Reklam

İbrahim ARICI

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yoğun Gündem

Türkiye’de gündem yoğun olduğundan dolayı köşe yazarlığı  genellikle kolay meslek olarak görülür. Doğrudur. Maalesef gazetelerin manşet sıkıntısı çekmediği, TV haberlerinin haber sorunu yaşamadığı bir ülkede yaşıyoruz. Maalesef diyorum çünkü bu gündem yoğunluğunun büyük çoğunluğu bizi üzecek, bizi kaygılandıracak gündem konuları oluşturuyor. Bazen gazete için gündüz den bir yazı yazarsınız, birde bakmışsınız 1 saat sonra öyle şeyler yaşanır ki yazdığınız yazının bir önemi kalmadığını hissedersiniz. 1998’de Avrupa ülkesi bir büyükelçisi emekli olur ve Türkiye izlenimleri için şöyle der; “Bu kadar gündem yoğunluğu olan bir ülke bilmiyorum. Eğer bu gündem yoğunluğu bizde olsa, devlet diye bir kurum kalmazdı”. 
Cumhuriyetten sonra gündemimiz bir dönem Komünizmle mücadele, bir dönem sağ-sol çatışması, bir dönem irtica, bir dönem terörle mücadele olmuş. Bu kadar gündemi üreten biz olamayız sanırım. Birileri dediğimiz ve bu gündemlerle bizi meşgul eden üst akıl ekonomik, askeri, bilim, sanat, siyaset konularında ileri gitmemiz için düşünmeye, gayret etmeye, çabalamaya fırsat vermemiş. Bu ülkede yıllarca başörtüsü konuşuldu düşünebiliyor musunuz? Her konuda geri kalmış bir milletin ekranlarda yıllarca başörtüsünü tartışması tesadüf olamaz. Koca profesörler üniversitelerdeki başarısızlığı irdelemek yerine, irticacı avına çıkarak ekranlarda boy göstermesi de tesadüf değil.  Gündemi birileri belirler, biz de millet olarak o gündemin peşinden koşarız. Biz oraya koştururken atı alan Üsküdar’ı geçer. Devletin hortumlanan bankalarına mı yanalım, heba edilen yıllarına mı yanalım, genç neslin ümidini kaybedip Amerika’ya – Avrupa’ya gitmesine mi yanalım. Yandık, hem de çok yandık. 
Gelelim günümüze. Geçmişteki gündemi bizlere dayatanlara inat kendi gündemimizi oluşturmaya çalıştığımız için başımıza gelmeyen kalmadı. Terörü başımıza sarıp Suriye sınırımızda, gözümüzün önünde bir devlet kurmalarına müsaade vermeyen bir Türkiye var artık. Çok tuhaf gelmiyor mu size? Önceden dünyanın bir yerinde alakasız bir şey yaşanır, biz krizini yaşardık. Bugün ateş çemberi içindeyiz. Suriye ve Irak’ta bir iç savaş, Rusya’ya uygulanan ambargo, İran kapalı kutu, Yunanistan zaten batmış. Ateş çemberinin ortasında büyümeye devam eden, yatırım yapan bir Türkiye.  Ayet açık "Gevşeklik göstermeyin, üzüntüye kapılmayın. Eğer inanmışsanız, üstün gelecek olan sizsiniz." (Âl-i İmran -139)
 “Bizden bir şey olmaz” diyenlere inat bu ülkeye güvenenlerle, batıya hayran olanlara inat, tarihten aldığı milli şuura ve ahlaki değerlere sımsıkı bağlı kalanlarla, sanatı soyunmak sananlar yerine, sanatı toplumun gelişmesine ve değerlerine adayan sanatçılarla, elindeki parayı ranta çevirenler yerine, elinde ne var ne yoksa bu ülke için feda edebilecek babayiğitlerle, yıllarca bize aydın diye gösterilen, Paris’te kahvaltı yapıp şampanya içenler yerine, memleket sevdasıyla yanan ve derdiyle dertlenen yazarlarımızla, Gezi’de yakıp yıkanlarla değil, vatanı uğruna tankın önüne yatan gençlerimizle, emirleri devletinden değil de Amerikan uşağı hocasından alan askerler yerine, vatanı için şehit olan  Ömer Halis Demirlerle bu ülke büyümeye, kendi gündemini oluşturmaya devam edecek. Artık bize biçilen rolleri oynayan bir Türkiye olmayacak.
Millet olarak bu gündem içindeki şifrelere, ayrıntılara çok dikkat etmeliyiz. Cumhurbaşkanın yaptığı hiçbir çağrı boş değil. Muhakkak bir karşılığı var. Biz kenetlendikçe onların ağrıları artıyor. Yeter ki “bizden olmaz” yerine artık “Biz olursak, her şey olur” diyebilelim. Başbakan Binali Yıldırım’ın dediği gibi. “Bizim için zoru yapmak kolay, imkansız biraz zaman alır” Eyvallah.

09 Ocak 2017 Bu Haber 486 Kez Okundu...
Bu Habere Ait 1 Yorum Bulunmaktadır...
ahmet - 09.01.2017
fevkalade güzel yorumlamıssınız konyadanan tebrikler...

Yorum Yap

Başbakan'ın Teşrifleriyle Kontv Açılışı
Whatshapp
YAZARLARIMIZ
Fahri ÖZPARLAK
Kazım ÖZTÜRK
Niyazi DÜNDAR
Fatih KÜT
Recep Öğütçü
Ömer Lütfi ERSÖZ
Mustafa SÜS
Fatma Tunçer Öncü
Alaettin EKİZER
İbrahim ARICI
Ali GÜNAYDIN
Mehmet Akif TEKİN
Yılmaz ALTUNSOY
Nurettin BAY
Mehmet Yıldırım
Volkan Erikçi
Kemal SOYLU
Ahmet ŞİMŞEK
Yaşar TOY
Ali Günaydın.
Şinasi Sefa TORUN
Oktay SINIĞ
Uzm Dr. Abdulcelil KALEM
Taha ÖZER
Dr. Rana ECEVİT
Yılmaz BiLGİ
Seyfullah Koyuncu
Cenap ŞİRİN
Uzm. Dr. HALİT KARACA
Halil USLU
Ahmet AKBIYIK
Uzm. Dr. Mehmet Portakal
Cemil PASLI
İlkay Özer
Yusuf KOÇ
Mehmet Sözer
MEHMET SAMİL SENALP
Merve ÖLMEZ
Hüseyin ALTUNBAŞ
Mehmet ÇOLAKOĞLU
MUSTAFA YALÇIN
Selahattin AKÇAKAYA
Yasin Paksoy
Prof Dr. Necdet Gök
Ahmet TAŞGETİREN
Yaşar GÜR
Ayşe Hümeyra BİÇER
Mehmet Halife Doğan
Gül ÇERAĞ
Ayşe Yaşar ÜMÜTLÜ
Belge.com.tr
BUGÜNKÜ GAZETE
26.03.2017
Kontv Milletin Kanalı
Anmeg Reklam
Kanalon
Tivibu
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin hakkı sakldır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
©2012-2014 Anadolu Medya Grubu (ANMEG)