Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

Çekirdek, fındık ve deniz yıldızından Türk bayrağı

Samsun'da bir anaokulunca gerçekleştirilen "81 ilden 81 bayrak" projesi kapsamında farklı materyal kullanarak gönderilen Türk bayrağı tabloları sergileniyor.

Çekirdek, fındık ve deniz yıldızından Türk bayrağı
19 Mayıs 2017, Cuma günü, saat 13:53 'de eklendi.

Canik Gülbahar Hatun Anaokulunca hayata geçirilen proje için tüm illerden anaokulu öğrencilerinin yapacağı Türk bayrağı tablosu istendi. 

Sosyal medya üzerinden de tanıtımı yapılan projeye tüm illerden katılım gerçekleştirildi. Öğrenciler, bulundukları illere özgü ürünler ya da eserleri kullanarak Türk bayrağı yaptı. 

Projeye İzmir çekirdek, Giresun fındık, Muğla deniz yıldızı kullanarak yaptığı Türk bayrakları ile katıldı. Edirne'den Selimiye Camisi, Sivas'tan 15 Temmuz şehitlerinin fotoğrafları, Eskişehir'den oyuncak askerler, Samsun'dan Atatürk Anıtı, Van'dan ise inci kefali ve Van kedisi motifli Türk bayrakları gönderildi.

Şırnak'ın il haritasını kullanarak yer aldığı projede ayrıca ceviz, leblebi, soğan, elma gibi ürünler kullanarak yapılan bayraklar da beğeni topladı.

Gönderilen bayrak tabloları, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Samsun'daki bir alışveriş merkezinin bahçesinde açılan sergide vatandaşların beğenisine sunuldu.

Gülbahar Hatun Anaokulu Müdürü Mihrican Önder, AA muhabirine, anaokulu çağındaki çocuklara bayrak sevincini ve bilincini aşılamayı amaçladıklarını dile getirdi.

Önder, "81 ilden anaokulu öğrencileri, kendi kültürlerini yansıtan Türk bayrağı yaptı. Her il kendine özgü sembollerle bayraklarını oluşturdu. Biz de onları burada sergilemek istedik." dedi.

Çorum Mehmet Akif Ersoy Anaokulu Müdürü Tuğba Çandır da Türk bayrağını Çorum leblebisi ile yaptıklarını anlatarak, "Türk bayrağımız Çorum yöremizi anımsatsın istedik. Ay ve yıldızı beyaz leblebiden, diğer kısmını kağıt telkari sanatı ile yaptık." diye konuştu.

Eskişehir Lamia Dayanç Anaokulu öğretmeni Yasemin Kök de projeden sosyal medya aracılığıyla haberdar olduklarını dile getirerek, "Çocuklarla oyuncak bayrakları kırmızı-beyaza boyadık. Sonra ailelerinin de yardımıyla özel bir bayrak yaptık. Bizim için bu bu topraklar için kan veren şehitlerimiz önemliydi, onu ön plana çıkardık." ifadesini kullandı.

Sergi, bir hafta açık kalacak.

Bu haber 3251 kez okundu.
Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