Ayşe Yaşar ÜMÜTLÜ

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yazar Değilsin, Olamazsın!

Yazar değilsin, olamazsın, eğer bu cemiyetin gizli kurallarına uymaz isen!
Aslında yazarlığın felsefesi insana dair her şeyi kendine dert edinmektir. Dertli olmaktır! Bunun için hem kendinin hem de herkesin derdine deva aramaktır.
Fakat; yazarlık cemiyetinin işleyişinde de bir takım bulanıklıklar vardır.
Kimilerine göre; yumuşak kalpli bir yazarlık zaaf olarak kabul edilir. Doğruları söylerken yaygara çıkarmayan yazar, makbul görülmez. Çünkü soğuk ve tarafsız bir hüküm olarak ifade olunur ki; sertleşmeyi bilmeyen bir iyilik, iyilik dahi sayılmaz.
Hakikatleri ifade ederken sözleriniz tokat olmuş,  üç, beş canı yakmışsınız, kalp kırmışsınız zararı yok, hatta zulüm değil, vazife…
Demem o ki; bu işin de makbul olanı ve olmayanı var ki, anlatmak zor !
Kanaatime göre söz olacaksan, kalem olacaksan birlikte düşünmek için yola çıkmak, o yolda bir nefer olmak gerçek gayedir.
Lakin kimi zaman; yazar demek öyle tariflere ve mecburiyetlere tabi ki, taçlandırmak mı yoksa dibe vurmak mı siz takdir edin.
Kalem erbapları satırlara dökülmeyen köşelerinden diyorlar ki;
Kargaşalara, baskılara, dönekliklere vaveyla ederek karşı çıkmalısınız. Yok öyle “gelin birlikte düşünelim” üslubuyla analiz etmek işe yaramaz. Bunun için karşınıza çıkanı hırpalarken faziletli bir iş yapıyormuş, edası olmalı ki cesaretiniz görünsün!
Bu dünyadaki herkesin niyetini okumalısınız! Eğer karşınızdakilerin planlarını bilmiyorsanız, o halde sizin için yok demektirler. Paranoyak olmalısınız muhakkak!
Meçhul ve dolambaçlı yollardan, karanlık tünellerden geçen sonlar üretmelisiniz, geleceğe dair… Zekânızın setlerini aşabilmelisiniz!
Zamanı; zamanın da üstünde anlamalısınız! Hep aynı minvalde yazılar kaleme almakla olmaz, böyle yaparsanız bir saadet bir felaket yolunuzu göremez olursunuz. Zora sokacaksınız düşünceleri ki cesaretinize de baş eğsin, sizi okuyanlar… Asi mi desem anarşist mi desem yazı üslubunuz için hani o malum yüksek tepeden bir haykırış olmalı!
Hülasa deniliyor ki; her yazınız bir eylem gibi olmalı!  Teoriler kuracak, hesaplar yapacaksınız ki fikriniz tarihi bir kavga gibi dursun, hatta bu işin prensiplerini siz yazıyormuşsunuz sansınlar. Öyle prensipler kurun ki, her cepheden gelen düşmanlara tek başına, hem de hepsine birden susturucu olsun! Dövüştürün kavramları! Hürriyet, özgürlük, adalet vs. vs.
Birtakım değerlerden bahsetmek ve inanmak yetmez! Onları bayraklaştıracak temsilciler seçin, onlar istese de istemese de…
Komedya da üretebilmelisiniz, olmaz, hep ilmi, fikri, edebi malzemelerden eserler üretmek!
Soğuk ve tarafsız bir cephede kalırsınız yoksa… Toplumdan uzak her türlü vehimden kaçmış boşa harcanan bir çaba oluverirsiniz. İşte böylesi bir kördüğüm…
Yanlış anlamayınız, ötelemiş değilim, ben de bir içindeyim bir dışında bu kördüğümün!
Fakat düşününce en nihayetinde; eserler ve yazılarla, fikirlerden çok beğenilme ihtirasına dayanan bir dünya kuruluyorsa, bu hali ve devranı yok edecek, yalanlayacak, tüketecek gönül tazelemelerine ihtiyacımız var.
Asıl olan şu ki, cerrahmışsın, avukatmışsın, hâkim yahut mühendismişsin yahut yazarmışsın kime ne! Bu yalan dünyada nasıl tecelli edersek edelim…
Mühim olan “İyi insan” olabildik mi? Birbirimize deva olabildik mi?
En mühimi ise Hakk’ın rızasını kazanabildik mi? 
Bu vesile ile tüm Müslüman âleminin Kurban bayramını kutluyor, Yüce Rabbimden hepimizin yüreklerine taze bir esinti ve barış rüzgârları getirmesini niyaz ediyorum.

