Reklam

Yaşar GÜR
yasargur@yenikonya.com.tr
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başımı Ayete Vurdum

  Kur'an azimi şan Allah tarafından levhi mahfuzdan 7 kat dünya semasına indirildi. Ordanda cibril vasıtası ile peyder per 23 yıl gibi bir zaman diliminde HZ. Muhammed Mustafa  s.a v. Efendimize  ramazan ayının leylei kadir gecesinde, Mekke’nin  nur dağında inmeye başlamış  ve ilk ayet  İkra emri ile başlamıştı. ve miladi 632 de değişik ihtilaflarlar olmasına rağmen  vettegu u diye başlayan Begara suresi 281 . ayeti ile  nihayet bulmuştur.  kıyamete  dek  hükmü  bakidir.
 Kur’an her ne kadar  böyle bir kaç cümle ile özetlense de iş öze ve derinliğine inildikçe  görülüyor ki hiç de öyle değil. kainatta  her ne varsa onda mutlaka bir çözümü,yorumu,yaşamı ve kuramı vardır. altı bin kusur ayetin her biri yıllarca düşünülebilecek derinlik ve muhteviyata sahiptir. tüm insanlığı eğitip insanca bir yaşama ulaştırıp  dünya ve ahiret saadetinin teminini sağlayacak  bütün bilginin en temel ve ana kaynağıdır.
 Gerekli eğitim ve bilgi eksikliğimizden dolayı direk anlama ve algılama sorunlarımız olmasına rağmen yinede yetkili bir vaaz veya hocadan işittiğimiz bir ayeti  bile kendimize rehber edindiğimiz takdirde dahi insanı huzura ve saadete eriştirmede olağanüstü bir enerji ve isabetle maksat hasıl olabiliyor. ona tabii olunulduğu zaman insanoğlu  yüceldikçe  yüceliyor , Allah ın izni ile , ondan uzaklaştıkça  alçaldıkça alçalıyor. Allah muhafaza buyursun.
 Dün bir ayet dikkatimi çekti. ( ve men yuuga şuhha  fe ülaike hümül müflihuun. ) haşr 9 ve teğabün 16.  Kim ki korursa, korunursa, gemini elinde tutarsa, nefsinin hoşuna gidenini değil de  aklın ve vahyin istikameti ve çerçevesinde bir yol tutarsa işte gerçekten felah bulan ,kurtulan onlardır buyuruyor alemlerin Rabbi olan yüce Allah. taaa bin dört yüz kusur yıl önceden böyle yüce bir vaazı insanlığa lütfediyor.
 Tarihe baktığımız zaman görüyoruz ki bütün  felaketlerin kaynağı , şımarmadır, azmadır, nefsin hoşuna giden şeylere esir olma ve ona göre yaşama biçimidir. gerek fert gerk aile, gerek toplumsal ,gerekse  insanlık olarak  nefsin istekleri istikameti felaketin,helakin sefaletin ve batmanın  ana sebebidir. düşünüyorum da nefis terbiyesi için, nefsin üzerinde hakimiyet kurabilmek nefsin değil de  gerçek lüzum ve gereklik kabiliyeti kazandırılmış bir fert ,bir aile  veya bir toplum olabilmek için okullara  mutlaka  bir  NEFS TERBİYESİ ,ile ilgili ders lüzumu  belki de bugün okutulan derslerden çok daha lüzumlu , çok daha yararlı olacaktır. eğitimcilerin dikkatine. 
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ  DİKKATİNE.
 Allahın izniyle  bu kabiliyeti kazanmış bir toplum  haline gelebilsek inanın istikbalimiz ,geleceğimiz daha parlak, huzurumuz daim ,neslimiz kaim,sururumuz ilelebet olur. Aksi halde müsrif, gösteriş,hava, nefsimizin arzularına tabii olma tehlike çanlarımızı habire artırırda  artırır. Allah muhafaza. Allah a emanet olun huzur bulun. 
 Daha bugün ABD bir yetkili önümüzdeki yıldan itibaren  Türkiye’nin  büyüme tirendi sona erecek kehanetinde bulunuyor.  nerden biliyor  elbette  kapitalist bir  yaşama  ülkemizi  alıştırdıkları için böyle konuşabiliyorlar. bugün obezitelik de  Avrupa da birinciyiz. cep telefonunun da dünya lideriyiz çok lüzumsuz  kullandığımız için. halbuki biz   gerçekten tutumlu , makul ,  istikrarlı gösterişten uzak ,toplumsal bir huzur  düşüncesi ile hareket edebilirsek plan ve yaşamlarımızı   realiteye uygun hale getirebilirsek  ŞANLI  VE ŞEREFLİ TARİHLER hep alın yazımız olur  inşaALLAH.

24 Eylül 2012 Bu Haber 15907 Kez Okundu...
Bu Habere Ait 1 Yorum Bulunmaktadır...
ali ihsan butuner - 28.09.2012
1500 dolar veripte cep telefonu alip israfin onunu acanlarin kulaklari cinlasin

Yorum Yap

Başbakan'ın Teşrifleriyle Kontv Açılışı
Whatshapp
YAZARLARIMIZ
Niyazi DÜNDAR
Kazım ÖZTÜRK
Fatih KÜT
Fahri ÖZPARLAK
Recep Öğütçü
Ömer Lütfi ERSÖZ
Mustafa SÜS
Fatma Tunçer Öncü
Alaettin EKİZER
İbrahim ARICI
Ali GÜNAYDIN
Mehmet Akif TEKİN
Yılmaz ALTUNSOY
Nurettin BAY
Mehmet Yıldırım
Volkan Erikçi
Kemal SOYLU
Ahmet ŞİMŞEK
Yaşar TOY
Ali Günaydın.
Şinasi Sefa TORUN
Oktay SINIĞ
Uzm Dr. Abdulcelil KALEM
Taha ÖZER
Dr. Rana ECEVİT
Yılmaz BiLGİ
Seyfullah Koyuncu
Cenap ŞİRİN
Uzm. Dr. HALİT KARACA
Halil USLU
Ahmet AKBIYIK
Uzm. Dr. Mehmet Portakal
Cemil PASLI
İlkay Özer
Yusuf KOÇ
Mehmet Sözer
MEHMET SAMİL SENALP
Merve ÖLMEZ
Hüseyin ALTUNBAŞ
Mehmet ÇOLAKOĞLU
MUSTAFA YALÇIN
Selahattin AKÇAKAYA
Yasin Paksoy
Prof Dr. Necdet Gök
Ahmet TAŞGETİREN
Yaşar GÜR
Ayşe Hümeyra BİÇER
Mehmet Halife Doğan
Gül ÇERAĞ
Ayşe Yaşar ÜMÜTLÜ
Belge.com.tr
BUGÜNKÜ GAZETE
25.03.2017
Kontv Milletin Kanalı
Anmeg Reklam
Kanalon
Tivibu
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin hakkı sakldır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
©2012-2014 Anadolu Medya Grubu (ANMEG)