
Bu kadar iki yüzlü adam görmedim yeni Konyaya yakismiyor
KAYA HALİL GÖK - 24.12.2015
Sevgili üstad yeni yazılarınızı özlemle bekliyoruz.sağlıcakla kalın

Yorum Yap

Başbakan'ın Teşrifleriyle Kontv Açılışı
Whatshapp
YAZARLARIMIZ
Kazım ÖZTÜRK
Recep Öğütçü
İbrahim ARICI
Alaettin EKİZER
Fahri ÖZPARLAK
Niyazi DÜNDAR
Fatih KÜT
Ömer Lütfi ERSÖZ
Mustafa SÜS
Fatma Tunçer Öncü
Ali GÜNAYDIN
Mehmet Akif TEKİN
Yılmaz ALTUNSOY
Nurettin BAY
Mehmet Yıldırım
Volkan Erikçi
Kemal SOYLU
Ahmet ŞİMŞEK
Yaşar TOY
Ali Günaydın.
Şinasi Sefa TORUN
Oktay SINIĞ
Uzm Dr. Abdulcelil KALEM
Taha ÖZER
Dr. Rana ECEVİT
Yılmaz BiLGİ
Seyfullah Koyuncu
Cenap ŞİRİN
Uzm. Dr. HALİT KARACA
Halil USLU
Ahmet AKBIYIK
Uzm. Dr. Mehmet Portakal
Cemil PASLI
İlkay Özer
Yusuf KOÇ
Mehmet Sözer
MEHMET SAMİL SENALP
Merve ÖLMEZ
Hüseyin ALTUNBAŞ
Mehmet ÇOLAKOĞLU
MUSTAFA YALÇIN
Selahattin AKÇAKAYA
Yasin Paksoy
Prof Dr. Necdet Gök
Ahmet TAŞGETİREN
Yaşar GÜR
Ayşe Hümeyra BİÇER
Mehmet Halife Doğan
Gül ÇERAĞ
Ayşe Yaşar ÜMÜTLÜ
Belge.com.tr
BUGÜNKÜ GAZETE
28.03.2017
Kontv Milletin Kanalı
Anmeg Reklam
Kanalon
Tivibu
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin hakkı sakldır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
©2012-2014 Anadolu Medya Grubu (ANMEG)