10 Mayıs 2012 Bu Haber 17857 Kez Okundu...
Bu Habere Ait 1 Yorum Bulunmaktadır...
MUSTAFA ALTUNSU - 31.10.2015
Merhaba, Yazınızı okudum...Fikirlerinizin dışa vurumunu anlamaya çalıştım.Hangi yazım diye merak ettiğinizi düşünerek ilk paragrafı eklemek istiyorum;'' Yazar değilsin, olamazsın, eğer bu cemiyetin gizli kurallarına uymaz isen! Aslında yazarlığın felsefesi insana dair her şeyi kendine dert edinmektir. Dertli olmaktır! Bunun için hem kendinin hem de herkesin derdine deva aramaktır. Fakat; yazarlık cemiyetinin işleyişinde de bir takım bulanıklıklar vardır. Kimilerine göre; yumuşak kalpli bir yazarlık zaaf olarak kabul edilir. Doğruları söylerken yaygara çıkarmayan yazar, makbul görülmez. Çünkü soğuk ve tarafsız bir hüküm olarak ifade olunur ki; sertleşmeyi bilmeyen bir iyilik, iyilik dahi sayılmaz.'' Bülbülü almışlar tavuk pazarına götürmüşler satmak için ama beş para etmemişte zarar etmişler..Oysa bülbül yani.... Hakikat tek başına da hep birliktede hakikattir...İyi bir yazar kavramı asla subjektif değildir... Yazarın yazılarında Ademden gelen mükemmeliyetçiliği görebilirsiniz aslında...En iyi siz gibi ifadelerin olduğu satırlar.... Bence yazılarınız duyulabilir cinsten aslında...Ama sadece duymak isteyince...Oysa siz toplumla konuşmayı denemek istiyorsunuz yazınızda ama kendi ifadelerinizle...Toplumsa ne söylediğinizi kanımca anlamıyor ve de sizi duymuyorlar diye düşünüyorum... Bence toplumsal meseleleri toplumun duymak istediklerini gene onların istedikleri şiddette söylerseniz alkış sesini duyarsınız o vakit...Yooooo ben yazarım diyorsanız sabır biraz bel ki birgün sizi duyarlar ve anlarlar... Allah dotunuzsa tüm alem duşmanınız olsun önemli değil....

Yorum Yap

Başbakan'ın Teşrifleriyle Kontv Açılışı
Whatshapp
YAZARLARIMIZ
Niyazi DÜNDAR
Kazım ÖZTÜRK
Fatih KÜT
Fahri ÖZPARLAK
Recep Öğütçü
Ömer Lütfi ERSÖZ
Mustafa SÜS
Fatma Tunçer Öncü
Alaettin EKİZER
İbrahim ARICI
Ali GÜNAYDIN
Mehmet Akif TEKİN
Yılmaz ALTUNSOY
Nurettin BAY
Mehmet Yıldırım
Volkan Erikçi
Kemal SOYLU
Ahmet ŞİMŞEK
Yaşar TOY
Ali Günaydın.
Şinasi Sefa TORUN
Oktay SINIĞ
Uzm Dr. Abdulcelil KALEM
Taha ÖZER
Dr. Rana ECEVİT
Yılmaz BiLGİ
Seyfullah Koyuncu
Cenap ŞİRİN
Uzm. Dr. HALİT KARACA
Halil USLU
Ahmet AKBIYIK
Uzm. Dr. Mehmet Portakal
Cemil PASLI
İlkay Özer
Yusuf KOÇ
Mehmet Sözer
MEHMET SAMİL SENALP
Merve ÖLMEZ
Hüseyin ALTUNBAŞ
Mehmet ÇOLAKOĞLU
MUSTAFA YALÇIN
Selahattin AKÇAKAYA
Yasin Paksoy
Prof Dr. Necdet Gök
Ahmet TAŞGETİREN
Yaşar GÜR
Ayşe Hümeyra BİÇER
Mehmet Halife Doğan
Gül ÇERAĞ
Ayşe Yaşar ÜMÜTLÜ
Belge.com.tr
BUGÜNKÜ GAZETE
25.03.2017
Kontv Milletin Kanalı
Anmeg Reklam
Kanalon
Tivibu
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin hakkı sakldır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
©2012-2014 Anadolu Medya Grubu (ANMEG)