Kazım ÖZTÜRK

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kasım Gülek, Başkanlık Sisteminin Yararlı Olduğunu Söylüyordu!

Başkanlık sistemi, devlet yönetiminde tek bir kişinin başkanlığında hükûmet etme ve devleti yönetme esasına bağlı siyasi sistem. Başkanlık sisteminde yasamanın yürütmeyi fesh etme yetkisi yoktur. 
Bu konuda tartışmalar da sürüyor. Ama baktığımız zaman, bütün tartışmaların köksüz, mesnetsiz olduğunu görüyoruz. Başkanlık sistemini isteyenlere bakarsak şöyle bir sonuç çıkar karşımıza;
CHP Genel Başkan Yardımcısı Kasım Gülek, 19 Aralık 1970'te Başkanlık Sistemi'nin faydalarını anlatıp, parlamenter sistemi de sert bir şekilde eleştiriyordu. 
Başkanlık tartışmalarının ülkemizde ilk işaret fişeğini, sanılanın aksine sağ görüşlü bir siyasinin değil, sol kanattan 'CHP'li Kasım Gülek, 20 Aralık 1970 tarihli Milliyet Gazetesi'nden Mete Akyol'a ülkedeki buhranların ancak, Başkanlık sistemi ile çözülebileceğini söylüyor. Bunun manası şudur: Milletin seçtiği Cumhurbaşkanları hem Devlet Başkanıdır, hem Hükümet Başkanıdır'.
Kasım Gülek'in Mete Akyol'a verdiği demecinde Fransa'yı işaret ederek De Gaulle'un de Başkanlık sistemini getirdiğini ve istikrarsızlık misali olan Fransa'nın, tarihinde görmediği istikrara kavuştuğunu belirtiyor. Fransa'nın; en yüksek, en hızlı kalkınma seviyesine eriştiğini, Türkiye'nin ise Fransızların terk ettiği sistemi aldığını hatırlatıyor.(yeni Şafak 26 Mayıs 2013)
1974'te Milli Selamet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan da bu sürece destek vermişti. TBMM'nin aylarca cumhurbaşkanı seçemediği 1980 yılının başlarında MSP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Arif Emre de bu krizlerin ilacının Başkanlık sistemi olduğunu ifade etmişti. 
Başkanlık sistemi ilk kez resmi olarak 1970 yılında Milli Nizam Partisi'nin programında yer aldı. Alparslan Türkeş'in “Dokuz Işık” adını verdiği kitabında da ülkemiz için en uygun hükümet modelinin Başkanlık Sistemi olduğu vurgulanıyordu.
MHP'nin efsane lideri Alparslan Türkeş de, Başkanlık isteyen isimlerdendi. Üstelik Türkeş, Başkanlık sisteminin tarifini 1979 yılında yayımladığı “Temel Görüşler” adlı kitabında da sıralamıştı.
Sene 2002, Rahmetli Yazıcıoğlu aynen şu ifadeyi kullanıyor 'Başkanlık sistemi şart'. Sayın Demirel'in benim Türk usulü başkanlık ifademi bazıları zaman zaman eleştiriye alıyorlardı fakat Sayın Demirel de Başkanlık Sistemi'ne geçmeye mecburuz' diyor. 
Amerika bu konularda dünya ekonomisinde en ileri olan ülke. Arjantin, Avustralya'da valilik yönüyle bir yönetim anlayışı. İngiltere'ye baktığımız zaman iş kraliçeye dayanıyor. Brezilya, Çin öyle, Endenozya öyle. Fransa yarı başkanlık sistemi. Güney Afrika, Güney Kore. Bir diğer konu, şu anda Japonya aynı noktada. Meksika öyle, Rusya öyle.
Fakat bugünkü CHP, Başkanlık sistemini ya anlamadı, ya da işine gelmiyor. Anlamaması mümkün değil. Görünen o ki ortamı karıştırmak, terörü tırmandırmak istiyor. Nereden mi biliyorum; konuşmalardan ve bağrışmalardan!
CHP; “artık eski CHP yok, bundan sonar sokaklara ineriz” demeye getiriyor! Bunu bana birileri okumaya çalışsın. 

12 Ocak 2017 Bu Haber 519 Kez Okundu...
Bu Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır...

Yorum Yap

Başbakan'ın Teşrifleriyle Kontv Açılışı
Whatshapp
YAZARLARIMIZ
Kazım ÖZTÜRK
Recep Öğütçü
İbrahim ARICI
Alaettin EKİZER
Fahri ÖZPARLAK
Niyazi DÜNDAR
Fatih KÜT
Ömer Lütfi ERSÖZ
Mustafa SÜS
Fatma Tunçer Öncü
Ali GÜNAYDIN
Mehmet Akif TEKİN
Yılmaz ALTUNSOY
Nurettin BAY
Mehmet Yıldırım
Volkan Erikçi
Kemal SOYLU
Ahmet ŞİMŞEK
Yaşar TOY
Ali Günaydın.
Şinasi Sefa TORUN
Oktay SINIĞ
Uzm Dr. Abdulcelil KALEM
Taha ÖZER
Dr. Rana ECEVİT
Yılmaz BiLGİ
Seyfullah Koyuncu
Cenap ŞİRİN
Uzm. Dr. HALİT KARACA
Halil USLU
Ahmet AKBIYIK
Uzm. Dr. Mehmet Portakal
Cemil PASLI
İlkay Özer
Yusuf KOÇ
Mehmet Sözer
MEHMET SAMİL SENALP
Merve ÖLMEZ
Hüseyin ALTUNBAŞ
Mehmet ÇOLAKOĞLU
MUSTAFA YALÇIN
Selahattin AKÇAKAYA
Yasin Paksoy
Prof Dr. Necdet Gök
Ahmet TAŞGETİREN
Yaşar GÜR
Ayşe Hümeyra BİÇER
Mehmet Halife Doğan
Gül ÇERAĞ
Ayşe Yaşar ÜMÜTLÜ
Belge.com.tr
BUGÜNKÜ GAZETE
28.03.2017
Kontv Milletin Kanalı
Anmeg Reklam
Kanalon
Tivibu
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin hakkı sakldır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
©2012-2014 Anadolu Medya Grubu (ANMEG)