Reklam

Ayşe Hümeyra BİÇER
aysehumeyrabicer@yenikonya.com.tr
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sirke Misali Öfke

Tevbeleri ve duaları kabul eden, hataları da bağışlayan Allah’ın adıyla başlarım.
Toprağa can bağışlayarak iman veren o temiz yaratıcıya şükürler olsun!
Yemin olsun ki sizin için Allah’ın Rasulü’nde üsve-i hasene (mükemmel bir örnek) vardır.(el-Ahzab 33/21) Ayet-i Kerime’sinden yola çıkarak Rasulullah efendimiz, hayatında bize kolay kolay, sebepsiz yere öfkelenmememiz de, kızmamamızda da örnek olmuştur. Aslında güzel ahlak sahibi olup olmadığımız biraz da bu huyumuza bağlıdır diye düşünüyorum. Çünkü 63 yıllık örnek bir hayatında kızmasının yalnızca Allah için olduğunu muhtelif rivayetlerden alıyoruz.
Bilmeliyiz ki insana sahip olan öfke, sinir, kızgınlık kötü bir sıfattır. Hatta iman eden kimse de pek bulunmamalıdır. İbn-i Ömer radıyallahu anh Rasul-i Ekrem efendimize:”Bana çok kısa ve faydalı bir amel bururun.”dediğinde efendimiz “Kızma; Cennet’e girersin.”buyurmuştur. İbn-i Ömer ne kadar sorduysa da bu cevabı aldı. Yine Rasul-i Ekrem buyurur ki;” Sirke balı bozduğu gibi kızmak da öyle imanı bozar.”
Bizler de öfkeli, sinirli kimseleri sevmeyiz. Daima sevecen, tatlı dilli kimseler insanları yanlarına çekmeyi başarabilmişlerdir. Şüphesiz imana davet edilen kimselere dahi Allah Teala öfkeli görünmememizi, mütebessim olmamızı söyler. Nitekim Musa a.s’ye  Firavun’a giderken yumuşak sözlü olması söylendi. Halbuki Firavun gelmiş geçmiş en azgın şahsiyetsiz kimselerdendi. Allah iman etmeyen bir adama öfkeli olunmamasını söylüyorsa biz Mü’minler  neden kendi aramızda az bir sebeple farklı bir hal alıyor ve öfkeleniyoruz. Belki karşı tarafın yaptığı iş veya ortadaki olay öfkeye zemin hazırlıyordur; fakat yukarıdaki sözümde de bahsettiğim gibi ahlakımızın derecesi buradan da belli olur.
İnsanoğlunda öfkenin, gazabın yaratılmasının sebebi, onu kendine silah edip, kendisine zarar veren şeylerden korumak içindir. Burada tavsiye edilecek şey ifrat derecesine ve sebepsiz yere varmamasıdır. Akıl ve dinin işaretiyle hareket edilmelidir. Bazı kimseler nefsi terbiyeden maksat, öfkeyi kökünden söküp atmak. Tamamiyle yok etmek olduğunu sanırlar. Oysa ki insanın fıtratındaki öfkenin tamamiyle kaybolması mümkün değildir. Öyleyse böyle bir şeyi Allah Teala bize gene kendi yolunda kullanmamız için vermiştir. Misal büyük, küçüğüne aşırıya kaçmamak şartıyla terbiye için öfkelenilebilir.
Öfke konusu çok kapsamlı bir konudur. Ben çok kısa bir şekilde anlatmaya çalıştım. Daha geniş bir şekilde araştırmak istenilirse İmam Gazali –rahmetullahi aleyh-‘in Kimya-yı Saadet adlı eserini şiddetle tavsiye ederim. Cenab-ı Hakk bizleri sadece kendi rızası için öfkelenen kullarından eylesin. Selam ve dua ile…

17 Ağustos 2012 Bu Haber 16249 Kez Okundu...
Bu Habere Ait 3 Yorum Bulunmaktadır...
fatıma - 03.06.2013
Hayırlı başarılar azizim.. Rabbim tefsir derslerimizi devamlı eylesin,, daha birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var üstad...
elfuunn - 03.06.2013
başarılarının devamlı sürmesi ümidiyle gardaşşşş :)
esra - 17.08.2012
vay yazarın vay... Hümeyratün cüha

Yorum Yap

Başbakan'ın Teşrifleriyle Kontv Açılışı
Whatshapp
YAZARLARIMIZ
Niyazi DÜNDAR
Kazım ÖZTÜRK
Fatih KÜT
Fahri ÖZPARLAK
Recep Öğütçü
Ömer Lütfi ERSÖZ
Mustafa SÜS
Fatma Tunçer Öncü
Alaettin EKİZER
İbrahim ARICI
Ali GÜNAYDIN
Mehmet Akif TEKİN
Yılmaz ALTUNSOY
Nurettin BAY
Mehmet Yıldırım
Volkan Erikçi
Kemal SOYLU
Ahmet ŞİMŞEK
Yaşar TOY
Ali Günaydın.
Şinasi Sefa TORUN
Oktay SINIĞ
Uzm Dr. Abdulcelil KALEM
Taha ÖZER
Dr. Rana ECEVİT
Yılmaz BiLGİ
Seyfullah Koyuncu
Cenap ŞİRİN
Uzm. Dr. HALİT KARACA
Halil USLU
Ahmet AKBIYIK
Uzm. Dr. Mehmet Portakal
Cemil PASLI
İlkay Özer
Yusuf KOÇ
Mehmet Sözer
MEHMET SAMİL SENALP
Merve ÖLMEZ
Hüseyin ALTUNBAŞ
Mehmet ÇOLAKOĞLU
MUSTAFA YALÇIN
Selahattin AKÇAKAYA
Yasin Paksoy
Prof Dr. Necdet Gök
Ahmet TAŞGETİREN
Yaşar GÜR
Ayşe Hümeyra BİÇER
Mehmet Halife Doğan
Gül ÇERAĞ
Ayşe Yaşar ÜMÜTLÜ
Belge.com.tr
BUGÜNKÜ GAZETE
25.03.2017
Kontv Milletin Kanalı
Anmeg Reklam
Kanalon
Tivibu
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin hakkı sakldır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
©2012-2014 Anadolu Medya Grubu (ANMEG)